Gateway. Brama do gwiazd

Wydawnictwo: Solaris
Gateway
Gateway, pohl,
Trojka

W Układzie Słonecznym ludzkość znajduje urządzenia i budowle tajemniczej obcej rasy, którą ochrzczono mianem Heechów. Ich technologia była bardzo rozwinięta, a niektóre artefakty okazują się być użyteczne dla ludzi. Nikt nie wie, jak wyglądali Heechowie, ani gdzie odlecieli. Największym odkryciem jest asteroid Gateway, rodzaj stacji kosmicznej z blisko tysiącem międzygwiezdnych statków Heechów. Każdy jest zaprogramowany na nadświetlny lot ku odległym miejscom przestrzeni. Nie można nim kierować, ale i tak znajdują się ochotnicy - Poszukiwacze - którzy latają tymi statkami w nieznane. Raz znajdują fortunę, innym razem śmierą. Robinette Broadhead jest jednym z nich...

źródło opisu: solarisnet.pl

źródło okładki: źródło własne

Drizit | 2016-09-05
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 05 września 2016

Do „Gateway” postanowiłem wrócić po kilkunastu latach, pamiętałem ją jaką świetną książkę s-f. Kilka powrotów do innych tytułów czytanych „a long time ago” zakończyło się totalną klapą, więc pewne obawy towarzyszyły powrotowi do „Gateway”. Na szczęście to wciąż ta sama fantastyczna powieść.

Narracja dwu torowa początkowo mocno irytuje, ale później można do niej przywyknąć, co jest o tyle ważne, że ma istotny wpływ do zrozumienia całej historii głównego bohatera.

Mamy podbój kosmosu, bazy kosmiczne, podróżników i ich statki oraz to co najlepsze, czyli tajemniczą obcą cywilizację Heechów.

Co do cywilizacji Heechów autor stworzył jej zarys po prostu kapitalnie. Od pierwszej do ostatniej strony odkrywamy tajemnice tej zaginionej cywilizacji. Zacytuję fragment, który kapitalnie podsumowuje ich historię „… na jarmarkach sprzedawano dowcipną książeczkę zatytułowaną „Wszystko, co wiemy o Heechach”. Miała sto dwadzieścia osiem stron, a wszystkie puste.”

To trzeba przeczytać, koniecznie!

astaldohil | 2012-09-29
Przeczytana: 29 września 2012

Science-fiction naprawdę wysokiej próby! Znakomicie przemyślana fabuła, serwowana w dwutorowej, sukcesywnie się uzupełniającej narracji. Uwielbiam tego typu fantastykę, kiedy na początku wiemy bardzo niewiele, a potem autor w mniej lub bardziej dyskretny sposób podsuwa nam pewne (czasem mocno mylące) tropy. A dodatkowo nad wszystkim ciąży piętno wielkiej tajemnicy zaginionej cywilizacji Heechów...

Kupiły mnie, przede wszystkim, dwa pomysły. Pierwszy, to przedstawienie stacji-artefaktu Heechów, jako czegoś w stylu pionierskiego, amerykańskiego miasteczka z okresu "gorączki złota". Oczywiście, to porównanie, które przyszło mi na myśl, jest co nieco na siłę, bo przybywający tam śmiałkowie, chcący się w szybki, choć niekoniecznie łatwy - a raczej szalenie ryzykowny - sposób wzbogacić, trzymani są hardą ręką w ryzach korporacji. Jednak z reguły wygląda to bardzo podobnie - ludzie zastawiają swój dobytek, wydają ostatnie pieniądze, sprzedają nawet bliskich bankom organów, stawiając...

lillithu | 2014-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Książka nie do opisania, po prostu trzeba ją przeczytać. Niesamowicie klimatyczna, lepsza niż jakikolwiek film który o tej tematyce miałam okazję oglądnąć. Napisana barwnym, obrazowym ale prostym i nieprzesadnym językiem bez zbędnych powymyślanych słów. Dodam tylko że nie jestem fanką science-fiction, ale to co ta książka zrobiła ze mną to jakiś...no właśnie, kosmos ;) P O L E C A M !

Kamil Misztal | 2015-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Lubię wracać do dobrej, starej fantastyki sprzed mych narodzin:).

Historia dziwnego podboju kosmosu, jak na lata 70 to istnienie korporacji już było popularne, nie spotkałem się już dawno z tak poczytną książką.

Szkoda, że kolejne tomy mogą być ciężko dostępne.

Rozdziały u "komputerowego psychiatry" były nudne, ale stanowią istotny wkład w życiu bohatera;).

Hattu | 2012-02-15

Książka, którą przeczytałem po raz pierwszy dawno temu, w wieku kilkunastu lat. I jako jedna z nielicznych pozostała w mojej głowie i wspomnieniach. Wyszukałem ją na półce u rodziców, wróciłem do niej ponownie, przeczytałem z obawą, że dawne pozytywne odczucia zostaną zburzone, ale.... nie rozczarowałem się - książka nadal fascynuje. Połknąłem ją w dwa wieczory :-) i ....rzuciłem się do zakupu kolejnych tomów. Niestety nie trzymają one poziomu tomu pierwszego .....

Hanau | 2014-02-10

Szczerze mówiąc, czytając pierwszy raz, pomijałem fragmenty psychoanalizy oraz wtręty z wykładami. Powiem tak - Nie róbcie tego! :) . Książka jest kompletna jeśli przeczytamy ją w całości. Specyficzna konstrukcja pozwala nam ujawniać fascynujący, tajemniczy świat i odczucia głównego bohatera - książka znakomita

Emm | 2014-11-20

Książka ciekawa i niebanalna aczkolwiek główny bohater czasami drażni.

twojastara | 2016-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2016

Eksploatacja amerykańskiego mitu pionierów, którzy nie mają nic do stracenia i wyruszają po złoto dzikiego zachodu... tyle tylko, że w scenerii kosmicznej.

Z jednej strony niezbadany kosmos, z drugiej równie tajemniczy umysł bohatera. Jest trochę zabawnie, ale przez cały czas ma się jednak coraz mocniejsze wrażenie przebywania w umyśle psychotycznym.

bamapama | 2012-10-13
Przeczytana: 12 października 2012

Spodziewałem się po tej opowieści o wiele więcej. Świat przedstawiony w książce jest dość typowy dla science fiction, co samo w sobie nie jest wadą. Poza tym w historii snutej przez Pohla można znaleźć kilka smaczków, które zważywszy na datę powstania powieści są interesujące z powodów historycznych (na przykład przeludnienie i kopalnie żywności a raporty RAND Corporation i Klubu Rzymskiego z lat 60. i 70. ubiegłego wieku). Jednakże mocno rozczarował mnie równoległy wątek psychoterapii, który skutecznie utrudniał mi kompletne zanurzenie się w fabule. Nie mogłem pozbyć się wrażenia, że brak mu wiarygodności i pełni rolę zapychacza. Moim zdaniem książka zyskałaby na wycięciu 3/4 terapii z Sigfridem. Irytowały mnie również wstawki z ogłoszeniami, listami itp. W pewnym momencie zacząłem je po prostu pomijać (oprócz fragmentów wykładów). Mimo to z ciekawości sięgnę po kolejne części cyklu o Gateway, by poznać dalsze losy poszukiwaczy i dowiedzieć się co stało się z Heechami.

Luna | 2015-02-21

Aż dziw, że nie ma wznowień tej niezwykłej lektury. Wydana pierwotnie w roku 1977, jest dziś nadal niezwykle aktualna, a wiele rozwiązań zaproponowanych przez Pohla okazało się być wizją nadchodzącej przyszłości. Ludzkość odnajduje opuszczoną bazę obcej razy wraz z jej statkami kosmicznymi. Nikt nie wie jak je obsługiwać poza drobnym detalem - samym uruchomieniem wehikułu. Odkrywcy garną się, by odlecieć w nieznane i zdobyć sławę oraz bogactwo, lub przepaść w niebycie kosmosu i zginąć w oddali od ukochanej Ziemi. Czarna przestrzeń upstrzona gwiazdami jest bowiem dla nas zaledwie kawałkiem piaskownicy wobec całej pustyni tajemnic. Co odkryją główni bohaterowie? Czy przyniesie im to upragniony splendor? Ta niezwykłą trylogia jest więcej niż warta czytania.