rozwiń zwiń

Koty, kocięta, kociaki

KenGoKang KenGoKang
09.12.2021
Okładka książki Mały atlas kotów (i kociaków) Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Pawlak, Paweł Pawlak

Wyznam wam, drodzy czytelnicy, że nie mam w domu kota. Kocie plemię wzbudza jednak w mym sercu ciepłe uczucia, dlatego chętnie czytam historie z kocimi bohaterami w roli głównej. Tym razem dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia dostajemy w swoje ręce pięknie ilustrowaną, ciekawą publikację z grubymi, tekturowymi stronami. Dedykowana najmłodszym czytelnikom pozycja wprowadzi dzieciaki w świat kocich ras i charakterów.

Każdy koci bohater książki ma własne imię i historię. Poznajemy go ze zdjęcia oraz dowiadujemy się, jak się zachowuje, co lubi, kto jest jego właścicielem. Możemy domyślić się, że kociaki są ukochanym członkiem rodziny, mającym w niej własne miejsce. Indywidualne historie wprowadzają nas także w bogaty, różnorodny świat kotów różnych ras, takich jak maine coon czy japoński bobtail.

Dla młodych miłośników kotów bardzo cenne mogą okazać się również informacje na temat tego, co mówi nam mowa kociego ciała. Dzięki powyższym wskazówkom łatwo odszyfrujemy, kiedy kot jest przestraszony, szczęśliwy, czy zdenerwowany. Niech nas nie zwiedzie machanie ogonem, które u kotów oznacza coś zupełnie innego niż u psów i wcale nie jest oznaką zadowolenia!

Jeśli nie kojarzycie najbliższych, choć mniej znanych krewnych naszych dachowców, książka również przyjdzie wam z pomocą. W kilku słowach opisane zostały bowiem takie gatunki, jak występujące na afrykańskich sawannach serwal czy karakal bądź zamieszkujący lasy Ameryki Środkowej margaj.

Być może niektórzy czytelnicy będą zawiedzeni zbytnią skrótowością tekstów zawartych w książce. Osoby zaznajomione z serią „Mały atlas” nie powinny być zaskoczone formą i zawartością publikacji, skierowanej przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym. Młodzi czytelnicy zostają uraczeni ciepłymi opowieściami, przepełnionymi miłością dla kocich przyjaciół. Może nawet ci, którzy wcześniej nie lubili kotów, spojrzą na nie życzliwszym okiem.

Ewa Szymczak