rozwiń zwiń

Życie w korpo

Bartek Szpojda Bartek Szpojda
02.04.2013
Okładka książki Good Morning Korporacjo Radek Bieliński

MaxiMind, outsourcingujący usługi księgowe, jest korporacją w pełnym tego słowa znaczeniu – zatrudnia mnóstwo zadowolonych z pracy, wysoko wykwalifikowanych i niezastąpionych ludzi, liczy się z ich zdaniem i pozwala na wyrażanie własnych opinii. Management tejże firmy to ludzie bez wad, nad wyraz kreatywni i, co najważniejsze, całkowicie nieomylni. CEO jest prawie Bogiem. W takich warunkach aż chce się pracować – przyszłość bowiem jest świetlista, możliwość awansu pionowego i poziomego pewna, a płaca więcej niż wystarczająca. Na dodatek każdy pracownik może startować na dowolne stanowisko w firmie – a wakat na miejsce Head of Strategy kusi. Choć i tak wiadomo, że to Rudolf nim zostanie…

Radek Bieliński, wieloletni pracownik korporacji wszelakich, wielbiciel pączków i dziewcząt (oraz conf calli) podszedł do tematu korporacyjnego z lekkim (mam nadzieję) przymrużeniem oka, rysując całokształt prac weń prowadzonych w sposób mocno karykaturalny. Jednak pod przykrywką lekko prześmiewczego tonu, autor stara się przemycić prawdę znana zapewne pracownikom i nie tylko korporacji – przeciętny pracownik, o choćby najbardziej wyszukanej nazwie piastowanego stanowiska, jest tylko trybikiem w potężnej maszynie zwanej Firmą. Co nie znaczy, że trybikiem nieistotnym – ktoś bowiem musi robotę wykonywać.

Bohaterowie książki „Good Morning Korporacjo” to przekrój przez wszystkie poziomy zarządzania Firmą – od CEO, przez menadżerów maści wszelakiej, dział IT i AP aż po Pana Eugeniusza i Pana Edmunda – konserwatorów powierzchni płaskich. Jak widać – autor podszedł do tematu kompleksowo. Całość napisana jest w sposób zabawny, lekkostrawny i naprawdę wciągający. Główni bohaterowie opowieści może i nie mają zbyt rozbudowanych charakterystyk, ale wyśmienicie prezentują to, co w korporacjach (i nie tylko) zobaczyć można – wiele pracy dla samej pracy, mnóstwo bezsensownych procedur, wielkie zakłamanie. A tak poważnie – Radek Bieliński starał się uchwycić „korporacyjnego ducha”, którego spotkać można w naszych, polskich realiach. Czytając „Good Morning Korporacjo” nieodparcie przychodzi na myśl lektura „Wesela” Wyspiańskiego – książki, która pokazywała nasze przywary narodowe. „GMK” to takie „Wesele” współczesnej korporacji.

Jako ciekawostkę dodam, że książka ta, okraszona wiele znaczącą i jakże ważną małpą w krawacie, oprócz wersji „standardowej” (czyli do czytania) zawiera też płytkę z wersją audio lektury, a na Facebooku istnieje profil, na którym możecie zdobyć więcej informacji o „produkcie” Radka Bielińskiego. Moim zdaniem ta książka może stać się lekturą obowiązkową wszystkich trzeźwo myślących pracowników korpo, którzy potrafią spojrzeć na siebie z lekkim przymrużeniem oka. I to zapewne oni będą nią zachwyceni.

Bartek `barneej` Szpojda