Bercik i niuniuch

Tłumaczenie: Julia Różewicz
Wydawnictwo: Afera
Bertík a čmuchadlo
bromba

Bercik ma dziewięć lat. Jedzie z mamą i jej partnerem, Richardem, na wakacje. Chciaż wcale nie chce jechać. Wolałby zostać u taty, oglądać telewizję, grać na konsoli i pić fantę, bo u taty może jeść i pić co mu się podoba. Mama mówi, że na wakacjach będzie fajnie, że pozna inne dzieci. Ale Bercik nie za bardzo lubi poznawać nowych ludzi. To drugi powód, dla którego nie chce jechać. Pierwszy jeste oczywiście taki, że nie chce być nigdzie, gdzie jest Richard.

Kiedy pewnego dnia obrażony i zły na cały świat Bercik ucieka do lasu, spotyka dziwne zwierzę. Zwierzę, które mówi.
-Nie jestem zwykłym zwierzęciem.
-No to kto ty jesteś?
-Niuniuch.
-Nie ma niczego takiego na świecie....

źródło opisu: http://www.wydawnictwoafera.pl/ksiazki/bercik-i-niuniuch.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoafera.pl/ksiazki/bercik-i-niuniuch.html

Marta Zagrajek | 2015-10-26
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 22 października 2015

Petra Soukupová to autorka wielu książek i scenarzystka, będąca najbardziej wyrazistych autorek czeskich. Jej scenariusze były wielokrotnie nagradzane, a debiut książkowy „Nad morze” uzyskał nominacje do bardzo prestiżowych czeskich nagród literackich. „Bercik i niuniuch” (cz. Bertík a čmuchadlo) to jej pierwsza książka dla dzieci, którą z powodzeniem mogą przeczytać także dorośli. Autorka sama została niedawno mamą i z pewnością miało to jakiś inspirujący wpływ na jej talent pisarski – choć z wierzchu ta książka może wydawać się trywialna, to wewnątrz jest piękną opowieścią o bardzo trudnej sytuacji w życiu dziecka i jego rodziców. Z całą pewnością jest warta polecenia dla tych, którzy takie chwile przeżyli lub przeżywają, ale i dla tych, którzy choć nie mają z takim kontekstem styczności, to warto, aby rozważyli emocje targające dzieckiem w takich momentach.

Więcej na zukoteka.pl

Weronika | 2016-05-25