rozwiń zwiń

Labirynt nastoletnich uczuć

swita77 swita77
09.05.2012
Okładka książki Piosenki dla Pauli Blue Jeans Logo Patronat

Dla jednych czytelniczek będzie to banalna historia, jakich wiele, dla drugich (tych niepoprawnych romantyczek) – podróż przez skomplikowany labirynt nastoletnich uczuć. Zaczyna się prozaicznie: szesnastoletnia Paula umawia się na pierwszą randkę z poznanym w sieci Angelem. Niestety, chłopak się spóźni i tak ruszy szaleńczy rollercoaster dziwnych zdarzeń i przypadków… Już wkrótce na horyzoncie pojawi się rywal Angela – Alex, a tuż za nim gwiazda muzyki pop Katia. Na domiar złego do akcji wkroczy czarny charakter w postaci zręcznej manipulatorki Irene, przyrodniej siostry Alexa, próbującej go uwieść. By młodym ludziom uprzyjemnić życie, autor wplątuje ich w sieć miłosnych intryg, nieporozumień i kłamstw. Nie tylko Paula przeżyje sercowe rozterki. Strzała Amora ugodzi również koleżankę Pauli i pewnego nieśmiałego Mario. Relacje między bohaterami mocno się skomplikują.

Powieść może przerazić objętością – kilkadziesiąt rozdziałów zajmuje niemalże siedemset stron! Jednak książkę czyta się szybko, czytelnik może odnieść wrażenie, że ogląda telenowelę. Francisco de Paula Fernandez początkowo publikował „Piosenki dla Pauli” w internecie, co jest widoczne w konstrukcji powieści. Właściwie każdy rozdział jest krótki jak odcinek serialu, autor co rusz stara się zaskoczyć czytelniczki. Służą temu przeróżne zbiegi okoliczności- niezwykłe, choć prawdopodobne. Plus dla Fernandeza za „oprawę muzyczną”: w tle miłosnych zawirowań słychać stare i nowe przeboje (m.in. Rihanny, Coldplay, The Corrs, pojawi się nawet polski kompozytor).

Bohaterowie nie są tak kryształowi, jakby się na początku wydawało. Choć piękni i młodzi, mają swoje małe mroczne tajemnice. Słyszymy ich myśli, poznajemy rozterki i obserwujemy zmagania z rodzicami. Tym ostatnim niełatwo pogodzić się z faktem, że dzieci zaczynają dojrzewać. Mimo wszystko ciężko wymagać od buzujących hormonami nastolatków, by myśleli racjonalnie. Czasami widać, że podjęcie decyzji bywa niełatwe, a kiedy już się uda – nie zawsze obrana droga okazuje się tą właściwą. Ale jest szansa, że z tego wyrosną. Bohaterowie powoli dojrzeją, odkrywając, na czym im tak naprawdę zależy. Paula na tle koleżanek wydaje się dojrzalsza, chociaż i ona nie ustrzeże się błędów, typowych dla wieku dojrzewania. A nieodłączne zalety dorastania to także kłótnie z młodszym rodzeństwem, przeciągające się powroty do domu czy zbytnia wrażliwość na złośliwe docinki nauczycieli. W tym wieku często tak właśnie widzi się świat.

Na szczęście autor nie sili się na moralizowanie, ocenę bohaterów i ich poczynań pozostawiając czytelnikowi. Używa nieskomplikowanego języka, unikając przy tym irytującego stylizowania na młodzieżowy slang. Nie należy więc szukać w książce jakichś wielkich prawd o pogmatwanym życiu uczuciowym nastolatków. Lepiej nastawić się po prostu na rozrywkę. „Piosenki dla Pauli” to lekka lektura na beztroskie lato – przyjemny czas, kiedy nic nie trzeba, a wiele można. I chociaż niektóre sytuacje można przewidzieć, zakończenie zaskakuje. W Hiszpanii „Piosenki dla Pauli” zyskały status bestsellera, a autor zapowiedział wydanie kolejnej części. Ciekawe, jakie niespodzianki tym razem przygotował dla czytelniczek?

Magdalena Świtała