Rektorski czek. Romans kryminalny

Wydawnictwo: W.A.B.
Ag2S

Niezwykły indeks sprzed stu lat, wspomnienia służącego jego Magnificencji Rektora, wycinki z kronik kryminalnych – to wszystko trafia w ręce Karoliny Rosady nieśmiałej pracownicy archiwum uniwersyteckiego w Poznaniu. Niespodziewanie te stare dokumenty wciągają ją w sam środek fałszerskiej afery, gdzie stawką staje się nie tylko kamienica przy ulicy Mickiewicza, ale i jej własne życie. Rektorski czek to kryminał, w którego tle toczy się niezwykła opowieść o młodzieńczej miłości, wielkich pieniądzach, wyjątkowych ludziach. I czasach, w których spełniały się marzenia. To historia ambitnych studentek, bohaterskich pilotów i nieprawdopodobnych filantropów, którzy w pół roku potrafili stworzyć Uniwersytet.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

eMM | 2019-05-16
Przeczytana: 16 maja 2019

(...)słowa kreślone ręką Panny przynoszą mi ulgę i wytchnienie.Sam już papier uznaję za talizman,skoro drogimi palcami trzymany i zginany.Kolejny list więc do kieszeni wkładam i przy piersi trzymając,liczę ,że mnie obroni" (z listów Teofila do Olchy)

"Rektorski czek" Joanny Jodełki to powieść podzielona naprzemiennie na dwie strefy czasowe,historyczną i współczesną.
Początki XX wieku..Jan Kanty Rosa,przepięknym nowopolskim językiem spisuje dzieje powstawania Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu,którego założycielem i pierwszym rektorem był Heliodor Święcicki.W tej części poznajemy również Olchę Jaworską,dziewczynę,która ma być jedną z pierwszych studentek.Snując swoją opowieść naprowadza czytelnika na wydarzenia,jakie będą miały miejsce 100 lat pózniej.
Współcześnie..
Za sprawą pewnej złośliwej staruszki,w ręce archiwistki Karoliny Rosady,wpadają stare dokumenty uniwersyteckie.I w tym momencie rozpoczyna się wątek kryminalny.
Takie książki to chce się czytać.Widać,że autorka...

Joanna | 2019-05-14
Przeczytana: 14 maja 2019

Historia jest wciągająca.
Gdyby tak uczono historii to pewnie bym miała całkiem niezłe oceny z tego przedmiotu.

BOOKowski Jan | 2019-05-06
pomadapomada | 2019-04-23