rozwiń zwiń

Limitowana edycja notesów Moleskine Bruce’a Chatwina

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.07.2017

Angielskie wydawnictwo Vintage Classics we współpracy z marką Moleskine przygotowuje limitowaną edycję słynnych notesów z wytłoczonym nazwiskiem pisarza i podróżnika Bruce’a Chatwina w 30. rocznicę ukazania się jego pierwszej powieści „Pieśni stworzenia”.

Limitowana edycja notesów Moleskine Bruce’a Chatwina

Najsłynniejsza powieść wielkiego pisarza-podróżnika odkrywa sekrety ludzi i egzotycznych miejsc, w których postęp i pośpiech nie mają znaczenia...
Pasjonująca lektura, łącząca „powieść drogi” z autobiografią i refleksjami o naturze człowieka i świata.
W latach osiemdziesiątych XX wieku Chatwin wyruszył w sam środek „piątego kontynentu”. Pretekstem wyprawy była napotykająca na opór miejscowej ludności budowa kolei. Wydawało się, że tory będą wiodły przez puste, bezkresne przestrzenie interioru. Ale nic bardziej mylnego: cały obszar okazał się bowiem pełen niewidzialnych „świętych miejsc” Aborygenów, tworzących ich historię i tradycję. Poznając je, Chatwin przygląda się życiu całkiem innemu niż nasze...

Anglojęzycznym czytelnikom dana będzie nowa szansa, by przyjrzeć się niewidzialnym świętym miejscom Aborygenów, gdyż na angielskim rynku wydawniczym ukaże się kolejne wydanie powieści Bruce’a Chatwina, Pieśni stworzenia. W nowej edycji książka zostanie opublikowana w szacie graficznej notesów Moleskine (w czarnej oprawie i z nieodłączną gumką do spięcia kartek), a jej format odpowiadać będzie wielkości dużych skórzanych notesów Moleskine. Do każdego egzemplarza książki dołączony będzie jeden notes. Ma to zachęcić czytelników do pisania własnych tekstów o podróżach, a później do nadsyłania ich na konkurs organizowany przez Vintage Classics i markę Moleskine. Kolekcja ukaże się w limitowanej ilości – na rynku pojawi się jedynie 2000 kopii książki z notesem.

Dlaczego pojawi się edycja notesów Moleskine poświęcona pamięci Bruce’a Chatwina i jego książki „Pieśni stworzenia”? Głównie z jednego powodu – angielski pisarz i podróżnik, Bruce Chatwin, autor książek podróżniczych, powieści i esejów, wielokrotnie deklarował w swoich tekstach, że jest wielkim entuzjastą notesów, które dziś znane są jako „moleskiny” - zresztą to właśnie on wymyślił ich nazwę. W „Pieśniach stworzenia” napisał często cytowane później przez marketingowców marki zdanie: Zgubienie paszportu to najmniejsze zmartwienie; gdyby zaginął jeden z moleskinów, to dopiero byłaby katastrofa. Również w tej książce pisarz poświęcił kilka zdań na opisanie tych czarnych, oprawnych w skórę notesów (Chatwin preferował te w kratkę), których strony spięte są gumką, i nazwał je moleskinami. Gdy pod koniec lat 60. mała francuska firma produkująca moleskiny przestała działać, pisarz nie mógł się z tym pogodzić – i wykupił wszystkie pozostałe dostępne na rynku notesy, aby zabezpieczyć się na przyszłość.

W tym roku przypada 30. rocznica wydania jednej z najsłynniejszych książek Chatwina, „Pieśni stworzenia”. Z tej okazji Vintage Classics i marka Moleskine postanowiły dać nową szatę książce i notesom. Jednocześnie organizują też konkurs, którego celem jest znalezienie tego lata współczesnych twórców historii podróżniczych. Prace konkursowe powinny być tekstami liczącymi do 1500 słów, mogą być przesłane pocztą tradycyjną lub elektroniczną, napisane odręcznie lub w formie maszynopisu; dodatkowo tekst można wzbogacić o zdjęcia, filmy na YouTube lub cykl zdjęć zebranych na Instagramie – generalnie ma łączyć je temat: mają to być oryginalne historie o podróżach i o tym, jak wyglądają podróże w 2017 roku, które w duchu nawiązują do książek podróżniczych Chatwina.

Charlotte Knight, redaktorka z wydawnictwa Vintage Classics, mówi: Bardzo cieszymy się ze współpracy z marką Moleskine, i to przy okazji promocji Chatwina, jednego z największych pisarzy podróżniczych. Specjalne wydanie „Pieśni stworzenia” z ikoniczną, moleskinową okładką jest po prostu piękne. Nie możemy doczekać się, jakie historie podróżnicze prześlą nam czytelnicy.

Współzałożyciel marki Moleskine, Sebragondi, dodaje: Jeszcze nigdy w historii podróżowanie i opowiadanie o podróżach nie było tak popularne jak dziś. Dzięki internetowi każdy może opowiedzieć i opublikować swoją historię. W tym zróżnicowanym wirtualnym krajobrazie istnieje zagrożenie strywializowania podróży i utraty ich znaczenia. Dlatego teraz jeszcze bardziej niż kiedyś potrzebujemy ważnych, poruszających wyobraźnię historii podróżniczych.

Przesyłane na konkurs historie powinny być co prawda napisane w języku angielskim, ale może nie będzie to dla Was przeszkodą. Należy je przesyłać do 7 września na adres chatwinproject@penguinrandomhouse.co.uk. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi w październiku 2017. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj.

Źródło: www.thebookseller.com.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 10.07.2017 14:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post