rozwiń zwiń

Zaczytani w kinie - styczeń 2015

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.01.2015

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub... zaczytać. Od października 2014 wrocławskie Kino Nowe Horyzonty stało się raz w miesiącu miejscem spotkań z autorami literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Opowiedają widzom o kulisach powstawania książki, dzielą się wrażeniami, podejmą trudne tematy. Nieodłącznym elementem każdego spotkania jest projekcja filmu dokumentalnego lub filmu wybranego przez samego autora książki.

Zaczytani w kinie - styczeń 2015

15 stycznia (czwartek), godz.19.00

spotkanie ze Sławomirem Rogowskim autorem książki Widok z dachu
projekcja filmu Tala od różańca reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński / Polska 2012 / 58’ po filmie spotkanie z autorem Sławomirem Rogowskim

Spotkanie ze Sławomirem Rogowskim poprowadzi dziennikarz filmowy Jan Pelczar.

GOŚCIE
Sławomir Rogowski, rocznik 1957, dziennikarz, animator i menedżer kultury, producent filmowy i telewizyjny, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, autor słuchowisk radiowych i pisarz. Z jego nazwiskiem związane są liczne wydarzenia kulturalne lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych: festiwale FAMA w Świnoujściu, Grand Festival Róbrege, Festiwal Filmowy i Artystyczny „Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym. A także nagradzane filmy telewizyjne, fabularne i seriale, które powstały pod jego nadzorem artystycznym i producenckim. Był szefem Centrum Kultury Studentów Hybrydy, dyrektorem Agencji Filmowej TVP, założył Zespół Filmowy „Rozwój”. Od dwunastu lat jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
W 2004 Wydawnictwo Literackie wydało jego debiut literacki, zbiór opowiadań "Zima stulecia". Mieszka z żoną i synami w Warszawie.

KSIĄŻKA
"Widok z dachu" Sławomir Rogowski

Ta historia dzieje się tu i teraz. Jej bohaterowie wkraczają w dorosłość w 1980, który w zbiorowej świadomości Polaków zapisał się jako początek przełomu. Żyją w równoległych, zupełnie odmiennych światach. Tolek Tolak, monter konstrukcji stalowych, jest warszawiakiem, a dokładniej grochowiakiem z dziada pradziada; Jurek Ratayec, politolog, jak wielu innych do Warszawy przyjechał na studia. Przypadek, a może los, sprawia, że ich ścieżki krzyżują się, i to w dramatycznych okolicznościach. W końcu wychodzą temu naprzeciw. Spotykają się każdego grudnia, w rocznicę, czasem na tarasie widokowym Pałacu Kultury. Jakby z „dachu miasta” wszystko, co ważne, widać było inaczej. Rodzi się między nimi specyficzna więź: rozumieją się wbrew wszystkim różnicom i odnajdują zawsze, kiedy mogą być sobie potrzebni.

To pierwsze pokolenie, przed którym 1989, jak zwykło się uważać, otworzył nową szansę. Czy im, Tolkowi i Jurkowi, się powiodło? Kim są i jacy są w 2010, kiedy już wiedzą, jak niewiele zostało przed nimi? Zobaczmy. Być może w ich historii jak w lustrze odbija się kawałek także naszego życia.

FILM
"Tala od różańca" reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński / Polska 2012 / 58’

Nigdzie nie znieważyłam Boga. Ani w „Drewnianym różańcu”, ani w niczym innym. A opisałam zakonnice, bo im się należało – stwierdza zadziornie 93-letnia dziś Natalia Rolleczek już na wstępie. Wigor bohaterki wydaje się być nie mniejszy niż gdy jako trzydziestokilkulatka napisała kontrowersyjny Drewniany różaniec. Powieść spisana z jej traumatycznych przeżyć w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice zmieniła nurt życia pisarki gwałtownie i znienacka. Autorzy odtwarzają ten moment i jego konsekwencje razem z Rolleczek, jej admiratorami i krytykami, a krzyżujące się poglądy rozmówców układają się w portret niebanalnej osobowości. Osobowości, będącej przykładem na to, że choć epoki się zmieniają, a obyczaje rozluźniają – pewne tematy drażnią nieustannie.
http://www.nowehoryzonty.pl/film.do?id=6087#opis

Sławomir Rogowski O FILMIE:
Dlaczego polecam dokument "Tala od różańca"?

Historia 95-letniej Natalii Rolleczek jest mi bliska ponieważ autorka Drewnianego różańca, w tym filmie, opowiada o uplątaniu człowieka w historię, o decyzjach które kiedyś zmieniły jej życie; dla jednych stała się reżimową pisarka-stalinówką, a dla innych autorką niezwykle poczytnej książki dobrze rozumianej w jej pokoleniu urodzonych przed II wojną światową, dla mnie to opowiadanie posiada podobną konstrukcję do mojej książki Widok z dachu, w której z oddalenia, z dystansu opisuję panoramiczną historię ostatnich 35 lat, a w środku są moi bohaterowie, których wpływ na wielkie wydarzenia jest mało znaczący, pokazuję ich człowieczy los, wzloty i upadki, pokazuję ich raz z prawa, raz z lewa ale zawsze z sympatia i zrozumieniem dla ich wyborów. To historia mojego pokolenia, ludzi urodzonych w latach 50.

Kolejne miesiące: 
luty – spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim, autorem biografii „Havel. Zemsta bezsilnych” (wydawnictwo Czarne)
marzec – spotkanie z Wojciechem Wilczykiem - fotografem, krytykiem sztuki, kuratorem, poetą i eseistą, autorem książki-albumu "Święta wojna".


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Martyna Kukuła 13.01.2015 21:27
Czytelniczka

Nie mam pojęcia, jak to się dzieje, że mieszkając we Wrocławiu i przebywając często w okolicach Kina Nowe Horyzonty, dowiaduję się o spotkaniach z autorami dopiero dzięki niezastąpionemu Lubimy Czytać. Nie pierwszy raz zresztą, o Europejskiej Nocy Literatury w moim mieście również bym nie wiedziała, gdyby nie Wy. To pewnie skutek czytania w każdej wolnej chwili, a może...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 13.01.2015 15:26
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post