Kim naprawdę jesteś?

Aleksandra Aleksandra
21.11.2023
Okładka książki Dziedzictwo Chandlera Abdi Nazemian

Gdyby ktoś poprosił cię o napisanie eseju na swój własny temat, jakie słowo przewijałoby się w nim najczęściej? Abdi Nazemian w swojej książce stawia czoła bolesnej przeszłości i inspiruje czytelników do dwóch ważnych w życiu rzeczy: do odkrywania samego siebie i odnalezienia w sobie siły, by stanąć przeciwko złu.

Chandler jest wyjątkową, elitarną szkołą – pełną przywilejów, kreatywnych nauczycieli, nadziei na lepszą przyszłość. Jednak groźne tajemnice i przemilczenia również tkwią w jej DNA. Na jej terenie istnieje krąg – jeszcze bardziej ekskluzywna grupa pisarska, która co roku skupia w sobie nowych, utalentowanych uczniów. Także i w tym zostaje wybranych pięciu uczniów.

Spence wychowywała się w świecie przywilejów, o których liczni mogli tylko marzyć. Zdaje się mieć wszystko. Urodę, wyjątkowy talent aktorski… jednak wciąż ma wobec siebie oczekiwania znacznie wyższe, niż ma wobec niej otoczenie. W dodatku nie ma jeszcze do końca pojęcia, jak druzgocąca prawda czai się tak blisko niej. Jej przeciwieństwem jest Beth, dziewczyna pochodząca z miasteczka blisko szkoły, do której uczęszcza. Mimo to zdecydowała się zamieszkać w internacie. Jej pierwszy rok tam okazał się koszmarny, a współwinną tego stanu rzeczy była jej współlokatorka, która tego roku razem z nią uczęszcza na zajęcia kręgu. Także i ona ma swoje tajemnice. Ramin opuścił Iran w związku z represjami, jakie mogły go spotkać w jego kraju ze względu na orientację seksualną. Nie ma jednak pojęcia, że szkoła z internatem w Nowej Anglii jest pod pewnymi względami nie mniej opresyjnym miejscem dla innego młodego mężczyzny. Ostatnim członkiem kręgu jest Freddy – gwiazda sportu, która wciąż poszukuje dla siebie właściwego miejsca.

Podczas kreatywnych zajęć z pisania uczą się nie tylko warsztatu, który ma przed nimi otwierać nowe możliwości, ale również zapisywać swoje własne prawdy i dzielić się nimi między sobą. W trakcie swojej intrygującej podróży odkrywają nie tylko tajemnice dotyczące siebie nawzajem, ale również te, które szkoła przez lata skrzętnie ukrywała.

Pięć punktów widzenia wydaje się dużym wyzwaniem, jednak autor zdecydowanie temu podołał. Każdy z bohaterów ma swoją historię i prawdę do opowiedzenia. Przy wsparciu nauczyciela wspólnie uczą się, jak kierować swoim życiem, znajdując idealne słowa, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, które nie są najprostsze.

Przez różnorodność historii każdy ma szansę znaleźć bohatera, z którym połączy go zrozumienie lub wyjątkowe współczucie czy więź. Sama złapałam się na tym, że najbardziej poruszyły mnie historie Ramina i Freddiego.

Ta różnorodność, której dotknął autor, nie dotyczyła wyłącznie samych doświadczeń, ale również reprezentacji mniejszości seksualnych czy pochodzenia.

Zdecydowanie nie jest to książka, od której można oczekiwać akcji. Jest zdecydowanie tą z kategorii do przeżywania, więc jeśli ktoś liczy na przygody nastolatków w szkole z internatem, może się rozczarować. Początkowo sama myślałam, że tak będzie, i dopiero spojrzenie na całość książki z perspektywy pozwoliło mi poczuć satysfakcję z jej lektury i docenić aspekt, w myśl którego została stworzona.

Gdy książkę poleca sama Taylor Jenkins Reid, można mieć nadzieję, że otrzymamy historię pełną prawdy. Czy to realistycznych bohaterów, czy, jak w tym przypadku, przede wszystkim podkreślanych przez autorkę „najbardziej wrażliwych stron człowieczeństwa”. Bo tak, Abdi Nazemian z wyraźnym taktem, czułością dla wrażliwości osób skrzywdzonych podejmuje bolesne tematy i opowiada tak potrzebne historie. Dlaczego? Ponieważ każdy powinien spróbować wyruszyć w prawdziwą podróż w głąb siebie, swoich decyzji, postaw, poszukiwania swojej wartości…

A więc: kim jesteś ty?

Aleksandra Wróblewska