Ogród Zuzanny

Cykl: Miłość zostaje na zawsze (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska
giovanna

Urzekająca opowieść o uczuciach przekazywanych za pomocą sekretnego języka kwiatów Zuzanna i Adam poznali i pokochali się na studiach, jednak nie dane było im być razem. Adam wyjechał na studia za granicę, po jakimś czasie ożenił się i przejął zarząd nad majątkiem teściów. Zuzanna zaś rzuciła studia, krótko była mężatką, a od lat samotnie wychowuje dziecko. Jednak los jest przewrotny i – po trzynastu latach – spotykają się na nowo. Adam zamawia projekt ogrodu, którym zajmować się ma właśnie Zuzanna. Kobieta postanawia przekazać mu wiadomość ukrytą w roślinach. W końcu nie od dziś fascynuje ją wiktoriański język kwiatów, często „pisze“ w ten sposób wiadomości do swoich bliskich. Czy Adam zdoła zrozumieć ukryte przesłanie? Ogród Zuzanny to powieść o szczególnej atmosferze, z wyrazistymi, interesującymi bohaterami (także tymi drugoplanowymi, na dwóch czy czterech… łapach), pełna ciepła i humoru. Pierwszy tom cyklu.

źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: https://www.gwfoksal.pl/

Jolanta | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Ciepła, pełna uczuć powieść obyczajowa o poszukiwaniu miłości, o rodzinie, a także o miłości do zwierząt i przyrody, a szczególnie do kwiatów.
Historia trzech pokoleń kobiet mieszkających w niezwykłym, magicznym domu wraz z nastoletnim synem najmłodszej z nich. Kobiety samotne, o zróżnicowanym charakterze, z własnymi przeżyciami z przeszłości. Każda z nich ma wspomnienia i marzenia. Znają rośliny, kwiaty i zapomniany przez nas język kwiatów. To właśnie kwiaty są tutaj cichym bohaterem. Za ich pośrednictwem przekazywane są różne uczucia.
Przyjemna, lekka, z humorem napisana opowieść. Mimo to nie porywa, a akcja nie zaskakuje. Dobry pomysł autorek to wykorzystanie i przypomnienie, że za pomocą kwiatów lub roślin możemy wyrażać swoje uczucia.
Dla relaksu można przeczytać, szczególnie, że wiosna się zbliża. Przed nami porządki w ogrodach lub zagospodarowywanie tarasów czy balkonów.

SzkockaKrata | 2018-03-09

"Oko miała żółte. Patrzyła nim na Krystynę hardo, a nawet gniewnie. Postawa ta kompletnie nie licowała z wyglądem właścicielki owego surowego spojrzenia. Była bowiem dość żałosna. Choć kurę poddano przymusowemu przepierzeniu, to miała niewiele piór, a przeważały łyse, różowe placki."

Bardzo sympatyczna opowieść, ale tytuł książki kompletnie nietrafiony. Domagam się zmiany na bardziej chwytliwy: "Ogród Kulczeby Wronie Oko" =)
Gdyby przyznawano nagrody dla najlepszego bohatera z gatunku pierzastych, a raczej ułomnie opierzonych, to autorki miałyby pierwsze miejsce w kieszeni. O ile historia Zuzanny była przesłodzona i łzawa, to dramatyczne losy Kulczeby śledziłam z wypiekami na twarzy. Drugim bohaterem, z którym poczułam natychmiastową więź emocjonalną, był niezrozumiany przez otoczenie ekolog w obcisłych legginsach - Jacek Wtorek. Szkoda, że jego perypetiom poświęcono tak mało miejsca!

zolzowata_franca | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Nawet człowiek twardo stąpający po ziemi, od czasu do czasu lubi poczytać ciepłe historie o miłości. Taka jest własnie powieść "Ogród Zuzanny". Miłość, ale nie tylko ta pomiędzy mężczyzną a kobietą, ale miłość ogólnie, do rodziców, do dzieci, do wnuków, do zwierząt i do natury.

To opowieść o trzech pokoleniach rodziny Czaplicz, babci Cecylii, córce Krystynie oraz wnuczce Zuzannie. Trzy dojrzałe kobiety i trzy różne charaktery. Ot życie, nie zawsze idealne i piękne, ale ze wspólnym celem, a to już na tyle dużo, by fundament był mocny i trwały.

Zuzanna to samotna matka dorastającego chłopca Wojtka, pracująca, jako architekt ogrodów w firmie znajomego ze studiów, Kozaka. Babcia Cecylia to kobieta pochodząca z Kresów, która mimo upływu lat jest pełna radości, organizując brydżowe popołudnia w towarzystwie aptekarza, cukiernika oraz proboszcza. Krystyna jest nieco inna od mamy i córki, bardziej zamknięta i wyobcowana.

Wpływamy na szerokie wody tej uroczej historii w momencie, kiedy...

DomowaKsięgarnia | 2018-02-27

Ogród Zuzanny to jedna z najlepszych powieści obyczajowych, jakie przyszło mi czytać ostatnimi czasy.

Lektura tej książki to strzał w dziesiątkę. Historia rodziny Czapliczów, opleciona losami ich przyjaciół i znajomych, okazała się naprawdę godną uwagi lekturą. Nie jest to taka sobie zwykła historia o miłości. To coś więcej – to opowieść o prawdziwym życiu, spisana ładnym i starannym językiem, bez przesadnej egzaltacji i zbędnych ozdobników.

Mamy tu samotną matkę, szczęśliwą żonę, singielkę szukającą miłości, ekscentryczną starszą panią, bogatego biznesmena, czy prowincjonalnego proboszcza. Każde z nich idzie przez życie z innym bagażem doświadczeń, inaczej patrzy na świat, ale wszyscy są członkami jednej, małej społeczności. Razem stanowią grono ciekawych ludzi, którzy zostaną z Wami na dłużej.

Ogród Zuzanny to opowieść, przy której nie raz się uśmiechniecie. Autorkom udało się stworzyć prawdziwych bohaterów. Szczerych, zabawnych, z całym „dobrodziejstwem inwentarza”, jeśli...

Biblioteczka Rudej | 2018-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2018

Urzekła mnie ta historia swoją subtelnością i pięknem. To cudna opowieść o miłości, rodzinie i przyjaźni. Autorki w jakże przyjemny sposób pokazują wartości rodzinne i to, że kocha się mimo wszystko.
Trzy pokolenia rodziny Czaplicz mieszkają w domu o jakże wdzięcznej nazwie Kurza Stopka w Starej Leśnej. Cecylia,Krystyna i Zuzanna trzy pokolenia kobiet, które stanowią fundament rodziny,trzy różne charaktery,ale jeden wspólny mianownik, miłość. Więcej na blogu

zaczytanapatka | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

W willi Kurza Stopka mieszka czteropokoleniowa rodzina - Cecylia Czaplicz, jej córka Krystyna, wnuczka Zuzanna i prawnuk Wojtek. Zuzanna jest samotną matką. Los nie obszedł się z nią łaskawie, spadł na nią trud utrzymania rodziny. Pracuje w firmie projektującej ogrody a kwiaty od zawsze były jej pasją. Kiedy willę Jolancin remontuje pewny milioner, firma Kozak Garden otrzymuje duże zlecenie. Okazuje się, że Zuzanna dobrze zna nowego właściciela Adama Przygodzkiego, z którym łączą ją raczej niezbyt pozytywne wspomnienia. Zuzanna planuje urządzić mu ogród na własnych zasadach. Wciela w życie wiktoriański język roślin. Za pomocą kwietnego przekazu postanawia przekazać mu wiadomość. Jak potoczą się losy tych dwojga? Czy Zuzanna odnajdzie miłość?

"Ogród Zuzanny" to pełna ciepła i humorystyczna powieść o miłości. Opowiada o codziennym życiu bohaterów, których po prostu nie da się nie polubić. Oprócz rodziny Czapliczów mamy do czynienia z przedsiębiorczym szefem Kozakiem, wielbicielem...

Zaczytana Aniaczyanka | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Piękna, zabawna historia. O miłości, kwiatach (roślinach i ich znaczeniu), relacjach międzypokoleniowych, o społeczeństwie w małej miejscowości, wszystko z humorem i nawet z nutą historii w tle. Polubiłam wszystkich bohaterów, wciągnęłam się w każdy wątek i z żalem skończyłam lekturę, bo chętnie "pobyłabym" w Starej Leśnej jeszcze dłużej. Czekam na drugi tom!

malineczka74 | 2018-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Zima jest piękną porą roku i ją lubię, ale ma jedną wadę. W czasie jej trwania nie kwitną kwiaty, a ogrody, łąki i lasy zamierają pod całunem śniegu. Brakuje pięknych, naturalnych zapachów za którymi tęsknię. I chyba właśnie dlatego sięgnęłam po książkę "Ogród Zuzanny". Lektura okazała się nader interesująca i bardzo przypadła mi do gustu. Wizyta w kwitnącym ogrodzie i poznanie sympatycznych bohaterów to idealne zajęcie na ciemny, chłodny i długi zimowy wieczór.

W miejscowości Stara Leśna gdzieś na Mazowszu w starym, drewnianym domu zwanym Kurzą Stopką mieszkają panie Czaplicz. Cecylia nestorka rodu ma 90 lat i świetną kondycję oraz pamięć. Jej córka Krystyna jest zdecydowanie mniej pogodna i otwarta na świat. Wnuczka Zuzanna pracuje jako projektantka ogrodów i samotnie wychowuje syna Wojtka. Cecylia pochodzi z Kresów. Za swoją krainą dzieciństwa bardzo tęskni. Tam był jej dom, tam przeżyła swoją pierwszą miłość do Daniły, tam w ogrodzie zasadziła wspólnie z ukochanym pewien...

Słowa czasem nie są potrzebne, by wyrazić to, co się tak naprawdę czuje. Równie dobrze sprawdza się wiktoriański język kwiatów, w którym każda roślina oznacza coś innego. Jeśli chcecie więc wyznać płomienną miłość, zdradzić skrywaną głęboko tajemnicę lub wyrazić swoją wdzięczność dla drugiego człowieka, nic nie stoi na przeszkodzie, by przy okazji stworzyć piękny ogród. No, chyba że przepełnia Was nienawiść. Wtedy obsadźcie wszystko bazylią, a przy okazji będziecie mieć zawsze świeże pesto.

Zuzanna mieszka w małej miejscowości niedaleko Warszawy, gdzie wychowuje syna i wraz z matką i babką utrzymuje wiekową willę Kurza Stopka. Pracuje jako projektantka ogrodów i ma do tego niesamowity talent. Potrafi językiem kwiatów przekazać każdą wiadomość, dlatego jej ogrody wydają się mieć duszę. Niestety jej uporządkowany, choć nieidealny świat zaczyna niebezpiecznie chwiać się w posadach, gdy okazuje się, że pobliską posiadłość zakupił dawny znajomy Zuzanny – bogaty i przystojny Adam...

Karmel | 2018-03-05
Na półkach: 2018, Legimi, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 marca 2018

Bardzo miła, przyjemna i urokliwa historia. Obyczajowa. Polecam wszystkim którzy chcą miło spędzić czas z kawą, herbatką przy przyjemnej lekturze.

Zapraszamy do ogrodu Zuzanny

Zapraszamy do lektury wywiadu z Justyną Bednarek i Jagną Kaczanowską, autorkami książki „Ogród Zuzanny”, która ukazała się 31 stycznia nakładem wydawnictwa W.A.B. pod patronatem lubimyczytać.pl.

Patronaty tygodnia

Od biografii Wojciecha Kurtyki, przez kolejną część przygód komendanta Servaza – bohatera „Nocy” Bernarda Miniera – i nową książkę Anety Jadowskiej, aż po „Kobietę w oknie” A.J. Finn. A to nie wszystko! Aż 14 tytułów polecamy w tym tygodniu Waszej uwadze. Wszystkie zostały wydane pod naszym patronatem.