Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka.

Okładka książki Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka. Dominika Czerniak-Chojnacka, Marcin Wicha
Okładka książki Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka.
Dominika Czerniak-ChojnackaMarcin Wicha Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Poczytaj ze mną opowieści dla młodszych dzieci
48 str. 48 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Poczytaj ze mną
Egmont Polska
2018-02-15
2018-02-15
48 min.
POCZYTAJ ZE MNĄ

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, Lato 2022 Jakub Kornhauser, Filip Springer, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Jakub Kornhauser, F...
Okładka książki Proszę mówić dalej. Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi Patrycja Dołowy, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Marta Madejska, Agnieszka Pindera, Marcin Wicha
Proszę mówić d... Patrycja Dołowy, Ol...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 10 (46) / październik 2021 Anna Alboth, Wojciech Bonowicz, Karol Grygoruk, Eliza Kącka, Katarzyna Kazimierowska, Zuzanna Kowalczyk, Siergiej Lebiediew, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Herta Müller, Urszula Pieczek, Mateusz Roesler, Ewa Stusińska, Beata Szady, Lisa Taddeo, Anna Tatarska, Aleksandra Warecka, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Wojcie...

Nie do końca wiem czy Autor bardziej chciał by jego książka była zabawna czy może bardziej pouczająca. W gruncie rzeczy ani ta, ani ta druga sztuka mu się nie powiodła.

Biograficzna opowieść o wampirze, któremu nie rosną kły i nie ma on ni morderczego instynktu, ni zdolności do straszenia wszystkich wokół jest pełna przemycanych tu i ówdzie życiowych mądrości.

Ojciec, który wstydzi się syna, bo ten przynosi wstyd swoją odmiennością. Kolejne życiowe pomysły poddawane przez rodzicieli (od piłkarza po milionera),tylko powielają wielowiekowe stereotypy kim powinien być chłopiec, gdy już stanie się mężczyzną.

Sebastian najlepiej czuje się w opowiadaniu dowcipów (którym wiele jeszcze potrzeba dopracowania) i w wywoływaniu u ludzi uśmiechów na twarzach. Nim odkryje swoją pasję, i, powiedzmy, powołanie, będzie po kolei realizował polecenia i ścieżki życiowe, jakie roztoczą przed nim rodzice. Błędne, nie biorące pod uwagę potrzeb i możliwości chłopca, stanowią o egoizmie i krótkowzroczności wampirzych rodzicieli. Wychodzi z tego dość moralizatorski kawał drewna, który nijak nie daje się przepchnąć przez sympatyczne założenie fabularno - ilustracyjne. Nagle, te mentorskie wstawki brzmią fałszywie i jakoś tak drętwo.

Nawet prześwietne historie obrazkowe nie ratują sytuacji.

Ojciec,...

Krótka, ale treściwa i świetnie napisana książeczka z serii prezentującej najmłodszym poszczególne gatunki literackie. Biografia małego wampirka, który jest niezwykły w swoim otoczeniu, uczy nie tylko, czym jest ta forma literacka, ale także akceptacji siebie oraz determinacji w szukaniu własnego miejsca na ziemi.

Jest coś świeżego w pisarstwie Wichy - w operowaniu metaforą i dosłownością, w skrótach myślowych, niedopowiedzeniach. Nawet taką lekturę na jeden wieczór dla kilkulatków (i w dodatku podłóg "zadanego" przez wydawcę gatunku) potrafił bardzo zgrabnie, niebanalnie skroić.
Przywraca mi wiarę w to, że dla dzieciaków da się w Polsce dowcipnie i niewymuszenie pisać

DONICZE!

DONICZE!

Sebastian Van Pirek to nie śpiący w trumnie hrabia Dracula, który co noc poluje na niewinnych ludzi. Jest dość niezwykłym przedstawicielem swojego gatunku, bowiem nie ma kłów, jego ulubionym zajęciem jest wymyślanie dowcipów, a na obiad woli warzywa niż krwiste mięso. Gdy wampirek kończy sześć lat, tata zapisuje go do Wieczorowo-Nocnej Szkoły Strachów i Upiorów. Tutaj trafia do klasy ogólnostraszącej i poznaje swojego pierwszego przyjaciela - Warczysława Kłapa - pochodzącego z rodziny wilkołaków. Jakie krwiożercze zawody może wykonywać współczesny wampir i czy Sebastianowi uda się zdać arcytrudny egzamin praktyczny ze straszenia? Zapraszam do lektury.

Biografia została napisana w ciekawy sposób z wieloma zabawnymi momentami. Szata graficzna wydania nawiązuje do innych pozycji z serii "Poczytaj ze mną". Rozdziały są krótkie, czcionka duża i wyraźna, a ilustracje nietuzinkowe. Książka nie ma walorów czysto rozrywkowych, jest również wyjściem do rozmowy z dzieckiem o przyjaźni, wsparciu, czy inności.

• Synek czyta
  • Przeczytane z S.
  • literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka.