Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach: ,

Oniryczny wolumen

Tomasza Budzyńskiego nikomu nie trzeba przedstawiać. Autor niezliczonych projektów muzycznych, malarz, scenarzysta, reżyser, a także od niedawna pisarz, w najnowszej książce „Soul Side Story” opowiada o swojej artystycznej i duchowej drodze, którą przebył. Ta podróż w czasie to jednak coś więcej niż autobiografia. To skrzyżowanie dokumentalistyki z intymistyka, w której Budzyński nakreśla historyczne tło.

W "Soul Side Story" nie po raz pierwszy możemy przeczytać o radykalnych przemianach Budzyńskiego. Po pierwsze, ze zdezorientowanego chłopaka z Puław w lidera niepokornych kapel rockowych, takich jak Siekiera, Armia. A po drugie, ze zbuntowanego punka w katolika. Jednak Budzyński całej książki nie poświęca tylko historii muzycznej, na kartach książki odsłania swoje pasje i fascynacje.

Wydawca postanowił opublikować książkę w specyficznej formie. „Soul Side Story” wygląda jak zabytek przeszłości, oniryczny wolumen. Kartki są ciemnie, pożółkłe a książka bogato ilustrowana fotografiami, które swoją aurą przyciągają równie mocno, jak obrazy ze światów Budzyńskiego. Z samych zdjęć układa się historia: nauka w szkole plastycznej w Nałęczowie, działalność muzyczna z okresu Siekiery, Armii, 2 Tm 2, 3, festiwal w Jarocinie.

„Soul Side Story” przypomina swoją formą strumień świadomości, autor często odbiega od głównej myśli, dokonuje dygresji: a to muzycznych, a to sportowych, czasem przypomina jakieś wydarzenia z przeszłości. Jednak ten zabieg nie stanowi przeszkody a tylko uatrakcyjnia lekturę. Dodatkowo styl Budzyńskiego ujawnia jego profesję. Z wykształcenia jest malarzem i to myślenie obrazami znaleźć można w „Soul Side Story”. Autor stara się pokazać wyjątkowość otaczającego świata.

Do książki dołączono również płytę z filmem Budzyńskiego „Podróż na Wschód”. Jest to opowieść o maszyniście Grocie na podstawie noweli Stefana Grabińskiego "Maszynista Grot". Tłem filmowych obrazów jest muzyka Armii. Film powstał z okazji 25-lecia zespołu Armia i występują w nim byli i obecni członkowie grupy, którzy odgrywają samych siebie a momentami wcielają się w postacie z noweli Grabińskiego. Na film składają się przepiękne wielkopolskie krajobrazy oraz humor, który wprowadzają członkowie kabaretu Mumio, występujący w rolach kolejarzy.

Pracą "Soul Side Story" Budzyński potwierdził, że jest człowiekiem renesansu. Warto przeczytać tę pozycję, bo to nie tylko jednostkowa autobiografia, a również obraz dojrzewającego pokolenia. Zachęcam do podróży w czasie.

Oniryczny wolumen

Tomasza Budzyńskiego nikomu nie trzeba przedstawiać. Autor niezliczonych projektów muzycznych, malarz, scenarzysta, reżyser, a także od niedawna pisarz, w najnowszej książce „Soul Side Story” opowiada o swojej artystycznej i duchowej drodze, którą przebył. Ta podróż w czasie to jednak coś więcej niż autobiografia. To skrzyżowanie dokumentalistyki z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to