Maja i jej świat. Wyobraźnia

36 min.
9788374206396
Zofia Beszczyńska
Maja świat wyobraźnia Obiols Adamada

Kolejna część z serii. Oczywiście ta sama konwencja graficzna i tekstowa, z czerwonym kolorem dominującym.
Tym razem Maja bardzo obrazowo i opisowo opowiada jak wykorzystuje swoją wyobraźnię. Jak można stworzyć różne znane i nieznane, bliskie i dalekie światy stosując do tego tylko albo aż swoją wyobraźnię, bo jest ona niczym nie ograniczona, ma ogromną pojemność i możliwości.
Wyobraźnię można uruchamiać w każdej chwili, bo jest ciągle dostępna, włączona i otwarta. Zaś dla zdrowia dobrze jest puszczać ją w ruch często, niech tworzy rzeczy najbardziej niepojęte, niezwykłe, takie, które tylko ona może stworzyć.

Maja wykorzystuje swoją wyobraźnię zaraz po przebudzeniu. Wyobraża sobie, "że obejmuje cały świat", że jej łóżko i pokój to pustynne wydmy. W drodze do szkoły wyobraża sobie rozmowy drzew. W szkole wyobraźnia podsuwa jej różne odcienie czerwieni, arbuzowy księżyc i czereśniowe kolczyki. Ach jak cudownie wyobrażać sobie, że można dosięgnąć błękitu nieba podczas huśtania albo polecieć balonem wraz ze słoniem lub też zostać w cyrku linoskoczkiem. Można też stworzyć historię miłosną przyglądając się obrazkom na ubraniach.
Wspaniale wyobrażać sobie "najpiękniejsze chwile, cudowne i magiczne albo intrygować się czarem nocy. Można, będąc w wannie, wyobrażać sobie, że jest się marynarzem i pływać starą fregatą.
A przed snem, ech można puścić wodze i wyobrażać sobie wszystko co przynosi radość.

Towarzysząc Mai podczas jej dnia z wyobraźnią sama zapragnęłam wyruszyć ścieżkami mojej. Potrzebuję jednak zdjąć z niej nieco pajęczyn codziennych spraw i rzeczy koniecznych do zrobienia i wyruszam w podróż nieograniczoną:)

Wyobraźnia pozwala nam postrzegać świat w zupełnie inny sposób. To dzięki niej garść kamieni zamienia się błyszczące, złote monety; a błotnista kula - we wspaniałego kotleta. Dzięki wyobraźni uda nam się przeżyć niemiłosiernie dłużący się czas w kolejce - kafelki podłogowe stają się ustępami skalnymi, a wejście na linię łączenia, skazuje nas na prawdziwe niebezpieczeństwo.

Czasem, gdy dzieci zaczynają dokazywać (co następuje najczęściej w sklepowych kolejkach, które ciągną się na kilometr),zadaję dziwaczne pytania:
- Zobaczcie jaki fikuśny kapelusz. Można by było w nim iść na bal?
- Wszyscy ludzie się dzisiaj spieszą. Ale gdzie...?
- Zobaczcie. Ten chłopiec ma na nodze gips. Może ujeżdżał dzika?
Dzieci zaraz ponosi wyobraźnia. Czasem padają normalne odpowiedzi (czyli takie, które faktycznie mają prawo zdarzyć się w codziennym życiu),czasem odpowiedzi są bardzo oderwane od rzeczywistości. Nim skończą snucie swoich fantazji, znajdziemy się w (bezpiecznym) domu.
"Maja i jej świat. Wyobraźnia", to książka, która pomoże dostrzec dzieciom, jak wiele znaczy nasza własna wyobraźnia. Pociechy coraz częściej szukają gotowych rozwiązań. Stają się marudne, niecierpliwe i leniwe. A przecież podczas kąpieli nie trzeba ściągać tony zabawek - gąbka z powodzeniem zastąpi statek, a kawałek mydła - kapitana. Na plaży możemy zrobić cudowny zamek bez wymyślnych foremek. A w piaskownicy dawniej nie korzystaliśmy z plastykowej zastawy stołowej - zamiast tego wystarczały liście i płaskie kamienie.
Maja do szczęścia nie potrzebuje zbyt wiele. Zajada ze smakiem arbuza, a po chwili z pestek układa gwiazdozbiór (a ciekawe, czy Wasze dzieci wpadną na inny pomysł: co z takich pestek można stworzyć...?). W wannie jest oczywiście kapitanem, a z czereśni potrafi stworzyć fantastyczne kolczyki. Wie, jak korzystać z tego, co daje otaczający nas świat. I robi to z ogromną radością.

„Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza” Albert Einstein
Na pewno zdarzyło Wam się marzyć i wyobrażać sobie różne przyjemne rzeczy;-) Szczególnie bogatą wyobraźnię mają dzieci w wieku przedszkolnym. Przedszkolaki codziennie bawią się w zabawę na niby i dzięki temu w jednej chwili znajdują się w królewskim zamku, a za chwilę są w głębinach oceanu. Zabawy z wyobraźnią są niezwykle kształcące i rozwijają dzieci, dlatego należy je wspierać i zachęcać do oddawania się marzeniom.
Ostatnio w przedszkolu czytałam dzieciom książkę Anny Obiols "Maja i jej świat. Wyobraźnia" wydaną przez Wydawnictwo Adamada. Przedszkolaki świetnie się przy niej bawiły i słuchały z uwagą, a na moje pytanie, co to jest wyobraźnia, stwierdziły, że to jest wtedy, jak coś wymyślamy ;-) Zapraszam zatem do wymyślonego świata Mai! :-)
Maja ma siedem lat, ukochanego misia Tymka i kota. Jej ulubiony kolor to czerwony. Maja to bardzo sympatyczna i wesoła dziewczynka, spędza czas jeżdżąc na rowerze, huśtając się na huśtawce, czytając, ale także pomagając rodzicom. Jednak robiąc to wszystko, Maja puszcza wodze wyobraźni i marzy… Wyobraża sobie, że szumiące drzewa, zwierzają jej się ze swoich tajemnic, że cząstka arbuza to księżyc, a jego pestki to gwiazdy na niebie. Kiedy się huśta, marzy, że palcami u stóp sięga błękitnego nieba, a słoń z książki zabiera ją w podróż czerwonym balonem! Wieszając pranie, też wiele sobie wyobraża… Ale nie będę zdradzała co, ponieważ zdecydowanie warto wybrać się do krainy wyobraźni razem z Mają!
Cały dzień Mai jest pełen przygód bez względu na to, co dziewczynka robi, bo bez przerwy używa wyobraźni, która sprawia, że jej świat jest piękniejszy i dużo bardziej kolorowy. Maja przypomina mi Anię z Zielonego Wzgórza, bo Ania także ciągle marzyła i dzięki wyobraźni potrafiła całkiem miło i szczęśliwie przeżyć nie najłatwiejsze przecież lata swojego dzieciństwa.
Ilustracje do opowiadań o Mai wykonała SUBI Joan Subirana. Są one bardzo delikatne, ale przy tym wyraziste i bardzo ładne. Ilustratorka miała na nie świetny pomysł, gdyż generalnie dominuje w nich czarna kreska i są jedynie muśnięte jednym dodatkowym kolorem. W przypadku historii o wyobraźni tą barwą jest czerwień, stąd czerwone wzorki na piżamie, czerwona sukienka, czerwony arbuz i słoń lecący czerwonym balonem. Całość wygląda bardzo uroczo! Ponadto ilustracje SUBI zostawiają sporo miejsca dla wyobraźni, której przecież jest pełno w książce ;-)
Świetnym dodatkiem do książki o Mai są umieszczone na końcu opowiadania ćwiczenia, które doskonale wpłyną na rozwój wyobraźni u każdego dziecka i mogą być przykładem, w jakie zabawy warto bawić się z dziećmi. Oprócz ćwiczeń wyobraźni na końcu książki znajduje się przewodnik dla rodziców, dotyczących tego, czym wyobraźnia jest, dlaczego warto ją rozwijać i w jaki sposób to robić. No i jest jeszcze super bonus, czyli cytaty znanych twórców i naukowców o wyobraźni ;-)
Bardzo serdecznie polecam książki o Mai, a szczególnie "Maja i jej świat. Wyobraźnia" :-) Zarówno mali, jak i duzi Czytelnicy będą się przy niej świetnie bawić! www.ksiazkowelove.wordpress.com

„Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza” Albert Einstein

Maja ma 7 lat i kręcone włosy koloru węgla. Jak co rano lubi sobie wyobrażać, że obejmuje cały świat. Zresztą jej wyobraźnia pracuje cały czas i gdy tylko może wyobraża sobie wiele rzeczy. Jadąc do szkoły na rowerze wyobraża sobie, że drzewa zwierzają się sobie ze swych sekretów albo gdy huśta się na huśtawce w parku wyobraża sobie, że dotyka nieba. Nawet czytanie ulubionej książki o słoniu, który lata balonem to okazja by puścić wodze wyobraźni. Maja pokazuje nam, że w każdym momencie można użyć wyobraźni a wtedy nic nie będzie już takie samo.
Na końcu książeczki znajdują się ćwiczenia oraz propozycje na zabawy by uruchomić wyobraźnię. Znajdziemy również mini przewodnik dla rodziców oraz sentencje.

Wyobraźnia jest okiem duszy.
Joseph Joubert

Strony książeczki wyglądają jakby były tekturą, której tekstura uwypukliła stworzone kredkami ilustracje. Choć może bardziej przypominają mi one szkice węglem... Są przecudne, tak proste a jakże przyciągają wzrok. Wszystkie obrazki są tylko w dwóch kolorach: czarnym i czerwonym, z tym że ten drugi pojawia się na kilku zaledwie szczegółach (między innymi ubranie dziewczynki). Tekst nie jest pisany jednostajnie, litery różnią się między sobą wielkością a często wiją się jak węże lub skaczą w różne strony... Sprawia to, że dziecko nie jest znudzone.

Na końcu książeczki znajdują się ćwiczenia, które mają rozwinąć i pobudzić wyobraźnię dziecka, sprawić że jego ciekawość świata wzrośnie. Trzeba opowiedzieć historię na podstawie widzianego obrazu, odegrać lalką scenki na zadane tematy czy też wykonanie zabawek z materiałów z recyklingu. Ale to jeszcze nie koniec... Autorka nie zapomniała też o dorosłych i w "Przewodniku dla rodziców" znajdziemy rady i wskazówki, które będą pomocne w pracy z dzieckiem, której hasłem przewodnim będzie wyobraźnia. Na deser podano sentencje, czyli kilka wypowiedzi znanych z różnych dziedzin życia osób a które dotyczą naszego słowa klucza - wyobraźni. Jakie złote myśli wypowiedzieli? Przekonajcie się sami. Naprawdę warto sięgnąć po opowieść o Mai, bo jest niezwykła... i dziewczynka i książeczka.

Całość recenzji oraz foto: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/12/anna-obiols-maja-i-jej-swiat-wyobraznia.html

• Dla dzieci
  • 2015 (przeczytane)