Wieści

2009-11-17
1994-01-01
Krzysztof Fordoński
Święta Rodzina

Idealna pozycja książkowa na zimowe wieczory.

Idealna pozycja książkowa na zimowe wieczory.

Bajkowa opowieść o rodzinnej sielance, cieple rodzinnego ogniska w Świąteczny czas - wspaniałe!

Kolejna książka Whartona, którą czyta się nieśpiesznie, ale z dużym zainteresowaniem. Zachodzę w głowę, jak to możliwe, że żadnej przeczytanej dotychczas powieści autora nie dało się pochłonąć od razu, a jednak nie dało się od nich również oderwać dłużej niż na kilka godzin.

"Wieści" także nie przeczytałam za jednym zamachem. Bynajmniej nie stąd, że wydaje się być lekturą nudną, pozbawioną wartkiej akcji, ale głownie dlatego, że wymaga skupienia i przemyślenia. Wharton stawia w niej trudne pytania o sens miłości, małżeństwa i rodziny. Rozważa kwestie odpowiedzialności za dzieci, za współmałżonka i dowodzi nieszczęścia samotności w ludzkim życiu.

W powieści zawarł wiele elementów z własnego życia. Główny bohater, Amerykanin z pochodzenia, nauczyciel w Paryżu, mąż nauczycielki, ojciec czworga dzieci, filozof i artysta w jednym, to wypisz wymaluj sam autor. Niemal wszystko się zgadza. Nawet to, że pierworodna córka chce się rozwieść.

Lekturę tę jednak lepiej czytać zimą, bo opisuje magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Autor, jak zwykle genialnie, potrafi zbudować klimat świętowania na głębokiej francuskiej prowincji. Magia świąt jest tak namacalna, że aż czujemy zapach igliwia i smakujemy pieczonego indyka. I te rodzinne tajemnice!
Wieczorem zabieram się za "Tatę":)

Moja ulubiona powieść tego autora, przenosi nas w trudny czas przemyśleń nad egzystencją osadzony w najpięknijeszej porze roku. Boże narodzenie, na które wszyscy czekamy z utęsknieniem, spędzane w bajkowej scenerii starego młyna, wręcz można poczuć zapach choinki i ciepło świec podczas wigilijnej nocy sprawia, że po tej książce patrzymy inaczej na czas spędzany z rodziną, zdajemy sobie sprawę z nieubłagalności mijanych lat.

Początek nudny. Z każdą jednak stroną było coraz lepiej. Wharton jak zwykle nie zawiódł.

Tym, co bardzo mi się spodobało w tej książce, jest ukazanie świata nie tylko z perspektywy głównego bohatera, ale dopuszczenie również do głosu wszystkich pozostałych postaci.
Narracja prowadzona w pierwszej osobie ukazuje myśli, przeżycia i spostrzeżenia Willa, ojca rodziny. Przez większą część książki oczami Willa patrzymy na jego żonę i czwórkę dzieci. Miłą niespodzianką jest ukazanie książkowej rzeczywistości z perspektywy kolejno Loretty i dzieci oraz dostrzeżenie różnic w tej rzeczywistości.
Szczegółowe opisy codziennych czynności są w tej książce faktycznie dość nużące, zwłaszcza opisy czynności fizjologicznych i związanych z higieną osobistą, do których Wharton ma pewno upodobanie. Jednak jeśli nas to nie zniechęci, to książka w miarę czytania jest coraz ciekawsza i ostateczne wrażenie, w moim wypadku, jest pozytywne. Warto przeczytać.

Książka jak najbardziej godna polecenia.
Nie ma w niej wymyślnej fabuły, nagłych zwrotów akcji (choć końcówka trochę mnie zaskoczyła). Jest prosta, porusza wątki znane każdemu z nas z naszego codziennego życia. Dzięki temu bardzo łatwo można wsiąknąć w tę książkę, poczuć jej świąteczny, rodzinny klimat.
Polecam każdemu, kto chce przeczytać coś "lżejszego".

Książka jak najbardziej godna polecenia.
Polecam każdemu, kto chce przeczytać coś "lżejszego".

W sam raz do pociągu.
Niektóre celne spostrzeżenia głównego bohatera. Życiowe historie, normalne problemy, rozterki, radości, obawy...
Ciekawa.
W gąszczu przeróżnych nowości i domniemanych "bestsellerów", "arcydzieł" z kiosku na dworcu PKP, ta książka jest tak zwyczajna, prosta, a tym samym dobra, że z przyjemnością się czyta.

W sam raz do pociągu.
Ciekawa.

Fajna trochę dużo opisów ale ok

Fajna trochę dużo opisów ale ok

Nastrojowa i bardzo wciągająca. Uwielbiam prozę Whartona, bardzo polecam.

Nastrojowa i bardzo wciągająca. Uwielbiam prozę Whartona, bardzo polecam.