Potwory pośród nas

corbeau corbeau
03.08.2019
Okładka książki The World of Lore: Niegodziwi śmiertelnicy Aaron Mahnke

Oto książka o najnikczemniejszych zbrodniach, o zabójstwach z zimną krwią, samospaleniach, polowaniach na czarownice i spektakularnych oszustwach. Aaron Mahnke ukazuje najmroczniejsze postacie w dziejach: wyrodne matki, pielęgniarki z buteleczką trucizny na podorędziu, morderców z toporem, porywaczy zwłok, żądne krwi królowe i wiele innych pozbawionych sumienia potworów w ludzkiej skórze. „The World of Lore: Niegodziwi śmiertelnicy” zbiera historie rodem z najmroczniejszych horrorów – tym bardziej przerażające, że prawdziwe.

„The World of Lore: Niegodziwi śmiertelnicy” to druga książka Aarona Mahnkego, gromadząca opowieści z jego wielokrotnie nagradzanych podcastów, które doczekały się też serialowej ekranizacji. Pierwsza część, „The World of Lore: Potworne istoty”, opowiadała przede wszystkim o potworach zrodzonych z wyobraźni, natomiast kontynuacja skupia się głównie na udokumentowanych zbrodniach dokonanych w różnych zakątkach świata na przestrzeni wieków. Nie brak tu też elementów folkloru, przesądów i wierzeń, ale zawsze są one związane z rzeczywistymi wydarzeniami, co sprawia, że książkę można zaliczyć do literatury faktu. Z pewnością nie jest to książka dla dzieci, jak mogłyby sugerować zabawne ilustracje.

W zawartych w książce historiach najbardziej przeraża to, że w większości przydarzyły się zwyczajnym ludziom. Mordercy mogą ukrywać się wszędzie: w hotelu, w szpitalu, a nawet w naszym własnym domu – historie Aarona Mahnkego podważają nasze zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Zamieszczona na końcu bibliografia dowodzi, że nie są to jedynie wyssane z palca opowieści z dreszczykiem, ale relacje z prawdziwych wydarzeń, niekiedy opatrzone fragmentami zeznań świadków czy samych sprawców. Niewiarygodne, do jakich niegodziwości jest zdolny człowiek.

Każdy rozdział zaczyna się od krótkiego wprowadzenia do tematu, właściwej historii i podsumowania. Całość jest utrzymana w gawędziarskim stylu, typowym dla podcastów i okraszonym niekiedy zwrotami do czytelnika. Autor mocno trzyma się faktów, wyraźnie zaznaczając, kiedy przechodzi do domysłów lub własnych przypuszczeń. Mimo mrocznej tematyki jest to fascynująca lektura, przestrzegająca nas przed zbytnim zaufaniem do ludzi i poddawaniem się uprzedzeniom i przesądom. Potwory nie występują tylko w bajkach. Żyją pośród nas. Może tuż za ścianą.

Agnieszka Kruk