Kochanek Czerwonej Gwiazdy

2011-01-01
2011-01-01
978-83-926968-7-2
romans gej homoseksualizm

Od początku czułam, że nie jest to książka, która pasuje do obecnych tęczowych wydań. Jest inna. Przesiąknięta tamtymi czasami, słownictwem, homofobią, transfobią, stereotypami, społeczeństwem... Jest wulgarna, z wątkiem pedofilii w tle, szokująca i brutalna.

Na losy bohaterów działa smutna i agresywna socjalistyczna rzeczywistość, akurat wtedy gdy zakochali się od pierwszego wejrzenia, a potem dużo się dzieje. Im dalej tym książka była bardziej ludzka, może z powodu niektórych postaci, które pokazały, że rozumieją, a za rozumieniem szła pomoc.

W tak krótkim utworze autor zdołał sprawnie umieścić polską rzeczywistość przed powstaniem Solidarności (jest rys historyczny),udział w partii, władzę, radzieckie wojsko, szkodliwe dziennikarstwo, politykę, młodzieńcze lata gejów, wrażliwość na piękno i sztukę, teatr - i w to wszystko wpakował chłopca z seminarium z rosyjskim żołnierzem.

Na tle wysypu powiastek z lat 90 to dziełko (sic!),ze względu na swoją bezpośredniość i jawny krytycyzm prawej jak i lewej strony, mogłoby zabłysnąć zbyt intensywnie w oczy ówczesnego bigoteryjnego i powoli zachłystującego się spuszczeniem z cenzuralnej smyczy niezmiennie konformistycznego społeczeństwa. Możliwe, że zatrzęsłoby chociaż troszeczkę, mocno wyposzczonym rynkiem wydawniczym, który wchłaniał w tamtym momencie każdą ramotę, jednak nigdy niedane nam będzie się tego dowiedzieć. Kochanek został po raz pierwszy wydany prawie 20 lat od momentu powstania i pomimo zapewnień autora, że się w ogóle nie zestarzał, po niespełna 10 latach od premiery fabularnie i stylistycznie wypada co najmniej infantylnie. Nagromadzenie ciekawych szczegółów z życia gejów w PRL-u czy grzeszków kleru lepiej wyglądałyby jako reportaż, co przemknęło przez myśl Panu Jabłońskiemu o czym czytamy w „Od Autora”, jednak postanowił on sklecić z zebranych materiałów jałowe romansidło, jak przyznaje jedynie dla pieniędzy, i to wyraźnie widać, gdyż poziomem literackim dorównuje aktualnym polskim bestsellerom. Ogromny plus za ilustracje Izanagi. To jedyny powód dla którego ta książka pozostanie na mojej półce.

Witold Jabłoński pisze świetnie, niezależnie od tego, co stanowi temat jego książki. Doskonale panuje nad językiem, a fabułę prowadzi w sposób niezwykle wciągający. Aż dziw, że tak niewiele mówi się o tym pisarzu, który warsztatem przewyższa wiele aktualnych gwiazd literatury. Zapewne problemem jest jego szczerość, Jabłoński nazywa rzeczy po imieniu i nie bawi się w żadne kurtuazje. "Kochanek Czerwonej Gwiazdy" to książka bolesna, zwłaszcza dla tych, którzy pamiętają przełom i upadek komuny w Polsce. Wszyscy byliśmy zdezorientowani, wszyscy jednak wierzyliśmy w to, że będzie lepiej. Nikt nie przewidział, że cenzura komunistyczna zostanie zamieniona na cenzurę katolicką i że to jarzmo będzie o wiele trudniej zrzucić. Oczywiście, to nie jest książka o kościele, ale ta gorzka myśl najmocniej przebija z całej tej historii.

Już dawno nie czytałam tak mocnej, tak świeżej, tak prawdziwej książki, z tak trafną oceną społeczeństwa - a już na pewno nie takiej, którą napisałby Polak. Nic, tylko czytać!

Jeżeli kogoś marzeniem jest seks z księdzem, to polecam 10/10 🌚

Jeżeli kogoś marzeniem jest seks z księdzem, to polecam 10/10 🌚

Coś innego, ciekawa no i te ilustracje ❤️ jeśli ktoś jest chętny mam do sprzedania papierowa wersje ( wiem ze nie są ogólno dostępne)

Treściowo - ot, takie sobie gejowskie czytadło.
Choć napisane przed "Lubiewem", to wydane w roku 2011, więc tąpnięcia w rodzimej literaturze queerowej nie wywołało i nawet śmiałe opisy scen erotycznych nie bulwersują tak, jak pewnie zrobiłyby to dwie dekady temu. Istotę transformacji ustrojowej (polegającej na tym, że miejsce komunistów zajął w Polsce Kościół) Jabłoński ujął świetnie, choć zbyt powierzchownie. A szkoda, bo to mogło być naprawdę mocne. W ogóle po lekturze "Kochanka..." ma się wrażenie zmarnowanego potencjału - że autor mógł trochę więcej, trochę lepiej, wnikliwiej i wtedy byłaby prawdziwa bomba.
Niewątpliwym atutem jest natomiast estetyka wydania, w twardej oprawie i z intrygującymi, pieprznymi grafikami - tak ładnie i starannie wydane książki to na naszym rynku wydawniczym wciąż rzadkość.

Treściowo - ot, takie sobie gejowskie czytadło.

Wciągająca i błyskotliwa opowieść o losach gejów w ostatnich latach PRL-u. Niezwykła historia, niezwykła książka! Lektura obowiązkowa!

Tak wysoka ocena ze względu na osadzenie akcji w dużej mierze w moim ukochanym Wrocławiu i ze względu na temat, który jest mi bardzo bliski, pomimo młodego wieku.

Dawno mi się nie gderało:

Pisarz wspomina, że powieść "Kochanek Czerwonej Gwiazdy" na początku lat dziewięćdziesiątych, krótko po swoim powstaniu, funkcjonował jak miejska legenda w środowisku gejowskim. Wielu o nim słyszało, ale tylko wybrani mogli przeczytać pożółkły maszynopis, który w końcu zaginął. Jakimś jednak cudem tekst pojawił się na rynku nakładem wydawnictwa Abiekt.pl. Otulony w twarde okładki, zilustrowany przez artystę ukrywającego się pod pseudonimem Izanagi. Ze względu na młodszych widzów nie będę ukazywać co kryje wnętrze tej książki, ale zaufajcie mi na słowo, że grafiki to naprawdę solidna robota. Szczególnie włosy Andrzejka... Wydają się proste w wykonaniu, ale robią wrażenie.

Polecam książkę, nie ukrywam tego. Podejrzewam, że ciężko Wam będzie znaleźć wydanie papierowe powieści, nakład się rozszedł, a w drugim obiegu "Kochanek Czerwonej Gwiazdy" pojawia się naprawdę sporadycznie. W tym roku jednak, po trzech latach od wypuszczenia na rynek papieru, pojawił się ebook spod szyldu Queermedia.pl. Dlatego też jeśli zainteresowałam Was tematem, a nie możecie znaleźć wersji z Abiektu, koniecznie załatwcie sobie ebooka i czytajcie.

Dawno mi się nie gderało:

• LGBT