Stary nowy Karol Marks? Debata jutro w Poznaniu

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.04.2012

Karol Marks wiecznie żywy? To pytanie jest ciekawe z punktu widzenia filozofii, socjologii czy ekonomii. Interesujące jest także dla współczesnej refleksji nad literaturą, teatrem, kinem. Ale najważniejszej odpowiedzi na nie udzielić można z perspektywy uprawiania polityki i podejmowania działalności publicznej. Takie głośne zjawiska, jak Ruch Oburzonych czy protest przeciw ACTA pokazują, że lewicowe idee wymagają powtórnego przemyślenia. Kto wie, może Marks właśnie powraca...

Stary nowy Karol Marks? Debata jutro w Poznaniu

Zapraszamy na debatę w ramach cyklu "Świat Przedstawiony".
17.04.12 godz. 18.00 Hol Balkonowy
CK Zamek, Poznań
Wstęp wolny!

W rozmowie udział wezmą:

Kinga Dunin – publicystka, socjolożka, krytyczka literacka. Autorka licznych i głośnych publikacji (m.in. „Tao gospodyni domowej”, „Karoca z dyni”, za którą otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike w 2001), a także „Czytając Polskę: literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności” oraz zbioru felietonów „Zadyma”. W TVP 1 współprowadziła z Tomaszem Łubieńskim i Witoldem Beresiem program kulturalny „Dobre Książki” oraz w TVP Kultura ze Sławomirem Sierakowskim i Cezarym Michalskim „Lepsze Książki”. Współzałożycielka Partii Zielonych, związana jest ze środowiskiem Krytyki Politycznej.

Cezary Michalski – dziennikarz; aktualnie publicysta tygodnika „Wprost" oraz felietonista „Krytyki Politycznej”. Dawny redaktor i publicysta „Dziennika Polska-Europa-Świat”. W przeszłości był redaktorem pism „Brulion” i „Debata”, jego teksty ukazywały się również w „Arcanach”, „Frondzie” i „Tygodniku Literackim”. W latach 1994-1996 pracował w redakcji kulturalnej TVP, w Radiu Plus, TV Puls i „Tygodniku Solidarność". Wraz z Kingą Dunin i Sławomirem Sierakowskim prowadził program „Lepsze książki”.

Grzegorz Jankowicz – krytyk, filozof literatury i tłumacz. Na język polski przekładał teksty m.in. R. Firbanka, G. Pereca, R. Rorty'ego i S. Žižka. Wykładał m.in. literaturę polską na Uniwersytecie Indiana w Bloomington. Zajmuje się literaturą XX-wieczną, teoriami krytycznymi, kulturą popularną, współczesną poezją polską oraz relacjami między literaturą a sztukami wizualnymi. Współprowadzący programy „Czytelnia” i „Poezjem” w TVP Kultura, obecnie redaktor „Linii krytycznej” Wydawnictwa Ha!art. Juror nagrody poetyckiej SILESIUS. Dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.

„Świat przedstawiony” to nowy cykl spotkań w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu.

Podstawowym celem tego projektu jest konfrontacja różnych języków, narracji, strategii komunikacji społecznej wobec ważnego problemu współczesności (miejsca literatury, funkcjonowania demokracji, niesprawiedliwości społecznej, kłamstwa w dyskursach publicznych i przestrzeni prywatnej, roli prowincji, kryzysu Kościoła, znaczenia marksizmu, zmiany relacji wewspólnocie europejskiej, złudzeń, rozczarowań i nudy w kulturze współczesnej).

Gdzie jest rzeczywistość, która dla Czesława Miłosza była zadaniem artysty? Jakie są jej najważniejsze problemy, jakim językiem się o nich mówi? Każdy ze składników programu będzie oscylować wokół tych fundamentalnych pytań.

Program składa się z 9 części, w skład każdej z nich wchodzi debata, warsztat (seminarium) i lekcje w poznańskich liceach.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym cyklu.


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awatar
konto usunięte
05.04.2012 23:16
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Boogna  - awatar
Boogna 05.04.2012 23:11
Czytelniczka

No no, Macieju, to naprawdę wyczerpująca wypowiedź :). Chyba w pewnej części się zgadzam - szczególnie co do ruchu Palikota.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
05.04.2012 23:04
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 05.04.2012 11:26
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post