Rok 93

- Tytuł oryginału:
- Quatre-vingt-treize
- Data wydania:
- 1957-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1957-01-01
- Liczba stron:
- 478
- Język:
- polski
- Wydawnictwo:
- Państwowy Instytut Wydawniczy
- Tagi:
- powieść historyczna Zbigniew Bieńkowski powieść francuska
- Tytuł oryginału:
- Quatre-vingt-treize
- Kategoria:
- klasyka
- Data wydania:
- 1957-01-01
- Liczba stron:
- 478
- Język:
- polski
- Tagi:
- powieść historyczna Zbigniew Bieńkowski powieść francuska
Rok 1793. Powstanie rojalistów w Wandei. Konflikt pomiędzy republikanami i monarchistami, ale także konflikt w rodzie: czyje argumenty zwyciężą? Czy młody Gauvain i stary Lantenac do końca pozostaną nieugięci w wyznawanych przez siebie zasadach? I jak ich losy rozstrzygnie pojawienie się trójki zabiedzonych dzieci?
Jedna decyzja może przesądzić nie tylko o życiu, ale i o zwycięstwie sprawy, rzeczywistość może przeczyć idei, która ją stworzyła, a sprawiedliwość nie zawsze oznaczać musi słuszność.
Posł. i przypisy Zbigniewa Bieńkowskiego.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
To, co wprowadza ciemności w nasza duszę, może w niej pozostawić gwiazdy.
Ach, ty wzruszasz ramionami! Czasami wzruszenie ramion doprowadza do spadnięcia głowy.
(...) Jestem winien. Przemawiając w ten sposób zdaję się przemawiać przeciwko sobie; to nieprawda. Przemawiam w swojej obronie. Kiedy winny ...
Rozwiń
Opinie [5]
Po przeczytaniu tej książki można zarzucić Hugo, że zbytnio idealizuje rewolucjonistów, a z powstańców z Wandei robi bestie. Historia wyglądała jednak inaczej... Niemniej pokazuje, że po obu stronach barykady stali ludzie.
Pokaż mimo toI tylko Hugo potrafi tak napisać dialog między Robespierre'm i Maratem, w którym brzmią jak stare małżeństwo.
Jako żem Polak, z urodzenia i zamiłowania, drażni mnie nieco, gdy ktoś zbytnią miłością i fascynacją darzy losy kraju innego. Autorowi wypada wszak wybaczyć, bo nie jego to wina, że się nad Sekwaną nie nad Wisłą rodził. Wybaczyć, podziwiać i hołd dobremu pisarstwu oddać.
więcejHugo to trzy z marmuru cokoły. Wielka historia Francji, losy człowieka "małego" w czas ów zanurzone, i...
Tytułowy rok 1793 według Wiktora Hugo był najważniejszym w dziejach Francji - król ścięty na gilotynie, jakobini obalają żyrondystów, północną część kraju trawi wojna domowa, zagrożenie stanowią też wojny zewnętrzne ( mocarstwa europejskie przygotowują się do osatecznego ataku ) , Robespierre, Marat, Danton mają sprzeczne wizje dotyczące ukierunkowania polityki republiki...
więcejMały epizod z historii świata (Europy), z naszego (polskiego) punktu widzenia mało istotny , bardziej istotny dla francuzów. W książkach do historii traktowany jest najczęściej jednym zdaniem - "i było powstanie w Wandeii". Ale po co było, o co w nim chodziło, czy było ważne? - nie dowiesz się człowieku. Książka Wiktora Hugo w pewnym stopniu może przybliżyć tamte wydarzenia...
więcejAkcji jest niby nie bardzo dużo, ale dobrze się to czyta i wciąga. Jeśli ktoś lubi styl pana Hugo, powinien być przyzwyczajony do takiego sposobu pisania. Autor przeplata akcję całą masą jakże trafnych spostrzeżeń na temat życia, śmierci, filozofii, wojny, pokoju, stosunków międzyludzkich, sprawiedliwości, słowem: wszystkiego. Warto to zapisywać i cytować przy każdej...
więcej