polimaty
popularnonaukowa
Charlotte_allen

Czy faktycznie Napoleon był niski? Czy naprawdę wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu? Czy rzeczywiście zjadamy kilka pająków rocznie podczas snu? Czy to prawda, że seks przed zawodami odbiera szansę na złoty medal? Czy należy odczekać 48 godzin przed zgłoszeniem zaginięcia osoby? Nic bardziej mylnego! RADEK KOTARSKI, twórca POLIMATÓW, prowadzący jeden z najpopularniejszych...

Czy faktycznie Napoleon był niski?
Czy naprawdę wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu?
Czy rzeczywiście zjadamy kilka pająków rocznie podczas snu?
Czy to prawda, że seks przed zawodami odbiera szansę na złoty medal?
Czy należy odczekać 48 godzin przed zgłoszeniem zaginięcia osoby?
Nic bardziej mylnego!

RADEK KOTARSKI, twórca POLIMATÓW,
prowadzący jeden z najpopularniejszych kanałów na YouTube,
autor popularnonaukowych programów telewizyjnych,
nieustraszony pogromca absurdów
rozprawia się z PIĘĆDZIESIĘCIOMA POPULARNYMI MITAMI

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6660,Nic-bardziej-mylnego

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6660,Nic-bardziej-mylnego

Opinie czytelników (2000)
tysya | 2018-06-19
Na półkach: 💙 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Ciekawa, przemyślana, napisana lekkim językiem książka, która obala popularne mity funkcjonujące w naszej świadomości od lat. Lektura całkiem w porządku, o niektórych rzeczach nie wiedziałam, także zawsze będzie można pochwalić się wśród przyjaciół i znajomych nowymi, ciekawymi anegdotkami 😸.

Nic bardziej mylnego!

Twórca Polimatów, jednego z najpopularniejszych kanałów na YouTubie i nieustraszony pogromca absurdów rozprawia się z pięćdziesięcioma popularnymi mitami.

Czy faktycznie Napoleon był tak niski, że leśny skrzat mógłby wygrać z nim w skoku wzwyż? Czy nietoperze rzeczywiście są ślepe i korzystają tylko z echolokacji? Czy naprawdę trzeba odczekać czterdzieści osiem godzin, aby zgłosić zaginięcie jakiejś osoby?
Nic bardziej mylnego! Nieprawdziwe informacje i niedopowiedzenia zagościły na stałe w popkulturze i- co gorsza- w podręcznikach do historii, biologii czy medycyny. Czas rozprawić się z pięćdziesięcioma często spotykanymi fałszywymi tezami i urządzić im prawdziwą, jesień średniowiecza!

Właśnie taka jest ta książka. Rozprawia się z mitami wokół których narosło wiele wierzeń. Dzięki książce możemy się dowiedzieć jak naprawdę wyglądają fakty o mitach z którymi nieraz spotkaliśmy się w swoim życiu. Polecam!!!

| 2016-07-02

Uwielbiam oglądać Radka na YouTubie. Polimaty i vlogaski są naprawdę ciekawe i zabawne. Nigdy się nie nudzę, oglądając je. "Nic bardziej mylnego" również okazało się być interesującą lekturą. Sporo rzeczy nie byłam świadoma, ale sporo też wiedziałam, dlatego jestem tak pół na pół zadowolona z tej lektury.
Jeżeli jednak lubicie dowiadywać się czegoś ciekawego to zachęcam do zapoznania się książką Radka Kotarskiego.

Marta Ginter | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Jestem fanką Radka Kotarskiego, dlatego prędzej czy później musiałam sięgnąć po tę książkę. Książka dobra, ale bez szału. Lekka literatura popularnonaukowa. Większość krótkich rozdziałów jest mało zaskakująca (może dlatego że kiedyś uż słyszałam o niektórych faktach w Polimatach?).
Książkowy debiut popularnego youtubera można uznać za udany. Mam ogromne zaufanie do Radka, jeśli chodzi o jego przekazywanie wiedzy internautom, telewidzom i czytelnikom. Na ostatnich stronach dość bogata literatura.

ElkaFrelka | 2015-11-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 listopada 2015

Odkrycie ostatniego miesiąca - Radek Kotarski i jego wszechstronna wiedza niczym chodząca wikipedia objawił mi się w całej okazałości: "Polimaty" na youtube, "Podróże z historią" w telewizji i oczywiście jego instagram.

Oprócz wyjaśniania, skąd się wzięły nieprawdziwe informacji na temat popularnych mitów, książka dostarcza dodatkowych bonusów w postaci dowcipnych perełek, np.: "Następnego dnia czeka nas kolejna porcja czystego zła, porównywalna jedynie z najnowszą płytą Justina Biebera", czy: "Ale nawet osoba znajdująca się chwilowo w objęciach Morfeusza (greckiego boga, a nie bohatera filmu "Matrix") z dużym prawdopodobieństwem będzie dla pająk przerażająca".

Fajna, ciekawa, przystępna, dla każdego.

Malwina | 2015-10-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 października 2015

Radku! Ostatni bastion mojego dzieciństwa runął :( Jak to (UWAGA SPOILER!!!!) z dżdżownicy po przecięciu jej na pół nie powstają dwie kolejne? JA SIĘ PYTAM JAK TO?! Przecież faktem powszechnie znanym jest, że z odciętego kawałka dżdżownicy wyrośnie następna, a z faktów powszechnie znanych dowodu się nie przeprowadza! Jak można było mi to zrobić...

No dobra, a tak serio, to jestem zachwycona Twoją książką i niezmiernie się cieszę, że trafiła do mojej biblioteczki, nawet kosztem obalenia istoty mojego dzieciństwa :) Jest jak miód na moje serce po ciężkim dniu w pracy. I z pewnością jeszcze nie raz po nią sięgnę.

"Nic bardziej mylnego!" napisana jest w sposób bardzo ciekawy - autor porusza wiele kwestii, nad którymi nigdy bym się nie zastanowiła. Nie jestem pasjonatką historii, a tutaj w przystępny sposób zostało podanych wiele tematów, o których niestety nie mówi się na lekcjach. Obalenie mitów zajmuje autorowi kilka kartek, co powoduje, że po książkę można sięgnąć w każdej chwili...

skubasowa | 2016-05-01
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 01 maja 2016

Całkiem przyjemne czytadło na nudniejsze chwile w autobusie. Mity, które obala Kotarski umiarkowanie ciekawe, ale czyta się lekko :)

Niestety humor autora zupełnie nie przypadł mi do gustu...chyba, ze miał wywołać zażenowanie swoim poziomem. To w mojej opinii jedyna wada tej książki. Arcydziełem nie jest, bo i nie ta liga :)

Można przeczytać. Raczej sinusoida, jeśli chodzi o zainteresowanie czytelnika tematem, ale trzymajmy się szczytowych momentów :)

Jola | 2016-07-16
Przeczytana: lipiec 2016

Bardzo fajna pozycja dla oderwania się od typowej literatury ;-)
W książce obalonych zostało 50 mitów z różnych dziedzin m . in. historii, biologii czy szeroko pojętej popkultury. Niektóre wątki bardzo ciekawe, niektóre mniej, jednak całość mi się podobała ;-)

Nie dostałam na urodziny żadnej książki, dlatego postanowiłam samodzielnie sprawić sobie prezent. Proces selekcji trwał dość długo, aż w końcu mój wybór  padł na książkę Włam się do mózgu. Jej autorem jest Radek Kotarski  znany popularyzator wiedzy, twórca dostępnego na Youtube kanału Polimaty. Książka skupia się wokół tematu technik uczenia się. Zaintrygowana prezentowaną treścią postanowiłam przerwać lekturę, żeby zapoznać się z wcześniejszą  publikacją autora.

"Zgodnie z powszechnie znaną ludową prawdą mężczyźni zapominają o dacie swojego ślubu średnio raz w roku. (...)"

Nic bardziej mylnego! to pierwsza książka Radka Kotarskiego, w której postanowił naukowo rozprawić się z pięćdziesięcioma popularnymi i jakże często rozpowszechnionymi mitami. Przed rozpoczęciem lektury, żeby mieć lepsze rozeznanie w prezentowanych w książce treściach, postanowiłam obejrzeć sobie kilka odcinków Polimatów. Kilkunastominutowe filmiki w sposób ciekawy i przestępny prezentują wybrane przez autora...

witcherrie | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 20 lutego 2017

,,Bez przydługich wstępów- rozpoczynamy krwawą rozprawę z mitami!''
Radek Kotarski jest w tej książce wyczuwalny cały czas. Każdy, kto go oglądał choć kilka razy, słyszał w głowie jego głos mówiący ,,Nic bardziej mylnego!'' I te żarty- czysty Radek!
Książka dzieli się na 6 części min. mity o dziejach świata, o historii Polski, zwierzętach, mity z dzieciństwa. Czyta się ją płynnie, szybko, sprawnie i niezwykle przyjemnie. Nawet kiedy jakiś mit nie był dla mnie czymś nowym, to mamy przytoczone argumenty obalające dany mit, a każda ,,historia'' zakończona jest podsumowaniem skąd dany mit się wziął.
,,Nic bardziej mylnego'' to dopracowana w każdym szczególe książka, a jeśli jakieś chochliki się pojawiły, to nawet o nich dowiadujemy się czegoś ciekawego.
Polecam

zobacz kolejne z 1990