Paradoksy młodszego patriarchy

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Парадоксы Младшего Патриарха
978-83-7574-233-6
zbr

Jeśli nie potrafisz wykorzystać swego dowolnego stanu dla swojej korzyści — nie jesteś wojownikiem. wielki mistrz Dajr Toari Tak mawiał doświadczony wojownik i sławny żołnierz. Ale to właśnie wielki mistrz Dajr Toari doprowadził swoją szkołę walki na krawędź zagłady. W dniu kiedy stałem się mistrzem swojego mistrza, bezpowrotnie zniszczyłem cały swój świat, a w zamian stworzyłem... Co...

wielki mistrz Dajr Toari

W dniu kiedy stałem się mistrzem swojego mistrza, bezpowrotnie zniszczyłem cały swój świat, a w zamian stworzyłem... Co stworzyłem? Kim jestem?
Młodszym Patriarchą Szenno Dajr Kintar. Nauczycielem swojego nauczyciela, przyjacielem swojego wroga, wasalem własnego wasala...
Nasze rzemiosło nazywają „sztuką pustej ręki”. A przecież w tej ręce trzymamy też miecz, czy kastet. Lecz jeśli przyjdzie się obejść bez broni, nie ma niczego straszniejszego od pustej ręki...

cordiale | 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 22 lutego 2014

Z fantastyką rosyjską miałem już możliwość zapoznania się podczas mojej „przygody” z literaturą. „Wilczarz” Marii Siemionowej pozostawił po sobie mieszane uczucia a „Metro” Glukhovskiego zakończyłem po niespełna 100 stronach nie mogąc już przebrnąć przez kolejne nużące mnie rozdziały. Dlatego dużo czasu musiało upłynąć nim ponownie sięgnąłem po książkę od naszego wschodniego sąsiada.
„Paradoksy Młodszego Patriarchy” Eleonory Ratkiewicz pomimo tego, że spodziewałem się po tej książce czegoś zupełnie innego, pozytywnie mnie zaskoczyły.
Książka podzielona jest na cztery części- opowiadania. Każde z opowiadań nawiązuje do poprzedniego i dzięki temu razem tworzą fabularną całość.
W pierwszym opowiadaniu poznajemy głównego bohatera. Młody uczeń, faworyt mistrza po niefortunnym incydencie zostaje niespodziewanie przełożonym Królewskiej Szkoły Walki. Jako były czeladnik, musi zmierzyć się sam ze sobą i swoimi wątpliwościami.
Dzięki narracji pierwszoosobowej możemy śledzić „wnętrze”...

Mario_7 | 2014-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2014

Książka niezwykła. Napisana w sposób, który pomija niektóre błahe sprawy, a koncentruje się na tych ważnych. Na próżno doszukiwałem się opisów miejsc, postaci. W zamian za to otrzymałem bardzo precyzyjny opis tego co dzieje się wewnątrz Kintara, głównego bohatera. Autorka opisuje go poprzez jego własne monologi, książka napisana jest w pierwszej osobie. Daje nam obraz, jaki widzi sam bohater. Jego przemiana poprzez kolejne kartki książki jest niesamowita. Książka, którą trzeba przeżyć wewnętrznie.
Polecam.

nefrytowykot | 2013-07-25
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka/SF, 2013
Przeczytana: 25 lipca 2013

Nietypowa fantastyka, bo świat fantastyczny jest tu bardziej dodatkiem. I niewiele tu walk czy pojedynków, mimo że głównym bohaterem jest wojownik. Wszystko skupia się bardziej na wnętrzu tego bohatera, na tym, kim jest i jaki jest. A jest ciekawy, bo określają go cztery paradoksy, dzielące książkę na cztery części. Niezwykłą frajdą było dla mnie odkrywanie, w jaki sposób te paradoksy zostaną rozwiązane. A przy tym te zagadki zostały okraszone właśnie fantastycznym, choć niedookreślonym światem, i naprawdę niezłymi przygodami.
Może trochę przeszkadzały - choć dopiero po jakimś czasie - zapowiedzi w rodzaju "wtedy jeszcze nie wiedziałem...", których jest zdecydowanie za dużo. I na dłuższą metę monologi wewnętrzne protagonisty bywały irytujące. Jednak przyznać trzeba, że ten protagonista jest generalnie udany: nareszcie ktoś rozgarnięty i myślący nie gorzej ode mnie, czytelnika! Z kimś takim przyjemnie jest się utożsamiać ;)

nemezis87 | 2013-10-13
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Aż mi się cisną na usta, mało ambitne lecz jak najbardziej entuzjastyczne sformułowania typu: Uwielbiam tę książkę! Bo naprawdę uwielbiam. Zyskuje ona etykietkę ,,Ulubione" i trafia do grona tych, które z pewnością sobie kiedyś kupię. Moim zdaniem powinna mieć ona na okładce napis ostrzegawczy, przynajmniej tak duży jak napisy na papierosach:

,,Dziewczyno, jeśli nie masz chłopaka, czytasz na własną odpowiedzialność, jeśli go masz - też czytasz na własną odpowiedzialność" Albo: Ty która rozpoczynasz te księgi, porzuć wszelką nadzieję.

Oczywiście trochę sobie żartuję. Mam na myśli to, że główny bohater - Kintar jest takim trochę księciem z bajki, o jakim marzyłaby każda dziewczyna. Nie, żeby przystojny, dobrze urodzony, bogaty, a gdzie tam! Przeciwnie. No, tzn. czy przystojny, to tu mamy pełną dowolność imaginacji, Kintar jest skromny i nie opisuję się zanadto, ale jako, że łysy nie jest i będąc wojownikiem jest z pewnością dobrze zbudowany - sądze, że jednak mu bogowie urody nie...

WojteK | 2013-09-13
Przeczytana: 01 września 2013

Opowieść o trudnych wyborach, zawiłościach i o tym, że z nikogo można stać się kimś. Każdy rozdział opisuje jeden z tytułowych paradoksów i z każdego wyniesiemy naukę. Dobre sceny walki jak i dużo rozmyślań, pouczeń oraz dialogów na poziomie. Czyta się przyjemnie ale należy się skupić aby nie przegapić ważnego zdania, które pozornie może wydawać się tylko wypełniaczem. Polecam!

Space86 | 2016-04-14
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Rewelacyjna książka polecam każdemu, kto lubi nietuzinkowe fantasy. A właściwie książki psychologiczne. Każda historia opowiedziana jest naprawdę inteligentnie i z zamysłem. Czyta się bardzo szybko. Zdecydowanie świetna.

Toruń | 2014-07-21
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2014

Dobra książka. Spójna, ciekawa, zabawna, pouczająca, dająca wiele do myślenia. Mimo że Kintar w swych przemyśleniach bywał irytujący, polubiłam go od pierwszych stron. Zdecydowanie warto!

Michał Krotofil | 2012-05-09
Przeczytana: 09 stycznia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cztery konsekwentne rozdziały. Historia Losów najbardziej skromnego wojownika, stanowią hymn na cześć prostoty, skromności i pokory.

Najlepsza Książka ostatnich 10 lat.

zarzio | 2016-07-27
Przeczytana: 17 października 2016