Egipcjanin Sinuhe

83-7132-627-0
Zygmunt Łanowski
Egipt Echnaton Syria Babilonia Kreta Hatti

2047

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałem w życiu. Czego tu nie było! Fabuła namalowana na dziesięcioleciach połowy Bliskiego Wschodu, zgrabnie przechodząca z miejsca w miejsce i z roku na rok. Motywem przewodnim zdaje się namiętność i wynikające z niej działania oraz konsekwencje. Intrygi pałacowe, złośliwości, przyjaźń, błędne decyzje, odgrywanie się, brutalność, brud, miłość, wspaniały język. Wszystko podszyte szczyptą humoru ("rozdarł szaty, ale niewielka to ofiara, bo były moje" :))) oraz rozległą wiedzą Autora na temat Egiptu - był nim zafascynowany, studiował go, nawet jeśli pojawiają się jakieś przekłamania, to nie mają znaczenia. To perfekcyjna powieść historyczna, z licentia poetica gdzie potrzebne, ale i wiernością detalom gdy niezbędne; czas i miejsce są tylko pretekstem, a nie celem samym w sobie. Do tego sąsiadujące imperia niosą pewien alegoryczny wydźwięk, jeśli spojrzeć kontekstowo na czas powstania powieści.

Wybitna, fenomenalna, zachwyt.

Zażyłem rozkoszy z tą książką.

Sinuhe to każdy z nas. Niesamowita to opowieść o zmienności losu, fortunie, jak niektórzy mawiają. O tym, co nami targa, choć dzieje się tysiące lat temu w starożytnym Egipcie i jest udziałem dziecka, które przypłynęło Nilem, jako kwilący tłumoczek do bezdzietnego małżeństwa, później chłopca, a w końcu mężczyzny - miotanego ciekawością siebie, świata i szaloną namiętnością do modliszki Nefernefernefer...
Bo "O jutrze z góry nikt nie wie nic", to właściwie swoiste motto opowieści.
Piękny, spokojny, obrazowy język, fabuła pełna bogactwa jak, nie przymierzając, Nil, który daje życie. To życie dawnego Egiptu owidziane z perspektywy wszystkich warstw społecznych, to dodatkowa - prócz ciekawej niezwykle i wciągającej fabuły i takiegoż języka - wartość tej książki.
Zdecydowanie warta przeczytania - ale! Najlepiej w starym wydaniu wyd. Czytelnik z 1978 roku. Nowsze, wydrukowane tanio i tandetnie, dużo ujmują, by nie powiedzieć - zaburzają spokojny nurt toczącej się masywnej historii.

Wspaniała powieść, która ma wszystko to, czego szukam w literaturze. Podchodziłam do niej z ciekawością, ponieważ od dawna chciałam ją przeczytać, ale byłam też sceptycznie nastawiona zdając sobie sprawę, że ta książka może mnie pokonać. Moje obawy okazały się bezpodstawne. Wciągnęłam się od pierwszych stron, a dalej było już tylko lepiej. Na kilkuset stronach było zaledwie kilka fragmentów, które mniej mnie interesowały, a wszystkie one były związane ze scenami bitew, za którymi nie przepadam w powieściach. Na szczęście na takiej objętości było ich bardzo mało. W tej książce znajdziemy wszystko : tło historyczne, ciekawą scenerię, wspaniałe wykreowanych bohaterów, błyskotliwe dialogi, mnóstwo wydarzeń, wszelkiego rodzaju emocje i namiętności, zabawne, ale i odrażające sceny, świetnie oddane realia, zapachy, wygląd postaci, pomieszczeń, otoczenia... W dodatku ta książka zachęciła mnie do poznania głębiej historii starożytnego Egiptu i do zapoznania się z życiem kilku historycznych postaci z nim związanych. A to nigdy nie leżało w kręgu moich zainteresowań. Niczego więcej nie mogłabym oczekiwać od arcydzieła i dlatego wystawiam "Egipcjaninowi Sinuhe" najwyższą ocenę.

Fantastyczna książka. Bardzo fajnie przedstawione realia Egiptu XIV wieku p.n.e. Świetnie śledzi się losy Sinuhe oraz tego co dzieje się w jego kraju na przestrzeni lat.
Wielki przewrót Faraona Enchantona, wszelkie reperkusje, które miały miejsce i nastroje w Egipcie jak i krajach sąsiednich - wszystko to pokazane jest w ciekawy sposób.
Do tego sama postać Sinuhe oraz część postaci pobocznych takich jak Kaptah to po prostu świetnie napisani i ciekawi bohaterowie.

Sama opowieść oprócz realiów historycznych i postaci z krwi i kości jest zwyczajnie świetnie napisana i aż chce się połykać każde kolejne słowo. Ciekawe zwroty akcji i ogólnie bardzo ciekawe życie naszego tytułowego Egipcjanina potrafią dać do myślenia, często przyprawiają o szok czy smutek, a często też zwyczajnie dobrze bawią.

Rzadko kiedy angażuje się emocjonalnie w losy postaci w książkach, a tutaj miałem tak i to parokrotnie.

Jak dla mnie wybitna książka. Nie wiedziałem, że jej potrzebuję w swoim życiu, ale potrzebowałem. Polecam gorąco!

Do tego sama postać Sinuhe oraz część...

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i na pewno na dluszy okres czasu ostatnie..ale nie zniechecam do czytania po prostu nie moj gust

Strasznie długo się z tą książką męczyłam ale daję 8/10 :)
Opis życia Egipcjanina, który przechodzi przez kolejne stadia swojego życia. Opis jego wzlotów i upadków - od nędzarza do przyjaciela faraona i z powrotem.
Bardzo dużo informacji o codzienności w starożytnym Egipcie.
Moim zdaniem nadmiernie rozbudowany wątek prostytutki, dla której stracił głowę Sinuhe. Z uśmiechem wspominam za to postać jego sługi.

Strasznie długo się z tą książką męczyłam ale daję 8/10 :)
Bardzo dużo informacji o codzienności w starożytnym Egipcie.

Na półkach: , , , , , , , ,

Fenomenalna opowieść!
Bardzo cenię ciekawe powieści historyczne. Zdolność wplecenia w jej ramy intrygujących postaci fikcyjnych, dopasowanie sytuacji i zdarzeń prawdziwych do wymyślonych i autentycznych bohaterów wymaga mocnej wyobraźni i naprawdę dobrego pióra. I choć początkowo sądziłam, że Egipcjanina Sinuhe po prostu nie skończę, szybko zdałam sobie sprawę, że o tej pozycji nie zapomni się szybko .

Choć Waltari kilkukrotnie myli się w ułożonej przez siebie chronologii, co bije w oczy, język powieści- bądź tłumaczenie (ciężko stwierdzić) jest często bardzo naiwny, by nie rzec, że infantylny, to bez wątpienia jest to zjawisko dodające dodatkowo uroku książce.
Wspaniałe wykreowany świat, którym tłem jest starożytny Egipt u schyłku XVIII dynastii faraonów. Barwne i soczyste postacie, których motywy i czyny są mocno zarysowane na przestrzeni powieści. Bajkowe opisy scenerii Teb, Babilonu, Azzuro, Krety i wiele innych starożytnych miast, czynią z Egipcjanina Sinuhe mistrzowski klasyk.
Skomplikowana sytuacja polityczna i napięcia na tle religijnym, którym Waltari nie szczędził stron, zresztą słusznie. Wojna z krajem Hatti o odzyskanie zagarniętej Syrii, która była wówczas pod zwierzchnictwem państwa faraonów opisują krwawy konflikt, który Czytelnik poznaje poprzez bezpośredni kontakt Sinuhe z tymi wydarzeniami, daje jasny i mocny przekaz.

Powieść jest pełna odniesień, które odnajdują sens również w czasach współczesnych, co uświadamia boleśnie, co i kto tak naprawdę rządzi światem, co jest ważne, czym jest miłość i przyjaźń.
Ponadczasowa i wyjątkowa!

Fenomenalna opowieść!

Powieść tę Waltari napisał tuż po II Wojnie Światowej, w dodatku opisywał wydarzenia w kraju bardzo odległym od Finlandii i o czasach bardzo odległych, a mimo to stworzył dzieło wyjątkowe, zarówno w formie, jak i treści. Audiobook czytany przez Marcina Popczyńskiego jest rewelacyjny. Mimo wielu trudnych i nie stosowanych już dziś sformułowań, specyficznego języka, nie nudziłem się ani przez moment. Historia zawiera dużo prawdy o relacjach międzyludzkich i, moim zdaniem, to największa wartość płynąca z jej lektury.

Wybitny trakt o władzy, polityce i stosunkach międzynarodowych. Książkę powinni przeczytać studenci na każdym wydziale politologii świata. Dekonstrukcja mitu dobrego władcy. Ach, ileż to razy marzymy o tym, żeby nasi politycy byli mądrzy i dobrzy oraz nad siłę przekładali jakąś wielką ideę, tak wielką, że warto za nią oddać nawet życie.
I taki właśnie był potężny faraon Echnaton. Co zatem mogło pójść nie tak? Wszystko. A my obserwujemy wielką grę o władzę i wpływy, ślizgając się po kartach osobliwego pamiętnika dworskiego lekarza Sinuhe. Pamiętnika, którego nikt nigdy nie ma prawa przeczytać, gdyż jest on pisany dla samego siebie. I ta cała gra o panowanie nad światem, podlewana paliwem wszelkiej żądzy ambitnych i możnych jest ukazana naga zupełnie bez osłonek.
Ba, jestem pewien, że zarysowane tam mechanizmy nie straciły na aktualności nawet i dziś. Najlepszy dowód? Kilkukrotnie sprawdzałem w jakim okresie tworzył Autor, bo niektóre zjawiska odmalowane piórem Sinuhe kilka tysięcy lat temu wydawały mi się żywcem wyjęte z dzisiejszej polityki. A może nie tak dzisiejszej jak mi się zdawało? Niesamowity podręcznik polityka każdego szczebla. W cieniu walk starego i nowego Boga dane mi było uczestniczyć w bardzo realistycznej rozgrywce o wielkim ciężarze gatunkowym. W tej grze wszystkie chwyty są dozwolone, skrytobójstwa, wiarołomstwo, pochlebstwo. A gdzieś nad tym wszystkim unosi się piękny ideał, który spróbowano wcielić w życie.
7 Dałbym za sam styl, trochę drewniany, miejscami nużący. Widywałem lepiej piszących Autorów.
8 Za genialną analizę, z braku lepszego słowa politologiczną. To naprawdę powinien być podręcznik dla studentów wyższych stopni Czytać, analizować rozmyślać.
9 Za ten specyficzny smutek, fatalizm, bo władza brudzi każdego. Choćbyś jej pragnął całe życie, zapłacisz cenę za owo marzenie.
Ewoluowała moja ocena, zostawiam 9 chcąc oddać sprawiedliwość i ukoić niepokój, który lektura tego studium samotności człowieka wobec władzy zasiała w mojej głowie.

I taki właśnie był potężny faraon...

Fiński pisarz Mika Waltari napisał tę książkę w 1945r., zapewne jest więc ona znana wielu czytelnikom, cieszę się, że i ja w końcu ją odkryłam bo jest genialna. W pierwszym wymiarze Egipcjanin Sinuhe to wciągająca powieść przygodowo - historyczna dziejąca się w czasach panowania faraona Echnatona i jego małżonki Nefretete, losy tytułowego bohatera chwytają za serce i absorbują. Jednak jest to też powieść w bezpretensjonalny, czasem wręcz cyniczny sposób opowiadająca o życiu, ludzkiej naturze, o dziejowym kole fortuny i nas, trybikach w tej maszynie. Z Sinuhe można się pośmiać, wypłakać, zamyślić, każdy znajdzie w tej historii coś dla siebie.

• Powieść historyczna
  • Historyczne