Jak zostałem bażantem

Wydawnictwo: Nowy Świat
padgett

"Bażantami" nazywano absolwentów wyższych uczelni, odbywających obowiązkowe przeszkolenie wojskowe. Różne formy organizacyjne przybierała służba podchorążych, za każdym razem powoływani byli jednak ludzie ukształtowani, dojrzali, dwudziestokilkuletni. Na instytucję wojska patrzyli nieco inaczej niż poborowi ze służby zasadniczej. Powieść "Jak zostałem bażantem" jest swego rodzaju pamiętnikiem...

Powieść "Jak zostałem bażantem" jest swego rodzaju pamiętnikiem pewnego pokolenia. Książka składa się z dwóch części - bo standardowe szkolenie było dwuetapowe. W części pierwszej autor, z pasją dokumentalisty, dokonuje istnej "inwentaryzacji" szeregu zabiegów, mających na celu ogłupienie młodych ludzi, zunifikowanie i uczynienie z nich karnych żołnierzy. Druga część, rozgrywająca się w jednostce liniowej, przynosi wartką akcję i dramatyczny finał. Bohater powieści staje się biernym uczestnikiem krwawej operacji zbrojnej, którą pododdział alarmowy przeprowadza poza koszarami.

źródło opisu: www.nowy-swiat.pl

źródło okładki: www.nowy-swiat.pl

Kamil | 2014-09-16
Przeczytana: 12 września 2014

Nie byłem w wojsku. Nigdy mnie tam nie ciągnęło, ale i nie bałem się służby. Los chciał, że obowiązkowe roczne,a później i sześciomiesięczne szkolenia to już daleka przeszłość, młodzi sami mogą zgłosić się do wojska, jeśli tylko chcą. Ze służbą jest tak, że wiemy o niej tylko z opowieści naszych ojców, dziadków, a może i znajomych - mój ojciec odsłużył rok, jednak zawsze wspomina te czasy bardzo miło, a teraz uwielbia wszelakiej maści FPS-y - ino mu dać bagnet i na wojnę! Rafał Socha odbębnił swoje pół roku w 2001, a to co tam przeżył i miał okazję usłyszeć, zobaczyć, a co ważniejsze doświadczyć spisywał w formie opowiadań. Jednak to nie wystarczyło i postanowił napisać książkę i to całkiem niezłą. Przedstawiam Państwu opowieść, o tym Jak zostałem bażantem.

Kilkanaście lat temu było tak, że gdy skończyłeś studia z dyplomem brali Cię do woja czy tego chciałem czy nie - mus był i będąc bażantem trzeba było swoje odsłużyć. Jedni odnajdywali...

Nienawidzę książek "szwejowskich" a ostatnią jaką przeczytałem był sam "Szwejk" i było to dawno temu.Zawsze wiedziałem, że armia to nie dla mnie i na pewno nie jest to także miejsce dla bohatera tej odmóżdżającej przygody, bo to jest istota myśląca (Człowiek!).
Zwłaszcza pierwsza część tej książki, to taki szczegółowy zapis idiotycznych czynności wojskowych, których jedynym zadaniem jest odebranie człowiekowi "ja", bo w wojsku "ja" to dupa. Czytamy i gubimy się w tym wszystkim, tak jak gubi się (bo ma się zgubić) "ja", odizolowane grupą i idiotycznymi czynnościami, od samego siebie. I to jest siła tej opowieści - autor pokazał jak armia, instytucja, społeczeństwo ( czy jak tam inaczej zwać sforę), traci jednostkę nie zyskując dla siebie nic w zamian, a już na pewno nic (nikogo) wartościowego.
Druga część to akcja, ale oczywiście akcja w wykonaniu bezmózgowców (żołnierzy), których pokonują bez problemów, tylko ciut lepiej wyposażone w mózg, osiłki z pobliskiej siłowni. Polecam!

Powieść Jak zostałem bażantem jest swego rodzaju pamiętnikiem pewnego pokolenia. Książka składa się z dwóch części - bo standardowe szkolenie było dwuetapowe. W części pierwszej autor, z pasją dokumentalisty, dokonuje istnej "inwentaryzacji" szeregu zabiegów, mających na celu ogłupienie młodych ludzi, zunifikowanie i uczynienie z nich karnych żołnierzy. Druga część, rozgrywająca się w jednostce liniowej, przynosi wartką akcję i dramatyczny finał. Bohater powieści staje się biernym uczestnikiem krwawej operacji zbrojnej, którą pododdział alarmowy przeprowadza poza koszarami. Książka obfituje w humor sytuacyjny, nasycona jest dużą dawką absurdu i groteski.

Szkoda, że niektórzy wydawcy wydają świetne powieści, a później nie robią niczego, aby dotrzeć z tą informacją do szerszego grona Czytelników. Szkoda, bo nawet nie jesteśmy w stanie zliczyć książek, w które ten sposób nie dane będzie nam przeczytać. Rafał Socha postanowił wziąć sprawę w swoje ręce i sam zadbać o godną promocję....

hadzia | 2015-01-17
Przeczytana: 13 stycznia 2015