Co się zdarzyło w Swarogowie? Mity słowiańskie dla dzieci

Okładka książki Co się zdarzyło w Swarogowie? Mity słowiańskie dla dzieci Michał Łuczyński
Okładka książki Co się zdarzyło w Swarogowie? Mity słowiańskie dla dzieci
Michał Łuczyński Wydawnictwo: Triglav literatura dziecięca
literatura dziecięca
Triglav
2023-06-01
2023-06-01
słowianie łuczyński mity słowiańskie dla dzieci

To książka dla dzieci autorstwa Michała Łuczyńskiego z katalogu Wydawnictwa Triglav. To ciekawa odsłona mitologii słowiańskiej skierowanej do dzieci. Autor przedstawia dziewięć historii z życia słowiańskich bogów, ludzi i wołotów. Mamy tu powstanie świata, człowieka, bogów, które mogą być ciekawą lekturą dla młodego czytelnika. Swaróg dogląda gospodarstwa rozsądzając spory między bogami, Piorun porusza się po niebie na koniu i testuje najnowszy model pioruna, wykuty przez Swaroga w jego boskiej kuźni. Mokosza majstruje przy pogodzie albo zagląda do ludzkich domów, żeby trochę popracować przy kołowrotku. To tylko przykłady tego, co można znaleźć w tej książce. Wszyscy bohaterowie mają pełne ręce roboty i są bardzo zapracowani. Język autora jest bogaty, a zdania są często stylizowane, choć można także znaleźć współczesne zwroty. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2023/12/co-sie-zdarzyo-w-swarogowie-mity.html

Fascynujemy się mitami greckimi. Bez trudu rozpoznajemy bogów rzymskich, ale czy ktoś z Nas zna podstawowe bóstwa ze słowiańskiego panteonu bogów? Jeśli nie, to macie wyjątkową okazję, by nadrobić stracony czas i poznać Nasze słowiańskie korzenie. Z pomocą przyjdzie Wam wydana nakładem Wydawnictwa Triglav książka autorstwa Michała Łuczyńskiego pt. "Co się zdarzyło w Swarogowie? Mity słowiańskie dla dzieci" i nie tylko.

Ta wyjątkowo pięknie wydana i bogato ilustrowana książka to zbiór 9 mitów słowiańskich dedykowanych młodszym czytelnikom, dzięki którym dowiedzą się oni m.in. jak powstał świat, kim był Swaróg, z czego słynął Piorun czy, w jaki sposób ludzie zaczęli wskrzeszać ogień. Te stosunkowo krótkie opowieści, czytane pojedynczo lub jako całość, otwierają przed Nami drzwi do zamierzchłej przeszłości Słowian, w której to bogowie toczyli spory z wołotami a w wolnej chwili biesiadowali i poili się jełką.

Choć pozycja autorstwa Michała Łuczyńskiego została stworzona z myślą o dzieciach, zwłaszcza tych w wieku szkolnym, to także dorośli będą zachwyceni słowiańskim mitami kosmogonicznymi i z przyjemnością spędzą czas na lekturze przygód tej grupy wyjątkowo ekscentrycznych bohaterów. Doskonale prowadzona narracja, pełna ironii i zaskakujących zwrotów akcji z pewnością przypadnie do gustu starszym czytelnikom, a znajdujący się na końcu książki słowniczek trudniejszych wyrazów pozwoli cieszyć się lekturą bez obaw o niezrozumienie jej treści.

"Co się zdarzyło w Swarogowie? Mity słowiańskie dla dzieci" to znakomity sposób na popularyzowanie wiedzy o wierzeniach Słowian i zachęcenie młodych czytelników do zgłębiania tematu słowiańskiej religijności. Ta książka to również przydatne narzędzie dla wszystkich rodziców, których dzieci nieustannie zadają pytania o genezę świata, ludzkości czy podstawowe prawa rządzące naturą. Dzięki niej ciekawość Waszych pociech będzie, przynajmniej chwilowo, zaspokojona. Jako historyk a przede wszystkim mama małego czytelnika, gorąco polecam Wam ten zbiór słowiańskich mitów, a sama z nadzieją wyczekuję kontynuacji mitycznych przygód Mokosza, Dadźboga i podstępnych wołotów.

Oj, dzieje się w Swarogowie!

Rozsiądźcie się wygodnie, dziatki, bo oto bajarz zaczyna snuć swoją opowieść...

Język jest bogaty, a potoczyste zdania często stylizowane są tak, że ma się wrażenie jakby opowiadacz siedział obok i gwarzył o dawnych dziejach.
Zdarzają się jednak współczesne wtręty z mowy potocznej, co jest swoistym puszczeniem oka do czytelnika.
Konstrukcyjnie w pewnych momentach opowieść kojarzy mi się z baśnią, co uważam za atut tej książki.
Autor potrafi zaciekawić i skupić uwagę czytelnika właśnie dzięki swobodnej opowieści i konkretnej formie.

Książka Michała Łuczyńskiego jest zapisem dziewięciu historii z życia słowiańskich bogów, ludzi i wołotów.
Na końcu znajduje się słownik trudniejszych pojęć, a pozycja kierowana jest głównie do dzieci.

Na uznanie zasługują ilustracje Michała Brzezickiego.
Proste, graficzne kreski budują klimat symboli, a zdecydowane barwy mówią o czymś pierwotnym, szeregując dobre do dobrego, złe do złego.
Im bardziej zagłębiałam się w ten zbiór krótkich opowiadań, tym bardziej rozumiałam sens takich, a nie innych ilustracji.

"Co się zdarzyło w Swarogowie" jest gratką dla fanów słowiańskiej tematyki.
Tym, którym takie klimaty są obce, książka pewnie też się spodoba, bo objaśnia wszystko przystępnie, historie są ciekawe, spójne, pełne akcji i czasem nawet sporej dawki humoru.
Narratorowi bardzo dobrze w roli baja i lekkość słowa jest tu bardzo na plus.

Oj, dzieje się w Swarogowie!

Rozsiądźcie się wygodnie, dziatki, bo oto bajarz zaczyna snuć swoją opowieść...

Konstrukcyjnie...

Książka, tak jak pierwsza z propozycji Łuczyńskiego została wydana przez Triglav. Wydruk co prawda na papierze kredowym, lecz słabej gramatury. Na szczęście piękne ilustracje Michała Brzezickiego, których przedsmak mamy na okładce rekompensują te niedociągnięcia. Tyle wstępem.
Książka pisana jest pięknym, kwiecistym językiem. Nie dość, że zawiera odrobinę nowomowy, która będzie atrakcyjna dla najmłoszych do których jest skierowana, to zawiera wiele frazeologizmów i archaizmów zadowalających bardziej wymagających i starszych czytelników. Dziwnym rozwiązaniem z tym związanym może wydać się słowniczek nieoznakowanych w tekście wyrazów znajdujący się na końcu, także warto od niego zacząć przed lekturą.
Kłótnie o to, czy mitologia słowiańska w ogóle istniała zawsze wydawały mi się bezzasadne. Co w takim wypadku opisywali w swoich kronikach chrześcijańscy misjonarze? Co tak agresywnie tępili, palili? Bogów, boskie atrybuty. Przejawy boskości na ziemi. To właśnie zniszczyli bezpowrotnie, miejscami dość szczegółowo opisując przedmioty swojej destrukcyjnej nadgorliwości i ignorancji. Strzępki tych mitów zostały w przekazach ustnych i etnograficznych, oraz poezji rekonstrukcyjnej, którą Autor jako bezlitosny naukowiec odrzuca pozbawiając nas tej odrobiny magii. Jest to oczywiście nowe i dające szersze możliwości spojrzenie na ten temat, choć osobiście szczególnie lubię podania o stworzeniu świata z ziarnka piasku i człowieka ze słomy i śliny - tu ich nie znajdziecie. Skupia się za to na fabularyzacji własnych badań nad faktycznymi wątkami mitycznymi, które dojrzali poszukiwacze prawd znajdą w Jego poprzedniej książce z 2022 roku .
W środku znajduje się 9 zrekonstruowanych mitów z zakresu kultury słowiańskiej. Mamy tu powstanie świata, człowieka, bogów, uporządkowany panteon i oczywiście boskie peryferie, wzloty i upadki. Cytując "nie mniej pasjonujące niż walki Thora z Jotunami i nie mniej barwne niż 12 prac Heraklesa."
Słowem podsumowania jest to cholernie błyskotliwa książka świecąca nową, własną poetyckością.

• Do kupienia do biblioteki
  • PRZECZYTANE 2023