Większy kawałek nieba

Okładka książki Większy kawałek nieba Krystyna Mirek
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Większy kawałek nieba
Krystyna Mirek Wydawnictwo: Znak Cykl: Iga i Wiktor (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Iga i Wiktor (tom 1)
Znak
2016-04-27
2016-04-27
literatura polska

A może by tak... bogato wyjść za mąż?

Okładka książki dominuje w błękitnym kolorze, w samym centrum widzimy kobietę spoglądającą właśnie na nas. Nie posiada skrzydełek, przez co nie ma dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ma kremowe strony, czcionka jest wystarczająca dla oka, marginesy i odstępy między wersami zostały zachowane. Została podzielona na rozdziały, które nie są ani długie, ani zbyt krótkie.

Dosyć dawno nie czytałam książki od pani Mirek. Jednak pamiętałam, że czyta się naprawdę dobrze. I tak było. Pochłaniałam stronę za stroną, z dużym zainteresowaniem. Pióro jest lekkie i przyjemne, pozbawione blokad, utrudniających nam czytanie. Jeśli miałabym opisać jednym słowem lektury autorki, to określiłabym je jako "ciepłe". Bo zazwyczaj są to takie pokrzepiające, mimo wszystko pozycje. Jak nie za sprawą wydarzeń, to za sprawą nawet jednego bohatera, który jest przepełnionym ciepłem, sympatią do drugiego człowieka. Także powiem Wam szczerze, że nie zawiodłam się, aczkolwiek uważam, że nie jest to najlepsza pozycja pisarki, bowiem czytałam tytuły, które podziałały na mnie mocniej niż ten. Niemniej jednak czyta się lekko i szybko, przyjemnie, więc warto sięgnąć. :)

Poznajemy tutaj Igę, która... Jest specyficzną bohaterką. Nie została moją ulubienicą, niestety. Często jej zachowanie drażniło mnie. Często rozumiałam, co czuła, było mi jej żal, ale i tak nie godziłam się z jej czynami i myślami. Chociaż kto wie, jak ja czy Wy byście postąpili, będąc na jej miejscu. Niemniej jednak ma swój bagaż doświadczeń, który musi dźwigać każdego dnia.
Poznajemy Wiktora, który również przeżył wystarczająco dużo w swoim życiu. Musi utrzymać w ryzach swoją firmę, ale i życie, które wymyka mu się z rąk. Ma nastoletniego syna, a wiadomo, w tym wieku wszystko zaczyna się zmieniać, buntować... Ma też kobietę, która oczekuje od niego deklaracji. A on... nadal nie wie, nic nie wie... Wydawał mi się mocno zagubiony, i tak jak w przypadku Igi, czułam smutek i rozumiałam jego ból. Pogubił się w życiu, potrzebował tylko dobrego, szczerego naprowadzenia na właściwą drogę...

Jednak to jego gosposia, najbardziej przypadła mi do gustu. Polubiłam ją od pierwszych stron. I to też nie jest postać, która ma łatwo w życiu, absolutnie! Niemniej jednak mimo trudności, ma w sobie coś, co przyciąga drugiego człowieka. Właśnie to owe ciepło, sympatię, empatię... To taka wymarzona babcia, wyidealizowana, z własnymi problemami ukrywającymi przed innymi.
Reasumując uważam, że postacie zostały wykreowane bardzo dobrze, każdy z nich jest inny, różni się, każdy z nich ma swój bagaż emocjonalny, który dźwigać musi każdego dnia. Z pewnością jest to duży atut dla całej powieści.

Cieszę się, że autorka poruszyła tutaj wiele tematów, w tym tematów tabu, o których nikt nie chce rozmawiać. I co z tego, że kolejna powieść, gdzie przewija się ten sam temat? Nic. O takich rzeczach, przynajmniej ja, mogłabym czytać cały czas. Strata bliskiej osoby, którą kochamy całym sercem jest ciosem, ogromnym. Dlatego wszyscy, jeśli mamy kogoś, kogo kochamy bezgranicznie, powinniśmy doceniać, każdego dnia. Temat uzależnienia - tutaj akurat mamy alkohol, to również temat zakazany, a to jest nie tylko tragedia dla uzależnionej osoby, ale dla jej najbliższych. Mamy tez tutaj okres buntu i dorastania, chęci przypodobania się, zdobycia przyjaciół, na siłę, byle tylko kogoś mieć... Problemy natury finansowej, odrzucenia, czy na siłę przypodobania się drugiemu człowiekowi, stając się kimś, kim nie jest się naprawdę... Jak widzicie, sporo tego. Dlatego warto sięgnąć po tę historię.
Niemniej jednak mi brakowało emocji, których mogłabym czuć z bohaterami. Czytało się przyjemnie i szybko, ale nie wczuwałam się w sytuacje bohaterów. Szkoda, bo gdybym odczuwała to, co postacie, to dostałaby ode mnie bardzo wysoką ocenę. A tak, jest po prostu dobrą powieścią.

Reasumując uważam, że jest to dobra lektura, którą warto poznać. Ma odpowiednie tempo, które raz zwalnia, raz przyspiesza. Pomijając fakt, że nie odczuwałam emocji, to poruszana tematyka jest godna uwagi czytelnika. Powieść obyczajowa, ale nie taka byle jaka. Idealna na przerywnik od trudniejszych historii, czy na przeskok z innego gatunku. Jeśli znacie pióro Krysi, to sięgnijcie, bo na pewno przypadnie Wam ona do gustu. Mnie się podobała, ale uważam, że pisarka ma lepsze tytuły na swoim koncie. Jeśli kiedyś będę miała okazję, sięgnę po kolejne części losów Wiktora i Igi. Czy znacie ten tytuł? A może macie w planach?

Ebook :) Wciągająca Dobrze spędzony czas :) Zaraz biorę się za II część :) książki p. Katarzyny coraz bardziej mnie wciągają Polecam :)

Bardzo przyjemna książka, idealna na odstresowanie. Ale powiem szczerze że zawiodłam się trochę na niej, myślałam że będzie w niej trochę więcej romansu a to zwykła obyczajówka.

Wiktor to zamożny mężczyzna z zasadami. Łucja, jego ukochana żona, dziesięć lat wcześniej zmarła, zostawiając mu wówczas wielką rozpacz i owoc ich miłości, syna Oliwiera. Wiktor, nie do końca odnalazł się w roli samotnego ojca. Chcąc jak najlepiej zadbać o własne dziecko, w ich domu co chwilę pojawiają się nowe gosposie. On sam ma świadomość, że one nie zastąpią mu matki. Tkwi więc w związku z Natalią, która ma specyficzne podejście do dziecka ukochanego mężczyzny. Robi jednak wszystko, by zostać żoną Wiktora. On natomiast nieprzerwanie od kilku lat ucieka w pracę. Właśnie tam poznaje Ige. Dziewczyna ma trudne przejścia za sobą. Ojciec alkoholik wciąż utrudnia jej życie, a ona sama pomaga mu, wierząc że mężczyzna się zmieni. Czy Iga, Natalia i Wiktor dostaną to, czego oczekują od losu? Czy mężczyzna zasmakuje miłości ?

Historie obyczajowe mają to do siebie, że potrafią czytelnika wyciszyć i uspokoić. Ta, choć właśnie jest obyczajówką, pomimo swojego nienarzucającego się tempa, sprawia, że człowiek zostaje zaatakowany wielowątkowością. Wiktor wiedzie prym w tej historii, jednak bohaterowie, którzy są obecni w jego życiu, powodują że nie można nudzić się w tej historii. Każdy z nich ma problemy, każdy z nich czymś się martwi i każdy z nich do czegoś dąży. Realizm tu aż biję po oczach. Wydawać by się mogło, że kilku bohaterów zrobi tu zamieszanie i bałagan, ale nic z tych rzeczy. Wszystko zostało ze sobą tak ciekawie powiązane, że pomimo tego, że ta książka jest grubaskiem, to czyta się ją zadzwiająco szybko.

"Większy Kawałek Nieba" to historia o życiu. Trochę jest taką opowieścią o Kopciuszku. Piękna, a jednocześnie trudna. Alkoholizm, pracoholizm, samotność, bieda, intryga, strach, szemrane towarzystwo - takich trudnych zagadnień jest tutaj sporo.

Ta historia, to historia z tych pokazujących, że dobra materialne i pieniądze, wcale nie są czymś najcenniejszym, co można otrzymać.

Iga wraca z zagranicy. Mimo, że ma wyższe wykształcenie zatrudnia się jako kelnerka. Właścicielem jest Wiktor, który ma zaręczyć się z Natalią. Iga nie chce związków a jednak coś ją do Wiktora ciągnie. Czy Natalia pogodzi się ze stratą narzeczonego? Jak potoczy się dalsze życie Igi? To pierwsza część cyklu o Idze i Wiktorze.

"Większy kawałek nieba" to początek cudownej serii z Igą i Wiktorem w rolach głównych, autorstwa jednej z najbardziej poczytnych pisarek powieści obyczajowych, Krystyny Mirek.

Pod wpływem impulsu, mieszkająca na co dzień w Wielkiej Brytanii Iga, wstępuje do restauracji poszukującej pracownika. Dostaje pracę i w ten sposób może powrócić do kraju, by zaopiekować się ojcem nadużywającym alkoholu. Właścicielem restauracji jest Wiktor, samotny ojciec nastoletniego, sprawiającego problemy syna.

Wielowątkowa tematyka i galeria autentycznych postaci jest tym, co w powieściach autorki cenię najbardziej. Sytuacja pani Marysi poruszyła mnie do głębi, równie mocno miałam ochotę potrząsnąć bezczelnym ojcem Igi. Próba rozprawienia się z przeszłością, troski dnia codziennego, szansa na nowe życie, a do tego miłość, która przychodzi niezauważenie. Ta przejmująca, pełna współczesnych problemów powieść pochłonęła mnie na długie godziny i dostarczyła mi wielu wzruszeń. Rozgrywająca się na terenie malowniczego Krakowa akcja, jest jej dodatkowym atutem.

"Przyjaźń to coś bardzo cennego w życiu, większy kawałek nieba".

Iga przylatuje z Anglii do Polski, by zająć się sprawami ojca, który jest alkoholikiem. Spacerując krakowskim rynkiem kobieta wchodzi do restauracji, a impuls sprawia że odbywa rozmowę kwalifikacyjną na kelnerkę. Jej szefem zostaje Wiktor, który pochodzi z szanowanej rodziny restauratorów, przystojny wdowiec i ojciec nastoletniego chłopca ma w sobie urok, który przyciąga kobiety jak magnes. Iga pomału aklimatyzuje się w nowym miejscu i liczy, że w końcu w jej życiu zapanuje spokoju.

Autorka przedstawia nam piękną historię o pragnieniu bycia kochaną, ale również o potrzebie posiadania oparcia w przyjaciołach i bliskich. Człowiek nie jest samotnie dryfującym statkiem, choć bywa że umie poradzić sobie sam w niektórych przypadkach, ale pragnie mieć kogoś na kim się wesprze i zwyczajnie wysłucha. Taka jest właśnie Iga.
Wiktor natomiast to człowiek, dla którego czas stanął w miejscu, mimo tego że syn dorasta ten widzi w nim cały czas małe dziecko. Partnerka pragnie go całego dla siebie, ale jego serce zamroziło się w momencie śmierci ukochanej żony.
I choć finał historii nie trudny do przewidzenia, to i tak zostałam wciągnięta w tą historię w poszukiwaniu prawdziwego szczęścia.

Po książkę autorki sięgnęłam jak tylko dostrzegłam ją na półce w bibliotece. Nigdy nie miałam okazji zapoznać się z jej twórczością, ale nazwisko już od dłuższego czasu chodziło mi po głowie. Nie będę obiektywna, gdyż dobrnęłam do całego trzeciego rozdziału. Niestety, ale się nie polubiliśmy. Zupełnie nie odpowiada mi styl, wydał mi się dość mocno infantylny i naiwny. Już po tych dwóch rozdziałach łatwo było stwierdzić do czego fabuła będzie zmierzać, a bohaterowie będą płascy i bez wyrazu. Rozumiem, że ma to być takiego lekkie czytadełko, ale to nie znaczy, że nie można mieć wobec niego żadnych wymagań. Nie polecam...

Piękna historia o ty, że zawsze trzeba wierzyć w swoje marzenia. Trzeba słuchać serca chociaż ono mówi często bardzo cichutko. Każdy z nas zasługuje na miłość ona nie jest tylko dla bogatych lub ważnych - ona jest dla wszystkich

To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki, a za mną tak naprawdę spora większość książek Pani Krystyny, bardzo cenię sobie Jej książki, ponieważ są niezwykle życiowe, poruszające przyziemne sprawy, a każda z tych, które przeczytałam niosła ze sobą głębsze przesłanie, taka jest również powieść "Większy kawałek nieba". Jest to wznowienie pierwszego tomu serii #igaiwiktor, bardzo się cieszę, że @wydawnictwolekkie postanowiło wznowić ową książkę autorki, ponieważ nie miałam okazji jej wcześniej przeczytać, a miałam na to ogromną ochotę. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest niezwykle przyjemny w odbiorze, co sprawia, że Jej powieści czyta się z dużym zainteresowaniem i wręcz błyskawicznie. Ja już od pierwszych stron zostałam wciagnieta do świata bohaterów i byłam szalenie ciekawa jak potoczą się ich losy. Fabuła książki została w bardzo ciekawy sposób nakreślona i równie dobrze poprowadzona, a bohaterowie jakich wykreowała autorka są niezwykle autentyczni, i myślę, że z powodzeniem moglibyśmy się z nimi utożsamić w wielu kwestiach bądź spotkać takie osoby w rzeczywistości. Historia ta przedstawiona jest z perspektywy kilkorga bohaterów, co pozwoliło mi lepiej ich poznać, dowiedzieć się co czują, myślą oraz lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Myślę, że w tym przypadku był to świetny zabieg, ponieważ tym sposobem każda z postaci odegrała tutaj istotną rolę, dostarczając tym samym wielu emocji. Bohaterowie tutaj przedstawieni są skrajnie różni, pochodzą z różnych środowisk, kierują się innymi wartościami, jedni od początku zaskarbili sobie moją sympatię, innych nie sposób było polubić. Uwielbiam takie urozmaicenia w powieściach! Autorka w swojej powieści porusza wiele ważnych i ponadczasowych tematów, problemów z jakimi boryka się społeczeństwo: alkoholizm, manipulacja, bieda, strata, które wywołują w czytelniku mieszane odczucia. Pani Krystyna na kartach swojej powieści przedstawia zróżnicowane relacje między bohaterami, zarówno te rodzicielskie, służbowe czy partnerskie ukazując ogrom życiowych mądrości i prawd. "Większy kawałek nieba" to poruszająca, emocjonująca i wartościowa historia o odnajdywaniu siebie, swojego miejsca w życiu, zaufaniu, zmianach w życiu oraz walce z przeciwnościami losu, która skłania do głębszych przemyśleń nad własnym życiem i wyborami jakich dokonujemy każdego dnia, dająca nadzieję na lepsze jutro! Jestem szalenie ciekawa dalszych losów każdego z bohaterów, myślę, że jeszcze nie jednym mnie tutaj Pani Krystyna zaskoczy i poruszy! Świetnie spędziłam czas z tą książką! Polecam! Moja ocena 9/10.

• 2017