Bogowie dawnych Słowian. Studium onomastyczne

Michał Łuczyński Wydawnictwo: Kieleckie Towarzystwo Naukowe językoznawstwo, nauka o literaturze
Kieleckie Towarzystwo Naukowe
językoznawstwo, nauka o literaturze
2020-02-10

filogermański knot i nuda jak brazylijska telenowela, nieudane etymologie, śmieszne wynurzenia autora próbującego chyba zebrać na siłę punkty za publikacje naukowe, by dostać pracę na uczelni zamiast w szkole podstawowej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka wyjaśnia znaczenie imion słowiańskich bóstw i podejmuje próbę rekonstrukcji panteonu słowiańskiego na podstawie analizy nazw mitologicznych. Więcej można przeczytać na blogu

PS. User podpisany jako tamaszek pan "Kosa" Kosiński, autor...

Jeśli wartość książki jest liczona w tym jak często po nią sięgam, to ta pozycja jest najlepszą jaką przeczytałam przez te pół roku 2020, jeśli nie jedną z najlepszych dla badań nad Słowiańczczyzną ostatniej dekady.Czego możecie spodziewać się po pracy? Jest to interpretacja etymologiczna i semantyczna Bóstw słowiańskich. Po ludzku, to autor tłumaczy skąd pochodzą nazwy...

Większość teonimów w interpretacji Łuczyńskiego to bzdury wyssane z palca, nie mające nic wspólnego z nauką. Podaga to Potąg, doprawdy. Perun nie ma związku z Perkunem, od kiedy? Szkoda czasu na taką pseudonaukę.

ps. user michal to autor tej książeczki, który jak widać sam ocenia swoje ksiązki na 10 i wstawia pod nimi opinie, jednocześnie zarzucając to innym. Żenada.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Teonimy to imiona bogów. Słowiańskie teonimy to często grząski grunt do dyskusji, bo wytłumaczenie większości z nich nastręcza spore trudności. Co oznacza imię Chors? Słowianie czcili Siemargła czy Siema i Rgła? Jak prawidłowo odczytać Prove, Podagę i Pripegalę? Czy Białobóg kiedykolwiek istniał?

W ostatnich latach badania nad religią Słowian w Polsce przyśpieszyły, o czym...

• Chcę w prezencie
  • Słowianie