Prawdziwy świat jest tam, gdzie nasze własne stwory

nextdooralice nextdooralice
11.12.2018
Okładka książki Fantastyczna encyklopedia małych stworów Alicia Casanova, Fernando Falcone

Dorosłe życie jest nudne. Praca, rachunki, sprzątanie – codzienna rutyna, czasem także złość na zaginioną w praniu skarpetkę, zapodziany kwit z magla czy przepaloną żarówkę w przedpokoju. Czasem to cichy niepokój, dlaczego parasolka znów się złamała podczas ulewy, a szyby samochodowe wyjątkowo uparcie nie pozwalają zeskrobać z siebie zimowego szronu. Magia czy karma? Alicia Casanova spieszy dorosłym z pomocą – to nie jest nasza, ludzka wina! Winne za to są stwory, skrzaty i gobliny, niektóre mniejsze od paznokcia, niektóre wielkości motyla, za to z fantazją opisane w „Fantastycznej encyklopedii małych stworów” i pięknie narysowane przez Fernarda Falcone.

W tej pięknie wydanej książeczce znajdziemy kilkanaście krótkich zabawnych tekstów, wraz z opisem i ilustracją fizjonomii i cech szczególnych najróżniejszych potworków, od miłych wróżek bibliotecznych po niegrzeczne trolle klatek schodowych i skrzaty cmentarne. Teksty są bardzo przystępne dla najmłodszego czytelnika dzięki swojej dosłowności, a ukryty w nich subtelny humor i ironia, jak we fragmencie: „Biała wróżka śnieżna (…). Po wielu badaniach stwierdzono, że wróżki te nie żyją ani na pustyni, ani w dżungli”, z pewnością przypadną do gustu także sporo starszemu czytelnikowi, za którego się uważam i z tej perspektywy chciałabym opowiedzieć o tej wyjątkowej encyklopedii.

Współczesne książeczki dla dzieci prześcigają się pod względem najłatwiej przyswajalnych treści edukacyjnych i niebanalnej szaty graficznej, dostosowanej do wieku małego odbiorcy, ale wydaje mi się, że brakuje publikacji, które dają wytchnienie od rzeczywistości, jak stare baśnie, i pobudzają wyobraźnię. Gdzie nie jest najważniejsze mądre przesłanie i wbicie faktów do mniejszych i większych głów, bo – jak wiadomo – słowo „Encyklopedia” w tytule odstrasza nie tylko dzieci. Tym bardziej miło jest czytać dzieło, która nie tylko oswaja ze strachami i zagadkami dziecięcych lat, ale też bawi i raduje.

Co szczególnie lubię w opowieściach dziecięcych, to nie tylko puszczanie oka do czytelnika i lekki styl przekazujący ważkie treści o zjawiskach mniej lub bardziej nadprzyrodzonych, ale przede wszystkim to, że pobudzają kreatywność. Znasz duszka spiżarniowego, gdy znowu zaginęły twoje ulubione słodycze? Świetnie, ale czy dane było ci poznać chochlika żyrandola, gdy w przedświątecznym szaleństwie, gdy ścierasz kurz z domowych kandelabrów, pęka ci żarówka pod kloszem? Też? Ok. A być może, przy odrobinie szczęścia, niedługo spotkasz elfa z choinki, który hasając, stłucze ci kolejną delikatną bombkę po prababci.

Ale te potworki znają wszyscy, a tobie – do czego gorąco i skutecznie zachęca lektura – możliwe, że tak jak książkowej narratorce, Katarzynie Bach, będzie dane odkryć zupełnie nowe stwory! W łazience, na kominku lub na półce w garderobie. Nieważne gdzie, bo „Fantastyczna encyklopedia małych stworów” pokazuje miejsca znane w każdym domostwie i w każdym mieście. Za to dużo ważniejsze niż miejsce zdemaskowania potwora jest to, aby w ogóle odkryć w sobie tę uważność i otwartość na ich istnienie – na przeróżne maleńkie istoty chichoczące w kącie naszej sypialni lub spoglądające ze znużeniem na nasze nieperfekcyjne poczynania w kuchni. Albo po prostu pozwolić sobie na trochę uśmiechu i dystansu do codziennych zdarzeń. Ta książka to świetny prezent pod choinkę, polecam!

Alicja Klebba