Rzeczpospolita Dubrownicka

Seria: Meridian
Wydawnictwo: Fundacja Pogranicze
Dubrownik, historia, podróże

Swoich potężnych fortyfikacji Dubrownik nigdy nie spożytkował inaczej, niż w celach reprezentacyjnych. O wiele skuteczniej broniły pogranicznej Ragusy pieniądze, handel i dyplomatyczne talenty jej mieszkańców. Słynęła jako miasto kupców i szpiegów, poetów i żeglarzy. Miasto siedmiu chorągwi jej suwerenów, którzy ani przez chwilę naprawdę nią nie rządzili. W archiwach Dubrownika kryły się tajemnice zdolne zachwiać porządkiem ówczesnego świata. Rzeczpospolita Dubrownicka przeżyła nawet Republikę Wenecką. złamal ją dopiero Napoleon. Dubrownik był życiową pasją Autorki tej książki. Książki o jego dziejach, tajnikach jego ustroju i barwach codzienności. Książki o mieście, które swą egzystencję na pograniczu imperiów uczyniło istotą odrębnego stylu życia i źródłem swojej potęgi. Maria Dąbrowska-Partyka

Elevander | 2018-05-18
Przeczytana: 17 maja 2018

Krótka i bogato ilustrowana książka o historii Dubrownika od czasu powstania miasta we wczesnym średniowieczu aż po likwidację Republiki Dubrownickiej przez Napoleona w roku 1808 (zagadnienia XIX- i XX-wieczne są tylko lekko zarysowane). Historia przeplata się tu z literaturą, bowiem zainteresowania badawcze Autorki skupione były przede wszystkim wokół XVII-wiecznej poezji dubrownickiej, której najświetniejszym przedstawicielem był Ivan Gundulić. Moim zdaniem w wielu punktach książka mogłaby być bardziej szczegółowa, za to mniej by w niej mogło być podkreślania walk klasowych oraz rzekomego antagonizmu słowiańsko-włoskiego. Przystępne popularyzatorskie opracowanie tematu.

littlelesssweet | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

cudowna, cudowna, cudowna… i tak mogłabym jeszcze powtarzać do samiusieńkiego końca odrobinę w ten sposób monotonnej opinii… reakcja jak najbardziej prawidłowa w kontaktach z książkami pisanymi sercem, więc ani myślę z tym walczyć.

opowieść jest ani lekka ani łatwa w odbiorze, a jednak jeśli podczas czytania zdołamy powstrzymać się od myślenia o niebieskich migdałach i całkowicie oddamy się lekturze, wsiąkamy niespodziewanie kartka po kartce w ten nieistniejący już świat. świat, który w swojej istocie, organizacji i codzienności był zbyt doskonały, by na koniec nie paść ofiarą zachłanności innego świata, który – smutna konstatacja – za czasów największej świetności Republiki Dubrownickiej, pod względem cywilizacyjnym kolokwialnie rzecz ujmując zaledwie „wchodził pod szafę na stojąco”.

trudno się z tym pogodzić tym bardziej, że ten doskonały świat w międzyczasie, dzięki staraniom i determinacji swoich pozostałych przy życiu obywateli, podniósł się ze zgliszcz po trzęsieniu ziemi w...

lea88 | 2016-01-22

Książka całkiem ciekawa. Szczegółowa tematyka historyczna mogła niekiedy nudzić- książka skierowana jest wg mnie do prawdziwych pasjonatów. Niemniej jednak doskonale oddaje klimat oraz dzieje Republiki Dubrownickiej. Czytałam ją na wakacjach przed wycieczką do Dubrownika. Wspaniale nastroiła mnie na odwidzenie tego pięknego miejsca.

Małgorzata | 2018-08-18
Monarchista | 2018-07-22