literatura polska
giovanna

Urzekająca opowieść o uczuciach przekazywanych za pomocą sekretnego języka kwiatów Zuzanna i Adam poznali i pokochali się na studiach, jednak nie dane było im być razem. Adam wyjechał na studia za granicę, po jakimś czasie ożenił się i przejął zarząd nad majątkiem teściów. Zuzanna zaś rzuciła studia, krótko była mężatką, a od lat samotnie wychowuje dziecko. Jednak los jest przewrotny i – po trzynastu latach – spotykają się na nowo. Adam zamawia projekt ogrodu, którym zajmować się ma właśnie Zuzanna. Kobieta postanawia przekazać mu wiadomość ukrytą w roślinach. W końcu nie od dziś fascynuje ją wiktoriański język kwiatów, często „pisze“ w ten sposób wiadomości do swoich bliskich. Czy Adam zdoła zrozumieć ukryte przesłanie? Ogród Zuzanny to powieść o szczególnej atmosferze, z wyrazistymi, interesującymi bohaterami (także tymi drugoplanowymi, na dwóch czy czterech… łapach), pełna ciepła i humoru. Pierwszy tom cyklu.

źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: https://www.gwfoksal.pl/

Jolanta | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Ciepła, pełna uczuć powieść obyczajowa o poszukiwaniu miłości, o rodzinie, a także o miłości do zwierząt i przyrody, a szczególnie do kwiatów.
Historia trzech pokoleń kobiet mieszkających w niezwykłym, magicznym domu wraz z nastoletnim synem najmłodszej z nich. Kobiety samotne, o zróżnicowanym charakterze, z własnymi przeżyciami z przeszłości. Każda z nich ma wspomnienia i marzenia. Znają rośliny, kwiaty i zapomniany przez nas język kwiatów. To właśnie kwiaty są tutaj cichym bohaterem. Za ich pośrednictwem przekazywane są różne uczucia.
Przyjemna, lekka, z humorem napisana opowieść. Mimo to nie porywa, a akcja nie zaskakuje. Dobry pomysł autorek to wykorzystanie i przypomnienie, że za pomocą kwiatów lub roślin możemy wyrażać swoje uczucia.
Dla relaksu można przeczytać, szczególnie, że wiosna się zbliża. Przed nami porządki w ogrodach lub zagospodarowywanie tarasów czy balkonów.

"Oko miała żółte. Patrzyła nim na Krystynę hardo, a nawet gniewnie. Postawa ta kompletnie nie licowała z wyglądem właścicielki owego surowego spojrzenia. Była bowiem dość żałosna. Choć kurę poddano przymusowemu przepierzeniu, to miała niewiele piór, a przeważały łyse, różowe placki."

Bardzo sympatyczna opowieść, ale tytuł książki kompletnie nietrafiony. Domagam się zmiany na bardziej chwytliwy: "Ogród Kulczeby Wronie Oko" =)
Gdyby przyznawano nagrody dla najlepszego bohatera z gatunku pierzastych, a raczej ułomnie opierzonych, to autorki miałyby pierwsze miejsce w kieszeni. O ile historia Zuzanny była przesłodzona i łzawa, to dramatyczne losy Kulczeby śledziłam z wypiekami na twarzy. Drugim bohaterem, z którym poczułam natychmiastową więź emocjonalną, był niezrozumiany przez otoczenie ekolog w obcisłych legginsach - Jacek Wtorek. Szkoda, że jego perypetiom poświęcono tak mało miejsca!

zolzowata_franca | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Nawet człowiek twardo stąpający po ziemi, od czasu do czasu lubi poczytać ciepłe historie o miłości. Taka jest własnie powieść "Ogród Zuzanny". Miłość, ale nie tylko ta pomiędzy mężczyzną a kobietą, ale miłość ogólnie, do rodziców, do dzieci, do wnuków, do zwierząt i do natury.

To opowieść o trzech pokoleniach rodziny Czaplicz, babci Cecylii, córce Krystynie oraz wnuczce Zuzannie. Trzy dojrzałe kobiety i trzy różne charaktery. Ot życie, nie zawsze idealne i piękne, ale ze wspólnym celem, a to już na tyle dużo, by fundament był mocny i trwały.

Zuzanna to samotna matka dorastającego chłopca Wojtka, pracująca, jako architekt ogrodów w firmie znajomego ze studiów, Kozaka. Babcia Cecylia to kobieta pochodząca z Kresów, która mimo upływu lat jest pełna radości, organizując brydżowe popołudnia w towarzystwie aptekarza, cukiernika oraz proboszcza. Krystyna jest nieco inna od mamy i córki, bardziej zamknięta i wyobcowana.

Wpływamy na szerokie wody tej uroczej historii w momencie, kiedy...

Biblioteczka Rudej | 2018-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Urzekła mnie ta historia swoją subtelnością i pięknem. To cudna opowieść o miłości, rodzinie i przyjaźni. Autorki w jakże przyjemny sposób pokazują wartości rodzinne i to, że kocha się mimo wszystko.
Trzy pokolenia rodziny Czaplicz mieszkają w domu o jakże wdzięcznej nazwie Kurza Stopka w Starej Leśnej. Cecylia,Krystyna i Zuzanna trzy pokolenia kobiet, które stanowią fundament rodziny,trzy różne charaktery,ale jeden wspólny mianownik, miłość. Więcej na blogu

DomowaKsięgarnia | 2018-02-27

Ogród Zuzanny to jedna z najlepszych powieści obyczajowych, jakie przyszło mi czytać ostatnimi czasy.

Lektura tej książki to strzał w dziesiątkę. Historia rodziny Czapliczów, opleciona losami ich przyjaciół i znajomych, okazała się naprawdę godną uwagi lekturą. Nie jest to taka sobie zwykła historia o miłości. To coś więcej – to opowieść o prawdziwym życiu, spisana ładnym i starannym językiem, bez przesadnej egzaltacji i zbędnych ozdobników.

Mamy tu samotną matkę, szczęśliwą żonę, singielkę szukającą miłości, ekscentryczną starszą panią, bogatego biznesmena, czy prowincjonalnego proboszcza. Każde z nich idzie przez życie z innym bagażem doświadczeń, inaczej patrzy na świat, ale wszyscy są członkami jednej, małej społeczności. Razem stanowią grono ciekawych ludzi, którzy zostaną z Wami na dłużej.

Ogród Zuzanny to opowieść, przy której nie raz się uśmiechniecie. Autorkom udało się stworzyć prawdziwych bohaterów. Szczerych, zabawnych, z całym „dobrodziejstwem inwentarza”, jeśli...

zaczytanapatka | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

W willi Kurza Stopka mieszka czteropokoleniowa rodzina - Cecylia Czaplicz, jej córka Krystyna, wnuczka Zuzanna i prawnuk Wojtek. Zuzanna jest samotną matką. Los nie obszedł się z nią łaskawie, spadł na nią trud utrzymania rodziny. Pracuje w firmie projektującej ogrody a kwiaty od zawsze były jej pasją. Kiedy willę Jolancin remontuje pewny milioner, firma Kozak Garden otrzymuje duże zlecenie. Okazuje się, że Zuzanna dobrze zna nowego właściciela Adama Przygodzkiego, z którym łączą ją raczej niezbyt pozytywne wspomnienia. Zuzanna planuje urządzić mu ogród na własnych zasadach. Wciela w życie wiktoriański język roślin. Za pomocą kwietnego przekazu postanawia przekazać mu wiadomość. Jak potoczą się losy tych dwojga? Czy Zuzanna odnajdzie miłość?

"Ogród Zuzanny" to pełna ciepła i humorystyczna powieść o miłości. Opowiada o codziennym życiu bohaterów, których po prostu nie da się nie polubić. Oprócz rodziny Czapliczów mamy do czynienia z przedsiębiorczym szefem Kozakiem, wielbicielem...

czytanienaplatanie | 2018-08-14
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Nie ukrywam, że moje oko przyciągnęła piękna okładka, a po samej książce nie oczekiwałam cudów. A tu bach! Taka niespodzianka! Jestem pod ogromnym wrażeniem tej ciepłej, domowej wręcz atmosfery, którą udało się autorkom wykreować. Czytając, czułam się jakbym wróciła do rodzinnego domu. Również wychowywałam się w wielopokoleniowej rodzinie na wsi. Ciągle uśmiechnięta Babcia, Mama piekąca ciasta w każdą sobotę… Ach…
Książka opisuje losy trzech pokoleń kobiet z rodziny Czaplicz, mieszkających w uroczej wsi Stara Leśna. Bohaterami są również inni mieszkańcy wsi, a ich postacie wykreowane są bardzo realistycznie i z wielką starannością. Głównym wątkiem jest rosnące uczucie pomiędzy Zuzanną, a jej miłością z młodości Adamem. Jednak w książce pojawia się również miłość do matki, do dziecka, czy do natury. Znajdziemy tu też prawdziwą przyjaźń, problemy okresu dojrzewania i starannie skrywane sekrety, które w końcu musza wyjść na jaw.
Ważnym elementem mającym wpływ na piękno bijące z...

Aniaczyanka | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Piękna, zabawna historia. O miłości, kwiatach (roślinach i ich znaczeniu), relacjach międzypokoleniowych, o społeczeństwie w małej miejscowości, wszystko z humorem i nawet z nutą historii w tle. Polubiłam wszystkich bohaterów, wciągnęłam się w każdy wątek i z żalem skończyłam lekturę, bo chętnie "pobyłabym" w Starej Leśnej jeszcze dłużej. Czekam na drugi tom!

malineczka74 | 2018-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Zima jest piękną porą roku i ją lubię, ale ma jedną wadę. W czasie jej trwania nie kwitną kwiaty, a ogrody, łąki i lasy zamierają pod całunem śniegu. Brakuje pięknych, naturalnych zapachów za którymi tęsknię. I chyba właśnie dlatego sięgnęłam po książkę "Ogród Zuzanny". Lektura okazała się nader interesująca i bardzo przypadła mi do gustu. Wizyta w kwitnącym ogrodzie i poznanie sympatycznych bohaterów to idealne zajęcie na ciemny, chłodny i długi zimowy wieczór.

W miejscowości Stara Leśna gdzieś na Mazowszu w starym, drewnianym domu zwanym Kurzą Stopką mieszkają panie Czaplicz. Cecylia nestorka rodu ma 90 lat i świetną kondycję oraz pamięć. Jej córka Krystyna jest zdecydowanie mniej pogodna i otwarta na świat. Wnuczka Zuzanna pracuje jako projektantka ogrodów i samotnie wychowuje syna Wojtka. Cecylia pochodzi z Kresów. Za swoją krainą dzieciństwa bardzo tęskni. Tam był jej dom, tam przeżyła swoją pierwszą miłość do Daniły, tam w ogrodzie zasadziła wspólnie z ukochanym pewien...

Karmel | 2018-03-05
Na półkach: 2018, Legimi, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 marca 2018

Bardzo miła, przyjemna i urokliwa historia. Obyczajowa. Polecam wszystkim którzy chcą miło spędzić czas z kawą, herbatką przy przyjemnej lekturze.