rozwiń zwiń

Sekrety zimy oczami puchaczy

Izabela  Straszewska Izabela Straszewska
04.12.2018
Okładka książki Pogoda dla puchaczy. Zima Bartek Jędrzejak, Marcin Kozioł

Dzieci są trudnym adresatem literatury. Nigdy nie wiadomo, co przypadnie im do gustu, i niestety czasem potrafią skreślić książkę za tak wydawałoby się błahą sprawę, jak choćby brak ilustracji. Mówi się więc nie bez powodu, że pisać dla dzieci jest o wiele trudniej niż dla dorosłych. Panom Marcinowi Kozłowi i Bartkowi Jędrzejakowi udało się to jednak dość dobrze, a najlepszym na to dowodem są uśmiechnięte buzie moich córek po przeczytaniu „Pogody dla puchaczy. Zima”.

Książka nie jest obszerna, co należy w tym przypadku uznać za jej zaletę. Napisana jest na tyle dużą czcionką, że dzieci mogą czytać ją samodzielnie. Na każdej stronie umieszczono też ilustracje Małgorzaty Osieleniec albo zdjęcia samych autorów.

Głównym wątkiem opowiadanej historii jest zima widziana oczami trzech puchaczy: Bubusia, Bubisi i Bubla. To pierwsza zima w ich życiu, dlatego nic nie jest dla nich oczywiste. Świat zmienia się nie do poznania, pada śnieg, którego one dotąd nie widziały. Jest nie tylko zimny, ale i puszysty. Można po nim zjeżdżać na nartach albo zrobić bałwana, oblepiając nim siostrę. Puchacze poznają zimę przez zabawę. Każde nowe zjawisko zaobserwowane w czasie tych zabaw zostaje wyjaśnione przez autorów. Po każdym rozdziale zamieszczono notatkę naukową, napisaną przystępnym językiem, odpowiednim dla dziecka. Dowiadujemy się, kto i dlaczego zapada w sen zimowy, co to jest góra lodowa, gdzie są ciepłe kraje i w jaki sposób mróz maluje wzorki na szybach. To wiedza, której nie posiadają czasem nawet dorośli, dlatego książka stanowi nie tylko źródło dobrej zabawy, ale również informacji o zimowych zjawiskach.

Sama zima, choć wysunięta na pierwszy plan, stanowi też tło nieco zawoalowanego tematu dorastania, opuszczania domu rodzinnego i poszukiwania swojego miejsca na świecie. Puchacze muszą dorosnąć i założyć własne gniazda. Muszą opuścić rodziców i rodzeństwo i zacząć żyć samodzielnie, polować, założyć rodzinę. Jednym słowem, są tu poruszone sprawy dojrzewania i dorastania. Nie są jednak opisywane trudnym językiem, jak często bywa w książkach dla młodzieży. Tu adresatem są dzieci młodsze, więc język jest dla nich odpowiedni.

Na książce jednak nie poprzestano. Serię o puchaczach uzupełnia strona internetowa pogodadlapuchacz.pl z filmikami, w których autorzy opowiadają o każdej z książek serii. Ponadto w książce zamieszczono kod, który po wpisaniu na stronie otwiera film z prezentacją eksperymentu przyrodniczego, który może zostać przez dziecko przeprowadzony samodzielnie. Jest to świetny pomysł, bo nie ma nic lepszego niż nauka przez doświadczenie.

Dotychczas ukazały się dwie części „Pogody dla puchaczy” – jesienna i zimowa. Na początek wiosny i lata zapowiedziano kolejne. Całość będzie zatem prezentować wszystkie pory roku z opisami charakterystycznych dla nich zjawisk pogodowych i przyrodniczych. Autorzy są do tego bardzo dobrze przygotowani. Bartek Jędrzejak jako prezenter pogody zna się na mechanizmach pogodowych, natomiast Marcin Kozioł jest zasłużonym autorem literatury dziecięcej, miłośnikiem zwierząt i zapalonym podróżnikiem. „Pogoda dla puchaczy. Zima” jest świetną propozycją dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które nie przepadają za leksykonami i encyklopediami. Tu wiedza przemycona jest tak, że dzieci nawet nie zauważą, iż się uczą.

Izabela Straszewska