Tenis: wewnętrzna gra

Tłumaczenie: Robert Madejczyk
Wydawnictwo: ParaFraza
8 (9 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The inner game of tennis
sport, tenis, psychologia
sport
LostKate

Szczytową dyspozycję w tenisie, tak samo jak w każdym innym sporcie, osiąga się, kiedy umysł jest całkowicie skupiony i pozostaje w harmonii z tym, co robi ciało. Kluczem do "wewnętrznej gry", czyli lepszej gry w tenisa jest sztuka osiągania koncentracji w stanie relaksu, dzięki której możemy grać na 100% możliwości bez udziału myśli. "Wewnętrzna gra" (INNER GAME) to gra, która toczy się w...

"Wewnętrzna gra" (INNER GAME) to gra, która toczy się w umyśle zawodnika. Jej celem jest pokonanie takich ulotnych przeciwników jak: nerwowość, dekoncentracja czy brak wiary w siebie.

W swym międzynarodowym bestsellerze Timothy Gallwey prezentuje doskonalone przez długie lata swojej kariery ćwiczenia umysłu, w których czerpie garściami z filozofii Zen oraz psychologii. Jego bezpośredni, zwięzły styl, znakomite przykłady oraz anegdoty pomogą graczom niezależnie od poziomu ich zaawansowania.

źródło opisu: Wydawnictwo ParaFraza, 2006

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Paweł Babik | 2018-10-03

Książka opowiada o tzw. inner game sportowca. Jednak spokojnie można ją wykorzystać w innych obszarach życia. Gallwey jest trenerem tenisa. Pokazuje
w jaki sposób nastawienie na cel czyli wygranie kolejnego gema czy seta powoduje zmianę fizjologii którą jest najczęściej nienaturalne napięcie w nadgarstku. Pokazuje, że w czasie meczu w trudnych momentach do głosu dochodzi tzw. 'ja krytyczne' które odbiera nam stan uważności i dekoncentruje. Także podczas treningu uwagi trenera są bardzo ważne i powinny być poparte pewnym warsztatem. Trener powinien czuć zawodnika i ciągle wprowadzać go w stan flow.

Opinia pisana jest na długo po przeczytaniu.

Katarzyna | 2018-07-03
Na półkach: 2018, Przeczytane