I tylko Frobbitów szkoda…

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
13.04.2015
Okładka książki Zły jednorożec Platte F. Clark Logo Patronat

Powieść z przymrużeniem oka, już sama okładka daje sygnały, że w środku może być coś nie tak… bo od kiedy to jednorożce są złe i zjadają ludzi? To rogate zwierzątko raczej kojarzy się z bieganiem po tęczy i śpiewaniem pozytywnych piosenek, a ta powieść przewraca wszystkie piękne wyobrażenia do góry nogami. Ale zdaje się, że to był właśnie zamysł autora i haczyk, na który czytelnik się łapie…

To książka dla dzieci, młodzieży i dorosłych, każdy znajdzie w niej coś dla siebie, tutaj wyobraźnia rozwija skrzydła i zaczyna tworzyć niezwykłe historie, często zabawne
i niewiarygodne. Jedyną osobą, której brakuje poczucia humoru jest zła Księżniczka Jednorożców, ona by tylko zabijała i jadła, ewentualnie może też palić i plądrować.

Akcja powieści dzieje się w trzech światach równoległych i opowiada o trójce zwyczajnych dzieciaków, które spotyka niezwykła przygoda. To też powieść o polowaniu na smoki i o kodeksie nieskończonej poznawalności, który jest wszystkiemu winien, i który przenosi trójkę bohaterów do niezbyt przyjaznej przyszłości. To w nowym świecie dowiadują się o zagładzie ludzkości i trochę więcej o niezwykłym Kodeksie, który jest strasznie kapryśny i robi co chce.

Powieść pełna magii, robotów i małych, zabawnych Frobbitów, które pałętają się zawsze pod nogami i są ulubioną przekąską Jednorożca.

Platte F. Clark zaserwował powieść przygodową i bardzo wesołą, w której trzeba się mieć na baczności, aby nie dostać orzechem w tył głowy od przenikliwej wiewiórki. Warto się zanurzyć w tych słowach zupełnie oderwanych od rzeczywistości, zaszyć się w cieniu wiosennego drzewa i czytać.

Nie jest to książka, w której należałoby szukać dogłębnej interpretacji świata przedstawionego, to raczej dobra historia na poprawę humoru. I chociaż warto podkreślić, że pisarz przemyca pod płaszczykiem swojej przygodówki wartość czytelnictwa i przyjaźni, to jednak głównym zadaniem dla bohatera Maxa Spensera i czytelnika jest wydostać się z nieprzychylnej przyszłości i nie zostać nadzianym na róg krwiożerczej Księżniczki.

Jednorożcowe skoki między światami, które autor sprytnie poupychał w różnych przestrzeniach czasowych, są tylko czubkiem góry lodowej. Bajka ruszyła z miejsca,
a Jednorożec ruszył w pościg za Kodeksem i Maxem, rozdeptując po drodze kilka Frobbitów. Jednak to dopiero początek…

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, autor zapowiada już kolejne części. Całość ma zamknąć się w trzech tomach, wiec na czytelnika czeka kolejna dawka niezwykłych przygód pełnych magii, szaleństwa i rozdeptanych Frobbitów.

Grzegorz Śmiałek