Nic bardziej mylnego! Twórca Polimatów obala 50 popularnych mitów

Okładka książki Nic bardziej mylnego! Twórca Polimatów obala 50 popularnych mitów Radek Kotarski
Radek Kotarski Wydawnictwo: Znak Literanova popularnonaukowa
popularnonaukowa
Znak Literanova
2015-10-19
2015-10-19
polimaty

Radek Kotarski to dziennikarz, pisarz i youtuber, zajmujący się popularyzacją nauki. W 2012 roku założył na YouTube kanał popularnonaukowy „Polimaty” oraz reżyserował i prowadził programy telewizyjne: „Tajemnice historii” oraz „Podróże z historią”. W książce „Nic bardziej mylnego!” podejmuje się obalenia pięćdziesięciu mitów dotyczących różnych dziedzin nauki, przede wszystkim historii.

Książka jest podzielona na 6 rozdziałów: „O dziejach świata bez znieczulenia”, „Krwawa rozprawa z mitami dzieciństwa”, „Wielki pogrom mitów popkultury”, „Mity, o których się nie śniło naszym bystrzakom”, „Te straszne mity o zwierzętach” i „Naga prawda o historii Polski”. W ten sposób mity są podzielone tematycznie.

W niektóre z omawianych teorii prawie nikt już nie wierzy (na przykład tzw. zasada 5 sekund czy zjadanie pająków przez sen),ale jest również omówionych wiele przekonań, które ciągle są mocno rozpowszechnione w społeczeństwie: nadzwyczajnie niski wzrost Napoleona, niewolnicy, którzy rzekomo budowali egipskie piramidy czy to, że powstanie wielkopolskie w 1920 r. było jedynym udanym w historii Polski.
Autor w sposób przystępny, ale rzetelny rozprawia się z teoriami, które towarzyszą nam od dzieciństwa. Stara się w dociekliwy sposób znaleźć przyczyny powstania opisywanych przez siebie mitów.

Poziom merytoryczny pracy jest wysoki – autor analizuje poszczególne mity w sposób zwięzły, ale treściwy, opierając się na badaniach naukowych. Dowodem na to jest bibliografia, która liczy ponad 20 stron. Do każdego rozdziału książki podane jest co najmniej kilka różnorodnych źródeł, więc jeżeli kogoś szczególnie zainteresuje któryś z tematów, to może poszerzyć swoją wiedzę.

Książka zwiera całkiem sporo fragmentów humorystycznych, w których przejawia się dość specyficzne poczucie humoru autora. Nie wszystkim czytelnikom przypadnie ono do gustu – część żartów jest dość niskiego poziomu ze względu na to, że opierają się na stereotypach lub zostały już powtórzone niezliczoną ilość razy w różnych wariantach.

Autor pisze w sposób zrozumiały i dość zwięzły, dzięki czemu książkę czyta się bardzo szybko. Dzięki temu książka jest lekka w odbiorze i łatwo się ją czyta.

Podsumowując, „Nic bardziej mylnego” to książka warta polecenia. Chociaż trudno znaleźć w niej rewolucyjne odkrycia naukowe, to wciąż jest to ciekawa lektura - każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Na pewno warto polecić ją młodym osobom, które są często zniechęcone do zdobywania wiedzy, przez nudne powtarzanie lekcji z podręczników. Książka Radka Kotarskiego może sprawić, że spojrzą inaczej na zdobywanie i poszerzanie swojej wiedzy.

Autor: Michał Małczak

Mimo ogromnej sympatii dla Radka, nie siadła mi ta książka. Sporo wątków jest tam historycznych - nie moja tematyka. Ponadto, rozumiem, że przy takiej formie należy powoływać się na źródła danych, ale te długie przerywniki, że zespół taki i taki pracował nad tym i tym... zakłócają proces czytania i główne zagadnienie mi umykało.

Zestaw chwytliwych tematów, opisany jak dla gimnazjalistów przez pseudo erudytę. Nie warto zaśmiecać głowy

Mity są uporządkowane tematycznie. Autor z każdym z nich rozprawia się raptem na kilku stronach, ale robi to często dosadnie i przede wszystkim konkretnie. Bardziej zainteresowanego i wnikliwego czytelnika z pewnością zadowoli, a może nawet ucieszy bibliografia pozwalająca dodatkowo zgłębić poszczególne zagadnienia.

Naprawdę ciekawa książka, napisana do tego z humorem i w całkiem luźnym stylu, dzięki czemu szybko się ją czyta. Niektóre tematy zdecydowanie można było bardziej rozwinąć, ale wyjaśnienie niektórych w pigułce było zupełnie wystarczające.

Nie jest to jakieś arcydzieło, ani rzecz, która zachwyca stylem, czy też bawi, albo otwiera oczy na nieznane w sposób rewolucyjny. Autor rozprawia się z szeregiem sloganów i prawd potocznych, przy czym traktuje materię trochę po łepkach - pisze galopem. Ukazuje fakty i tło powstania legend i obiegowych opinii. Krótkie rozdzialiki poświęcone danej sprawie przelatuje się gładko. Na plus jest bibliografia, na której oparto wywody i która może stanowić dodatkowe źródło weryfikacji dla niedowiarków :)

Teks zwięzły, łatwy w czytaniu. Można polecać, jakby co.

z serii: wiedza bezużyteczna

Książka o wszystkim i o niczym.
"Dzięki tej książce dostaniesz zestaw arcyciekawych tematów do rozmów ze znajomymi i rodziną." Cóż, ja nie rozmawiam z ludźmi o dorobku średniowiecza, nie dyskutuję dlaczego krokodyle płaczą ani nie głowię się czy lub po co piraci nosili opaskę na oku.
Uważam, że nie ma sensu rozkminiać czy Wikingowie nosili hełmy z rogami albo ile wzrostu miał Napoleon. Nie ma to żadnego znaczenia!

Czy Pan Kotarski z góry ma nas za idiotów, którzy wierzą w zjadanie pająków przez sen, wchodzenie bakterii na jedzenie dopiero po 5 sekundach albo szybsze odrastanie włosów po obcięciu?
Te niektóre mity są tak głupie, że nie ma czego obalać bo mądry człowiek w te rzeczy po prostu nie uwierzy.

"Nic bardziej mylnego" to:
- dużo tekstu, mało treści
- niewiele przydatnej wiedzy, na ponad 300 stron tylko kilka ciekawych fragmentów - to zdecydowanie za mało jak na publikację popularnonaukową
- zakreślone na żółto fragmenty nie zawsze są szczególnie istotne (sprawiają jedynie, że książka jest bardziej kolorowa.)
- w środku są jakieś karykatury, oczywiście brzydkie no i wiadomo na całą stronę bo przecież gruba książka w twardej oprawie jest mądrzejsza. Nic bardziej mylnego!!!

Momentami ciężko stwierdzić czy to o czym pisze jest prawdziwe oraz do kogo adresowana jest ta książka.
Autor zaprzecza znanej nam wiedzy z podręczników szkolnych.
Jeśli jesteś uczniem to napisz na sprawdzianie, że to nie Kolumb odkrył Amerykę, nie niewolnicy zbudowali piramidy, nie Edison wynalazł żarówkę... i kłóć się z nauczycielem kto ma lepszą wiedzę.
A może cała historia jest mitem? Ale jeżeli coś wydarzyło się tysiące lat temu i nie da się tego teraz dokładnie sprawdzić to można to podważyć. Autor próbuje Ci udowodnić, że to co wiesz jest nieprawdą ale udowadnianie mu nie wychodzi. Mnie nie przekonał.

Po wydawnictwie Altenberg nie ma się czego spodziewać. Wydają jedynie pozornie wartościowe pozycje.
Książka bardziej do przekartkowania niż przeczytania.

z serii: wiedza bezużyteczna

Książka o wszystkim i o niczym.
Uważam, że nie ma sensu rozkminiać czy Wikingowie nosili...

Oczywiste oczywistości. Jakieś takie powierzchowne. Męczące w wymiarze większym niż dwa rozdziały na dzień.

Ciekawy zestaw historii, które na pewno zapadną w pamięć. Wywołane w odpowiednim momencie, mogą być cytowane na przyjęciach. Większy problem może się pojawić z argumentacją, która z czasem na pewno uleci, pozostawiając jedynie niepotwierdzone przeczucie, że coś w danej historii się nie zgadza. Kotarski klasycznie - dużo merytoryki, jeszcze więcej przaśnych żartów, które bardzo szybko się deaktualizują.

Świetna książka! Autor w swoim stylu i z poczuciem humoru rozprawia się z wieloma mitami, które mocno zakorzeniły się w naszej świadomości. Polecam.

• Popularnonaukowe

Radek Kotarski Nic bardziej mylnego. Radek Kotarski obala 58 popularnych mitów Zobacz więcej
Radek Kotarski Nic bardziej mylnego! Twórca Polimatów obala 50 popularnych mitów Zobacz więcej

Video

Video