Instrukcja zwątpienia

Zicocu Zicocu
25.11.2021
Okładka książki Opowiadania najlepsze Philip K. Dick Logo Patronat

Gdyby, drodzy Państwo, mój umysł działał jak należy, to dziś mógłbym nazywać się znawcą Philipa K. Dicka, bo to jedyny pisarz, o którym mogę powiedzieć, że przeczytałem kilkadziesiąt jego książek. Dlatego też czuję się całkiem uprawniony do tego, aby stwierdzić, iż czytelnicy o ograniczonym czasie chcący wyrobić sobie jakikolwiek pogląd na twórczość amerykańskiego twórcy śmiało mogą sięgnąć po tom „Opowiadań najlepszych” - wszystkie z jego ulubionych tematów wybrzmiewają tu w pełni, choć forma jest stosunkowo skondensowana (o ile można to powiedzieć o cegiełce liczącej ponad pięćset stron).

Mimo że Dick nigdy nie był kojarzony z literaturą zaangażowaną politycznie, to z pewnością można nazwać go kontestatorem. Kontestatorem metafizycznym i gnoseologicznym, bo kwestionuje znacznie więcej niż konkretny światopogląd — kwestionuje prawdziwość wszystkiego, co go otacza. W jego świecie wielki spisek nie musi prowadzić wcale do wielkich wydarzeń czy rozbuchanych fabuł, ale jest absolutnie niepodważalny; rzeczywistość rozwarstwia się na amerykańskim przedmieściu. Bodaj najlepszym przykładem tego wielkiego oszustwa jest „Kopia ojca”, bo zadaje proste, lecz fundamentalne pytanie: co jest prawdziwe, kiedy z dnia na dzień, bez żadnej zapowiedzi, człowiek może zostać zastąpiony przez klona wyhodowanego przez tajemniczego robaka? Takich tematów i kwestii jest tu znacznie więcej: ktoś dowie się, że jest robotem podczas rutynowej wizyty lekarskiej (jak w „Elektrycznej mrówce”), kogoś telewizor zmieni z oglądającego w podglądanego („Wiara ojców”), a któregoś ranka dzieci wychodzące do szkoły trafią w sam środek nuklearnego konfliktu („Śniadanie o zmierzchu”).

Lęki związane z zimną wojną i jej pesymistycznym wariantem, który kończy się atomową zagładą, stanowią bardzo ważny klucz otwierający przy interpretacji Dicka wiele ciekawych drzwi. „Opowiadania najlepsze” to ciąg wzajemnie napędzających się demonów — w strachu przed fałszywymi ludźmi pobrzmiewa wizja społeczeństwa kontrolowanego przez tajnych agentów radzieckiego wroga próbujących doprowadzić Amerykę do apokalipsy; to, co potem natomiast, czyli rzeczywistość postapokaliptyczna, to doskonałe tło dla działania symulakrów (jak w świetnym „Wariancie drugim”). Dzisiaj, po olbrzymim sukcesie kontynuacji, rozszerzeń, kopii i podróbek „Metra 2033” literatura próbująca pokazywać świat po katastrofie zdaje się nieco wyeksploatowana, ale u Dicka zawsze – ZAWSZE – jest coś więcej niż mordercze mutanty czy androidy.

Można by się rozpisywać o tym, jak prostymi środkami pisarz osiąga spektakularne efekty (te fabuły w większości są wręcz banalne), ale są w tym tomie prawdziwe bomby świadczące o tym, że wyobraźnia Dicka potrafiła podążyć ścieżkami absolutnie niedostępnymi dla innych. Bo kto zastanawiałby się nad tym, jak rozwiązać problemy uczuciowe mężczyzny przemieniającego się na kilka czy kilkanaście godzin każdego dnia w świadomą galaretę? Kto sprowadziłby podróże w czasie do możliwości przekazania swojemu przeszłemu alter ego drutu i biletu komunikacji miejskiej? Kto wymyśliłby autonomiczną gazetę powołującą do życia fałszywego polityka z przeszłości?

Miałem, drodzy Państwo, długą (dwuletnią?) przerwę od Dicka, ale cóż mam powiedzieć — ta literatura porusza mnie tak samo, jak poruszała kilkanaście lat temu. Innego pisarza być może krytykowałbym za brak mocnych puent czy wałkowanie w kółko tych samych motywów, ale w tym wypadku nie ma to absolutnie żadnego sensu. Żaden — żaden! - inny autor nie wywołał we mnie lęku przed lampą. Dlaczego się jej boję? Może to obcy, który tylko czeka, aby zrobić mi krzywdę.

Bartosz Szczyżański