Ostatnie dni wolności

Brylant Brylant
24.06.2015
Okładka książki Biorę sobie ciebie Eliza Kennedy Logo Patronat

Ślub to dla wielu z nas jeden z najważniejszych dni w życiu. Jesteśmy pełni obaw, oczekiwań i wątpliwości. Każda panna młoda chce w tym dniu spełnić swój bajkowy sen o pięknej sukni, jedynym ukochanym i wyglądzie księżniczki. Publiczna przysięga to wydarzenie, które niesie ze sobą wartość i obietnice. „Biorę sobie ciebie” może znaczyć bardzo wiele. Najważniejsza jest jednak ona, miłość. Miłość przychodzi po cichu.

Lily Widler to młoda prawniczka mieszkająca w Nowym Yorku. Jest inteligentna i błyskotliwa. Ma udaną rodzinę, która otacza ją ciepłem i wsparciem. Wolne chwile spędza na imprezach razem ze swoimi przyjaciółmi. To wielka flirciara, bezpośrednia i otwarta na nowe znajomości. Jest przebojowa i czerpie radość z życia pełnymi garściami. Lily jest pewnego rodzaju zaprzeczeniem powszechnego stereotypu. Ma wszystko czego pragnie, nie jest uległa a zaradna, całkowicie niezależna od mężczyzn. To nowoczesna kobieta, dla której ślub nie jest już do niczego potrzebny.

Will to przystojny archeolog bezgranicznie zakochany w Lily. Pewnego dnia prosi dziewczynę o rękę, a ona spontanicznie, pod wpływem romantycznej chwili, emocji i szczęścia przyjmuje oświadczyny. Po pewnym czasie pojawiają się wątpliwości. Więc od teraz tak już na zawsze? Ten jeden jedyny? On jest idealny. Dla niej to jest katastrofa...

Akcja powieści rozpoczyna się od wieczoru panieńskiego w sobotę, na tydzień przed zaplanowaną uroczystością ślubną. Przez wszystkie dni razem z bohaterami przeżywamy ich radości, stres, oczekiwanie, wątpliwości i rozterki. Stoimy z boku czując ich coraz większe napięcie i emocje, wyobrażając sobie opisywane przygotowania, dekoracje, prześliczną suknię czekająca na swój wielki dzień. W tekście powieści wplecione zostały emaile i smsy przesyłane do siebie przez głównych bohaterów co jeszcze bardziej pobudza ciekawość i wciąga czytelnika w rozwój wydarzeń. Tydzień przed ślubem okazuje się dla Lily i Willa najważniejszym i rozstrzygającym czasem, bo dopiero wtedy dowiadują się prawdy o sobie. Na światło dzienne wychodzą ukrywane wcześniej tajemnice.

Prawdopodobnie wiele osób po przeczytaniu tej książki zacznie rozmyślać o sensie miłości i trwałości ich związków. Ludzie popełniają błąd zakładając, że małżeństwo i miłość nie pasuje do wolności. Potem okazuje się, że tak naprawdę wolni i szczęśliwi potrafią być ale tylko razem. Nie ma większej radości niż pewność, że jesteśmy największym powodem czyjegoś szczęścia i uśmiechu.

Powieść „Biorę sobie ciebie” Elizy Kennedy to barwna, ciepła historia o dojrzewaniu do miłości i małżeństwa. O miłości, która potrafi wiele zmienić, odkrywaniu siebie, szczerości wobec najbliższych nam osób i wyniesionych z domu wartościach. To opowieść o tym, że każdy człowiek to odrębne serce i wielka tajemnica. Nigdy nie poznamy do końca naszej drugiej połowy. Ta książka to obowiązkowa lektura dla przyszłej panny młodej. Każda kobieta odnajdzie w niej kawałek siebie.

Magdalena Wentrys

Recenzja książki "Biorę sobie Ciebie", Eliza Kennedy, Prószyński i S-ka, 2015