Rury

W.A.B.
Cinorot
literatura piękna
Agnieszka Maciejowska

Typowy teatr absurdu i mistrzowskiej krótkiej formy Kereta.

Dobre, lecz momentami niestety męczące opowiadania. Bardzo lubię styl Kereta, taki nieco abstrakcyjny w moim odczuciu, ale tu coś nie do końca mi zagrało.

Na półkach: , , , , , ,

Dramatyczne, groteskowe, humorystyczne i maksymalnie skondensowane opowiadania izraelskiego pisarza o swoich rodakach.
Trauma Holokaustu, wojna z Palestyną, ogromna różnorodność z pozoru jednolitego społeczeństwa jako efekt diaspory to główne myśli przewodnie twórczości Kereta.
Dla mnie szczególnie "wzruszające" pełne humoru opowiadanie o kwantach i Ensteinie.

To Keret - na tym mogłabym właściwie zakończyć recenzję :)
Jest dokładnie tak, jak ma być. I oczywiście opowiadania są nierówne, od tego są opowiadania, żeby były nierówne. Oraz oczywiście po lekturze niektórych zostaje się z opadniętą szczęką, a inne wywołują mimowolne parsknięcia śmiechem.
Umie facet pisać opowiadania, nie ma wątpliwości.

Ukochanego zbioru (7 dobrych...

Debiutancki tom izraelskiego pisarza Etgara Kereta zawiera 54 opowiadania. Mieszczą się one na 194 stronach, widać więc jak są krótkie. Pierwsze z nich „Astma” ma zaledwie pół strony i to ono może być punktem wyjścia do zrozumienia oszczędności słów: „Mijasz sterty słów, które przychodzą ci do głowy. Wybierasz najważniejsze”. Tak z konieczności robi człowiek mający atak...

Rury to zbiór minimalistycznych opowiadań o bardzo zróżnicowanej tematyce. Poznamy tu kopciuszka który w nocy zmienia się w łysego karła ze złotym sygnetem i psa który bardzo nie chce zniknąć. Etgar Keret jest mistrzem krótkiej formy i w pełni na ten tytuł zasługuje, dorzuciłabym jeszcze króla niedorzeczności i groteski. Piszę w taki sposób, że po pierwszych dwóch...

Opowiadania krótkie lub bardzo krótkie, nierealne i rzeczywiste, często przewrotne, zaskakujące humorem lub pesymizmem. Początkowo dość trudne w odbiorze, ale gdy przyzwyczajamy się do stylu Kereta, zaczynamy też lepiej rozumieć opowiadania.

Na półkach: , , , , ,

Jednak można napisać krótkie opowiadania, na maksymalnie sześciu stronach, niż minipowieści, które ciągną się bardziej niż sagi rodzinne :-)
Wiem, kiepski żart na początku opinii, ale w 'Rurach' Edgara Kereta znalazłam to, co lubię - konkrety, zwięzłość oraz dobitne zakończenia (trzeba przyznać, że Keret ma wyobraźnię). Co prawda, jak w każdym zbiorze krótkiej prozy, są...

Szczególnie podobały mi się opowiadania Julia, Bumerang i Rury.

Zdecydowanie nie warto.

Wszystkie pozostała zbiory Kereta przypadły mi do gustu. Ten nie. Większość opowiadań jest zwyczajnie słaba. Niby to realizm magiczny czy inna fantastyka ale styl jest dziwny, zagmatwany i niezrozumiały. Brak tu minimalizmu, który urzekł mnie w innych opowiadaniach. Nie stwierdziłem szczególnie ciekawych pomysłów, choć kilka dobrych jest. Znajduje...

Dyskusje

• Opowiadania