Wyrzucać czy nie wyrzucać? Oto jest pytanie

KAROLINA KAROLINA
05.07.2019
Okładka książki Na marne Marta Sapała
Czytelnicy: 2028 Opinie: 84

Co jakiś czas pojawia się nowe zjawisko/moda/„czelendż” o dość krótkiej żywotności i wątpliwym sensie. Czasami jednak pojawiają się takie, które warte są baczniejszej uwagi, nawet jeśli motywacją niektórych jest zrobienie zdjęcia na Instagrama i bycie trendy. W moim poczuciu każde działanie, które przyczynia się do tego, żeby naszej Matce Ziemi żyło się lepiej, ma sens. Zebrać 5 śmieci podczas spaceru? No problem! Bawełniana torba na zakupy? Oczywiście! Butelka z filtrem na wodę? Jasne! To są proste rzeczy, które może zrobić każdy z nas. Nieco gorzej, przynajmniej dla mnie, sprawy się mają z (nie)marnowaniem żywności.

Po „Głodzie”, wstrząsającym reportażu Martína Caparrósa, w wielu krajach wywiązała się dyskusja na temat zasobów i dystrybucji żywności oraz ekonomii głodu. Są szanse, że reportaż Marty Sapały stanie się punktem wyjścia do dyskusji na naszym rodzimym gruncie. Sapała przygląda się badaniom i statystykom na temat marnowania żywności, aktom prawnym, które regulują obrót żywnością, rozmawia z ekspertami, przygląda się takim zjawiskom społecznym, jak freeganizm, jadłodzielnie czy akcje skierowane do bezdomnych. Na potrzeby książki prosi kilka osób o to, by odnotowywały absolutnie każdą rzecz, którą wyrzuciły do śmietnika. Dziennikarka próbuje ustalić, czym tak naprawdę jest data ważności podana na produkcie, dlaczego gotowanie z resztek to tabu i jakie uczucia towarzyszą osobie, która po raz pierwszy sięga po jedzenie do kosza na śmieci.

„Na marne” to otwierający oczy i umysł reportaż, podrzucający rozwiązania, z których każdy może skorzystać. Nie oznacza to, że nagle wszyscy powinniśmy nurkować w kontenerach z jedzeniem, a jedynie podjąć działania, z którymi będziemy czuć się komfortowo. Najtrudniej jest zacząć, ale najlepsza w tym przypadku będzie metoda małych kroków. Ja swoją drogę do świadomego gospodarowania żywnością rozpoczęłam od stawiania sobie za każdym razem pytania: czy na pewno muszę to wyrzucić?

Karolina Purłan