rozwiń zwiń

Kosmiczne arcydzieło

Inegrette Inegrette
19.04.2022
Okładka książki Załoga "Promienia" Tillie Walden

Nie nazwałabym siebie klasyczną fanką kosmicznych opowieści. W tym gatunku jako czytelniczka dopiero zaczynam raczkować, jednak gdy zobaczyłam ten tytuł w zapowiedziach, nie mogłam się oprzeć. Z prostego powodu – reklamowana była jako opowieść o miłości, która po prostu dzieje się w innym miejscu niż zazwyczaj. A kosmiczny dodatek połączony z komiksem jedynie mnie zachęcił. Przeczuwałam, że ilustracje całkowicie mnie zachwycą, i nie myliłam się.

Akcja „Załogi” dzieje się dwutorowo. Jako czytelnicy próbujemy wraz z innymi postaciami dowiedzieć się, w jaki sposób Mia dotarła tu, gdzie aktualnie się znajduje – czyli na pokładzie „Promienia”, który przemierza galaktykę. I z jakiego powodu zdecydowała się na taką szaloną podróż. A rozwiązanie jest niezwykle proste – miłość. I chociaż wiem, że po takim opisie większość osób wyobrazi sobie niezwykle typową i cukierkową historyjkę wprost z Hollywood, to powieść graficzna Tillie Walden to coś o wiele więcej.

Sam świat wykreowany przez autorkę to coś, czego jeszcze nie spotkałam – nie tylko jeśli chodzi o komiksy, ale w ogóle w literaturze. Może jest to związane z tym, że nie czytam nałogowo literatury science fiction, ale dotąd mam spory respekt wobec autorki, która posługując się jedynie obrazem i małą ilością tekstu, była w stanie nie tylko stworzyć, ale też przedstawić tak skomplikowaną scenerię. Scenerię, bo tak naprawdę czytelnicy powinni skupić się nie na przepięknych ilustracjach, od których naprawdę ciężko odwrócić wzrok, ale na prowadzonej dwutorowo historii Mii.

Myślę, że to historia zarówno dla młodych, jak i starszych czytelników. Wciągająca, momentami wzruszająca i bardzo mądra. O poszukiwaniu siebie, o pierwszej miłości i o tym, jak ważna jest ona dla młodych ludzi. Tillie Walden prowadzi czytelników krok po kroku przez historię pełną prób zrozumienia drugiej osoby, jego inności i potrzeb. Właśnie dlatego ta książka będzie bardzo cenna dla młodszych czytelników, którzy pierwsze zawirowania miłosne mają jeszcze przed sobą albo właśnie zaczynają je odczuwać.

W połączeniu z przepięknymi ilustracjami ta historia staje się nagle nieodkładalna. A po zakończeniu jeszcze długo będzie siedziała wam na sercu. Bo przede wszystkim jest to historia o miłości, kosmos stał się dla niej tylko scenerią – piękną i niebezpieczną, ale jednak scenerią dla opowieści o nieograniczonym uczuciu.

Kinga Kolenda