Pomnik Cesarzowej Achai - Tom II

Cykl: Pomnik Cesarzowej Achai (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Achaja, polska fantastyka
Evie

Pomnik cesarzowej jest potężny i wzbudza strach. Nadchodzi czas silnych kobiet i równoległych światów. Ziemiański jak nikt inny zderza dwie odległe cywilizacje i systemy wojskowe. Wie o tym każdy fan kultowej „Achai” i niemal pół miliona czytelników książek Andrzeja Ziemiańskiego. "Choć od mojego pierwszego kontaktu ze światem Achai minęła dekada (a w samym cesarstwie tysiąc lat) do...

Pomnik cesarzowej jest potężny i wzbudza strach.

Nadchodzi czas silnych kobiet i równoległych światów.

"Choć od mojego pierwszego kontaktu ze światem Achai minęła dekada (a w samym cesarstwie tysiąc lat) do książek Ziemiańskiego wróciłam jak do domu. Jest dobrze, jest bardzo dobrze! Ziemiański wciąż potrafi stworzyć powieść, która wciąga jak ruchome piaski, gra na emocjach, wgniata w fotel rozmachem i zachwyca świetnie wykreowanymi postaciami".

Aneta Jadowska

"Jak zwykle doskonały język i błyskotliwe pomysły. Ziemiański to prawdziwy fachowiec fantastyki. Dobrze, że wrócił".

Jarosław Grzędowicz

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Świetna kontynuacja serii

W oświetlonym migotliwym blaskiem nocnej lampki pokoju, nad pustą, białą kartką siedzi pisarz. Na jego czole perlą się grube krople potu, a palce dłoni trzymającej pióro zaciskają się nerwowo. Nagle panującą wokół ciszę przeszywa syk wciąganego gwałtownie powietrza. Źrenice pisarza rozszerzają się, powieki otwierają szeroko, a palec lewej dłoni unosi w geście triumfu.

- Już wiem! - podniecony pisarz mruczy pod nosem, nagle zaczynając zapamiętale skrobać piórem po papierze. - Przecież to takie proste! Napiszę to jeszcze raz to samo, odwołam się do tych samych schematów, obdzielę bohaterów znanymi już cechami, do tego wrzucę masę militariów, zamieszam i voilà!. A potem może jeszcze coś wymyślę i się okaże, co z tego wyjdzie. Ludzie mnie kochają, na pewno to kupią! - pisarz zaczyna rechotać jak szaleniec, a jego ciało podryguje rytmicznie do wtóru nasilającego się, obłąkańczego śmiechu. I choć jego drżąca ręka z trudem stawia kolejne koślawe znaki, na papierze widać już kilka słów:

"Pomnik Cesarzowej Achai..."

Całe szczęście, że to nieprawda :-)

"Pomnik Cesarzowej Achai..."

Całe szczęście, że to nieprawda :-)

„Pomnik cesarzowej Achai”, najnowsza seria autorstwa Andrzeja Ziemiańskiego, pomimo wszelkich (mniejszych lub większych) podobieństw do cyklu poprzedniego, stanowi zupełnie nową, oryginalną historię. Ziemiański dołożył starań, by zawrzeć w niej wszystko, co z jego warsztatu najlepsze, dlatego naprawdę warto ją poznać. Tym bardziej, że autor nie próżnuje i dzięki temu możemy się już cieszyć drugim tomem wspomnianej serii. Nie przedłużając więc, przejdźmy do sedna.

Drugi tom "Pomnika cesarzowej Achai" kontynuuje wątki rozpoczęte w tomie otwierającym serię, lecz by nie zanudzać czytelnika, autor pozwolił sobie na mały skok naprzód w czasie akcji. Kapral Shen z niewiadomych przyczyn gnije w więzieniu, bez perspektyw na lepsze jutro, a komandor-podporucznik Tomaszewski z czarownicą Kai u boku prowadzą rekonesans na ziemiach Imperium, by móc rozpocząć stosunki dyplomatyczne pomiędzy cesarstwem a Rzeczpospolitą. Bitwa w dolinie Sait odchodzi na dalszy plan, a na tapetę wskakują złoża ropy, zamieszki i wewnętrzny spisek w stolicy, oraz stojąca pod olbrzymim znakiem zapytania misja tajemniczej inżynier Wyszyńskiej. Wszystko zapowiada się ciekawie.

I rzeczywiście, jest ciekawie, dzieje się sporo, choć akcja tego tomu wydaje się bardziej stonowana, niż pierwszej części. Tym razem scen batalistycznych jest mniej niż poprzednio, większą rolę gra polityka, spiski i typowe kopanie dołków pod innymi. Można więc trochę „odsapnąć” po przepełnioną bieganiną po lesie pierwszą częścią, a skupić się raczej na stopniowo rozwijanych przez Ziemiańskiego wątkach głównych. Rozwój dotyczy także wykreowanych przez autora bohaterów – Shen powoli staje się jeszcze twardsza i zdeterminowana, Kai pełna ogłady i jakby mniej krnąbrna [ale tylko trochę mniej], a Tomaszewski pokazuje się nie tylko jako dobry, przewidujący dowódca, ale także doświadczony agent wywiadu, przed którym niewiele da się ukryć. Wszystko to zdaje się naturalne, bohaterowie nie stają się nagle super-herosami, ale powoli odkrywane są przed nami ich nieznane dotąd atuty. Szczęśliwie, są one ujawniane z wyczuciem i we właściwych proporcjach. Lekkim zgrzytem wydaje się tylko intensywny rozwój Shen, która choć już w pierwszym tomie ewoluowała szybko z córki rybaka na niezwykle sprawnego podoficera imperialnej armii, to stawianie jej w charakterze ikony i czynnika zapalnego rewolucji wydaje się trochę ryzykowne – żeby nie rzec „naciągane”. Nie mniej, nie stanowi to większej przeszkody w pochłanianiu kolejnych stron „Pomnika” z zapartym tchem.

Andrzej Ziemiański ma niezwykle przystępny, lekki styl, a jego teksty pochłania się w tempie ekspresowym. Jego znakiem firmowym jest też doskonała znajomość realiów wojskowych, wszelakich militariów, fachowych nazw, taktyk i kreowanie barwnych opisów tychże. Choć, jak wspomniałem, samych walk w drugim tomie wydaje się mniej, to jeśli chodzi o militaria, a w szczególności broń palną, autor tym razem mocno popuścił wodzy swej pasji, upychając te kwestie w każdy możliwy element opowiadanej historii. Dla fanów wojskowości i historii rozwoju rusznikarstwa połączenie tych spraw z fantastyką będzie zapewne prawdziwą gratką.

Książka została wydana w eleganckiej, pasującej do reszty serii (łącznie z najnowszym wydaniem cyklu „Achaja”) formie, ze świetną ilustracją okładkową autorstwa Piotra Cieślińskiego. Tekst wewnątrz natomiast, wzbogacony został standardowo ilustracjami Dominika Brońka – nierzadko przepełnionymi dynamizmem, brutalnością i tajemniczością. Jak w przypadku wielu tytułów wydanych przez Fabrykę słów, ilustracje te to małe arcydzieła same w sobie, doskonale dopełniające i dodające wartości całemu wydaniu.

„Pomnik cesarzowej Achai” to interesujące, acz ryzykowne połączenie dwóch odmiennych światów, które Ziemiańskiemu wyszło całkiem zgrabnie i bez wątpienia warto się z nim zapoznać. Każdy fan dobrego, rzetelnie przygotowanego fantasy (a także wielbiciele militariów) znajdzie tu coś dla siebie. Warto też zaznaczyć, że nową serię można z powodzeniem przeczytać nie znając losów legendarnej Achai, opisanych w wydanej dekadę temu pierwszej serii. Polecam i czekam niecierpliwie na tom trzeci, który w końcu rozwiąże wszystkie pozostałe tajemnice, jakie przygotował swym czytelnikom Andrzej Ziemiański.

Paweł Kukliński

annaroza | 2019-08-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 15 sierpnia 2019

Od dawna chciałam przeczytać cykl "Pomnik cesarzowej Achai", jednak jakoś nie mogłam trafić na pierwszy tom. Dlatego zaczęłam od drugiego. I w sumie nie żałuję, bo powieść jest naprawdę świetna. Choć muszę przyznać, że czułam się trochę zagubiona. To jednak druga część cyklu i mimo iż, wiele nawiązań pozwala się domyślić wydarzeń z pierwszej części, brakuje mi szczegółów. Ale z pewnością sięgnę po kolejne książki ze świata Achai.

Tomegi | 2019-08-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

10/10

Calmin | 2019-07-29
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 28 lipca 2019

II tom cyklu. Bardziej wciągający niż t.1. Zdecydowanym minusem całej serii "Pomnik..." jest jego długość, nie żebym nie lubił długich serii ale momentami już książka strasznie się dłuży ...

zeberka363 | 2019-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 01 lipca 2019

Dalsze losy czarownicy Kai i tego który przybył zza gór-Tomaszewskiego.Czego ludzie szukają w Lesie?Pomnika Achai?I kim tak naprawde jest Wyszyńska?
Ziemiański nadal mnie wciąga :-)

Mikołaj | 2019-05-22

Od samego początku, gdy rozpocząłem czytać cykl pomnik cesarzowej Achai, zastanawiałem się czy autor jest w stanie wykreować coś nowego. Od pierwszego tomu widać pewne wzorowanie się na podstawowej trylogii, jeżeli chodzi o pomysł na opowieść, jednakże wprowadzenie do świata ludzi z za gór okazało się strzałem w dziesiątkę. Ale jak wszystko tak i książki mają swój koniec i po przeczytaniu pierwszego tomu zastanawiałem się, co może się wydarzyć w kolejnych, skoro pierwszy właściwie był skończoną historią. Niestety moje obawy na początku książki się potwierdzają. Pojawia się nowa postać Rand, który niestety jest kalką Biafry. Od jego umiejętności lawirowania w świecie rządzonym przez kobiety po przez idee i metody, których używa w walce o władzę. Jest to niewątpliwie duży minus tej postaci. Kolejnym aspektem, który na początku nie przemawia za książką jest historia Shen, która nagle nie wiadomo skąd i za co znajduje się w więzieniu imperium. Czytałem parę książek, w których taki...

Adrian F | 2019-03-10
Przeczytana: 07 marca 2019

Po prawie dwóch latach od zakończenia tomu pierwszego sięgnąłem po drugą część "pomnika". Muszę przyznać, że nie zawiodłem się. Ta książka zawiera mnóstwo smaczków i naprawdę inteligentnie poprowadzonych wątków. Myślę nawet, że te poboczne elementy przyciągnęły mnie o wiele mocniej niż główna historia, która też stoi na całkiem przyzwoitym poziomie.

Książki | 2018-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Początek tego tomu mnie zaskoczył. Konkretnie miejscem w którym po raz pierwszy spotykamy Shen. Postać znaną ale raczej z drugiego planu. To, że w tej części jest ona jako jeden z głównych wątków był pewnego rodzaju postępowaniem ryzykownym, ale jest on jednym z plusów tej pozycji. Nie będę tu pisał o Kai ponieważ przy okazji opinii poprzedniej części dałem znać iż jest ona bardzo sympatyczna i polubiłem ją. Do tego stopnia iż patrząc na działania strony Cichych Braci zza Pierścienia powtarzałem w myślach "Nie każcie mi wybierać stron. Wybiorę Kai a nie Was". Dalej obawiam się iż w końcu taki wybór mnie czeka [przecież przede mną jeszcze dwa tomy], ale nie uprzedzajmy faktów. Moja uwaga może wydać wam się dziwna ale dość podobało przechodzenie do innego wątku w tych samych rozdziałach. Nie powiem iż jest to co akapit ale są poprowadzone bardzo umiejętnie i mimo pozostawienia czytelnika w momentach iż ma ochotę przerzucić kilka stron oraz dowiedzieć się dalszego ciągu to należy...

blutengeld | 2018-12-12

Jeśli ktoś będzie Ci wmawiał, że to książka ociekająca seksizmem, że kobiety są uprzedmiotowione, że język chamsko-wulgarny - nie wierz. Tak, to wszystko tam jest, ale dobrze wpasowuje się w militarny styl opowieści. Wojsko, upraszczając, - jakbyś nie chciał - to konglomerat chamstwa, wulgarności, prostoty i nade wszystko działania.
I absolutnie nie wierz, że pan autor Ziemiański tutaj nie zaskoczy Cię twistem. Ja czytam dalej!

Moridin | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Książka bardzo dobra warta przeczytania byle tak dalej w następnych tomach

Graven | 2018-12-05
Przeczytana: grudzień 2018

Dotrwałem tylko do 1/3 tomu. To co w pierwszej serii było tylko smaczkiem, w "Pomniku" gra pierwsze skrzypce - różnego rodzaju dobrodziejstwa współczesnego świata, nad którymi przechodzimy obojętnie z powodu ich powszechności, a które kiedyś mogły stanowić o życiu i śmierci. Wszystko sprowadza się do zderzenia różnych poziomów zaawansowania technologicznego, okraszonego nudnymi wydarzeniami. Brak ciekawej fabuły dobija brak logiki. Czy to możliwe, aby przez tysiąc lat nie znalazła się ani jedna osoba, będąca w stanie ulepszyć broń czarnoprochową, gdy historia pokazuje, że ogromne zmiany potrafiły pojawiać się w ciągu jednego roku!? Czy to możliwe, aby mieszkańcy Imperium korzystający ze statków od ponad tysiąca lat, nadal nie rozumieli siły wyporu?

Totalny zawód, strata czasu i pieniędzy.