Wyzwanie czytelnicze LC

Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt

Wydawnictwo: Marginesy
Ag2S

Jedna z najsłynniejszych himalaistek świata. Postać i wybitna, i kłopotliwa: przez nieokiełznaną osobowość, upór i dążenie do realizacji celów na przekór wszystkiemu. Pierwsza Polka i Europejka na Evereście, pierwsza kobieta, która zdobyła mityczny szczyt K2. Uwielbiana przez publiczność i media, uwierająca górskie środowisko zarówno dokonaniami, jak i niepohamowanym apetytem na zdobywanie najwyższych szczytów. Kobieta nietuzinkowa, owładnięta pasją.

Wanda Rutkiewicz miała osobowość bogatą i skomplikowaną, była uparta i nieustannie balansowała na granicy bólu istnienia i ciepła blasku sławy. I bezwiednie zmierzała do samounicestwienia.

Elżbieta Sieradzińska nie ogranicza się do rozmów z polskimi alpinistami; sięga również do źródeł nieznanych, w tym zachowanych fragmentów wspomnień matki himalaistki, Marii Błaszkiewicz, które miały ukazać się drukiem kilka lat po zaginięciu Wandy. Przytacza także nieznane i niepublikowane dotąd fragmenty relacji uczestników holenderskiej wyprawy, którzy wsparli Polkę w tragicznych dla niej wydarzeniach na Broad Peaku w 1991 roku. Wydarzeniach, które być może zaważyły na kondycji psychicznej Wandy Rutkiewicz i na podejmowanych przez nią decyzjach w ostatnich latach życia.

Autorka dotarła także do niepublikowanych dotąd zdjęć Wandy Rutkiewicz.

źródło opisu: materiały Wydawnictwa

źródło okładki: materiały Wydawnictwa

Pavel | 2018-11-04
Przeczytana: 02 listopada 2018

Czytając książkę o Wandzie przypomniała mi się pewna rozmowa. Był to czas, kiedy miałem w swoim życiu kilkuletni epizod z liną w tle. Byłem na początku drogi, gdzie gdzieś tam na końcu jawił mi się Everest (w moich marzeniach oczywiście). Po dniu wspinaczki popijaliśmy piwo (może też coś mocniejszego) u Jacka na campie w Sokolikach. Nie pamiętam dokładnie o czym dokładnie była ta rozmowa (pewnie o wszystkim), ale stwierdziłem coś w stylu: Pieprzyć wszystko, aby Góry dalej stały i ja w nich. Są najważniejsze. Jacek popatrzył na mnie i powiedział mi dwa słowa: Gówno prawda! Chyba się wtedy na niego obraziłem. Mijały lata, marzenie o Evereście powoli we mnie gasło. Teraz uciekam w góry kiedy tylko mogę (nie wspinam się już od dawna), i moje Everesty nie są wyższe niż 2500 metrów. Cieszę się, że mam czas chociaż na takie. Po tych wszystkich latach mogę śmiało powiedzieć, że Jacek miał rację - góry nie są najważniejsze...
Po przeczytaniu książki ogarnął mnie smutek. Ale tak to jest,...

olafina | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Każdy kto ceni Wandę Rutkiewicz, interesuje się jej życiem doradzam żeby omijali szerokim łukiem tą książkę. Po genialnej wręcz biografii autorstwa Anny Kamińskiej ta książka po prostu "boli".
Mnóstwo błędów, poczynając od stworzenia postaci Krystyny Czerwińskiej (połączenie Palmowskiej i Czerwińskiej) przez pomylenie mikrofalówki z krótkofalówką po całą masę literówek.
O ile decyzja Wandy Rutkiewicz o zdobyciu Kanczendzongi budzi mieszane uczucia, tak wątpliwości nie mam żeby powiedzieć Pani Sieradzińskiej "proszę więcej nie pisać". Dodatkowo "gratuluję" Pani Sidorek i Panu Jaroszukowi za odwagę podpisania się pod korektą tej książki.
Ta książka, niestety nad czym mocno ubolewam jest dowodem, że każdy może dziś pisać....

Wanda Rutkiewicz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich kobiet sportowców związanych ze wspinaczką wysokogórską. To również jedna z najsłynniejszych himalaistek świata. To także pierwsza Europejka, która zdobyła szczyt Everestu, trzecia kobieta na świecie i pierwsza kobieta i pierwszy Polak na K2. Mimo tak wielu zasług dla polskiej wspinaczki wysokogórskiej była postacią trudną w jednoznacznym scharakteryzowaniu. Bywała nieustępliwa i despotyczna, uparta i zdeterminowana na zdobycie szczytu. Poza górami była zdecydowanie mniej twarda i bardziej otwarta. Jej życiem i ogromną pasją były góry. To w nich też została już na zawsze.

Historią wyczynów i tragiczną śmiercią Wandy Rutkiewicz, żył cały świat. Jak pokazują kolejne publikacje, pamięć o niej jest wciąż żywa i nadal wzbudza wielkie zainteresowanie nie tylko wśród wspinaczy górskich.

Elżbieta Sieradzińska próbuje w swojej książce przybliżyć czytelnikom nie tylko niesamowite osiągnięcia tej nietuzinkowej himalaistki,...

Iwona | 2018-10-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Górskie

Wanda… Naprawdę jaka była nie wie nikt i ta książka wspaniale to ukazuje. Wanda w oczach Sieradzińskiej nie poddaje się schematom i łatwym ocenom, jest nieuchwytna, utkana ze sprzecznych poglądów, idei, chęci. Pewna siebie i zagubiona, pedantyczna i bałaganiara, otwarta na innych, a zarazem pustelnica. Zdobne w przymiotniki i porównania, chciałoby się powiedzieć nieco barokowe pisarstwo Sieradzińskiej zmusza do skupienia i powolności podczas lektury. Wanda i jej życie wybrzmiewa przez to mocno, bardzo mocno. Nostalgiczna, nastrojowa, refleksyjna - książka dla uważnych, doceniających niuanse i szarości nawet wydawałoby się tak ekscytującego życia.

więcej na: http://gory-lektury.blogspot.com/2018/10/taka-tam-wanda.html

Katalina | 2019-01-05
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2019

Wanda Rutkiewicz wyprzedziła swoją epokę. Była kobietą, która z "kuchni himalajskiej" nie tylko ośmieliła się wystawić głowę do przedpokoju, ale weszła do salonu i walnęła nogi w butach na stolik kawowy. Postawiła sobie śmiałe "jak na kobietę" cele i realizowała je. Wanda Rutkiewicz fascynuje i inspiruje kolejne pokolenia kobiet i mężczyzn - nie tylko himalaistów.
Dlatego tak ważna jest jej nowa biografia: "Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt" - pomimo wszelkich niedociągnięć literackich i kilku błędów merytorycznych, o których piszą inni recenzenci tej książki.
Bardziej poruszył mnie wywiad Barbary Rusowicz "Wszystko o Wandzie Rutkiewicz". Uważam, że wszystkie kolejne biografie są mniej lub bardziej udaną i rozbudowaną wersją tego wywiadu.
Na koniec jeszcze chciałabym oddać szacunek wszystkim Polkom Himalaistkom - to wspaniałe kobiety!

BeaZkosmosu | 2019-01-17
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Bardzo ciekawa książka. Trzymająca w napięciu. Wanda bardzo silna osoba powinna być wzorem dla wielu kobiet. Bohaterka często niemile widziana w męskim świecie musiała sobie z tym radzić. Znaleźć przestrzeń. Książka pokazuje jak chcąc można zarabiać na swojej pasji,żeby ją realizować. Na koniec stwierdzam, że Wanda Rutkiewicz była osobą o wielu talentach.

Czarny | 2018-11-01

Książka Anny Kamińskiej jest doskonała i wyczerpująca temat, po co więc pisać kolejną na ten sam temat? Sieradzińska pisze nieznośnym stylem, który zupełnie nie pasuje do osobowości Wandy, zabrakło fachowej redakcji, jest mnóstwo błędów. Nie polecam.

BestialReader | 2018-11-15

Bardzo ładnie mi się czytało, większość książki pokonałem podczas nocki i dokończyłem ją w ostatnich minutach pracy. Wciągająca, acz trochę momentami traciłem chronologię wydarzeń.

tramwaj | 2018-11-30

Większość treści znana z wcześniejszych książek. Na pewno autorka poświęciła sporo czasu, by zebrać szczegółowe informacje. Niestety sposób pisania - dla mnie - jest tak ciężki, że brnąłem przez treść niczym himalaista torujący drogę gdy śnieg sięga podbródka. Zdania albo pozbawione orzeczeń, albo tak długie, że by wydobyć ich sens trzeba czytać je ponownie od początku. Wiem, ze takie krótkie, urywane równoważniki zdań oddają często "gorącą" atmosferę, ale nawet najlepiej nakręcony pościg samochodowy zaczyna nużyć i męczyć gdy trwa za długo. Takie też znużenie czułem czytając tę książkę. Sporo nic nie wnoszących zdjęć - ze względu na ich fatalną jakość. Szacunek za drobiazgowość, ale wielki minus za formę przekazu.

gdseweryn | 2018-11-02

Jedna z lepszych książek o tematyce górskiej jakie czytałam. Napisana konkretnym, wartkim językiem. Bardzo obszerna pozycja, która przedstawia duży wycinek polskiej historii himalaizmu ze szczególnym naciskiem na aplinizm kobiecy, także z nawiązaniem do wypraw Jurka Kukuczki. Wcześniej czytałam książkę Kamińskiej pt. Wanda, jednak dopiero ta pozycja dała mi wyczerpujący obraz tego jaką osobą - prywatnie i sportowo - była Wanda. Świetnie się czyta, autorka wykonała ogrom pracy docierając do osób (m.in. Messner oraz matka Wandy) z bliskiego otoczenia Wandy oraz powołując się na wiele źródeł. Czytając nie mogłam przerwać i chciałam z ciekawości dotrzeć do końca, a kiedy przeczytałam to było szkoda, że już się skończyła. Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki oraz historii Wandy Rutkiewicz, jest to niewątpliwie niezwykła pozycja, do której na pewno kiedyś wrócę.