Bolko

powieść historyczna
Sine Qua Non
2022-08-10
2022-08-10

SQN Charytatyw... Andrzej Betkiewicz,...
Okładka książki Obiata. Antologia słowiańska Silke Brandt, Aleksandra Dobies, Krzysztof Dzieniszewski, Grzegorz Gajek, Michał Jankowski, Adam Kaczmarczyk, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Monika Maciewicz, Graham Masterton, Karolina Mogielska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Kalina Sucharska, Katarzyna Wierzbicka, Zeter Zelke
Obiata. Antolo... Silke Brandt, Aleks...

Kolejne bzdurne bajdurzenie tym razem o Bolesławie I. Książka dobrze jako bajka napisana, ale ogólnie mnie nie porwała. Akcja w miarę ciekawa ale chwilami żałośnie śmieszna i nierealna nawet jak na bajkę. Rozumiem że bajki rządzą się własnym prawami, ale należałoby zachować choć trochę realiów historycznych w odniesieniu do małżeństw i potomków Bolesława. Młodzi czytając tę bajeczkę nabierają całkowicie nieprawdziwego wyobrażenia o początkach państwa Piastów i charakterze ich władców.

Całkiem ciekawe, inne spojrzenie na młodość Bolesława Chrobrego. Dobrze się to czyta. I aż szkoda, że szybko się tak kończy - choć jest kilkaset stron :)

I znów mieszane uczucia. Z jednej strony Bolko przedstawiony jest tutaj jaki Młody,zwykły chłopak wciągnięty w dorosła grę między Ojcem, Wujem i przyjaciółmi. Pokazane jest Jego wejście w dorosłość, te wszystkie ważne "pierwsze razy" i gorzki smak pierwszych ważnych decyzji. To opowieść o dorastaniu. O stawaniu się mężczyzna. Opowiada o chłopcu sprzed tysiąca lat a mimo to jest żywa i uniwersalna. Czasem śmieszy, czasem zmusza do refleksji. A już na pewno zostanie w pamięci. Mimo zdarzających się dłużyzn czy dziwnych wątków które nic nie wnoszą. Nie jest to Pióro Karola Bunscha ale miło się czyta.

Ciekawa opowiesc o młodości i przygodach bolka czyli Bolesława Chrobrego, jego przyjaźnie ,miłosci, bitwy ,i duże zagubienie i szukanie celu . Pokazuje realia w czasach piastów po chrzcie. Według mnie koncówka trochę nudniejsza ale reszta fajny humor i przygody

Bardzo ciekawie opisane życie młodego Bolka Mieszkowica, późniejszego Bolesława Chrobrego. Pierwsza przyjaźń, pierwsza miłość, pierwsza walka, pierwsza namiętność, pierwsza... W zasadzie jest w tej powieści pokazane wszystko co robił pierwszy raz.
Wydarzania historyczne znamy z lekcji w szkole, ale co młody Bolko - wojownik i książę - czuje przeżywając swe przygody po drodze do władzy, tego możemy się dowiedzieć tylko takim pisarzom, jak Grzegorz Gajek i jego fantazji. Dzięki Panie Grzegorzu. Autor chyba czyta między wierszami naukowych opracowań historycznych, a potem opisuje to w swoich powieściach. Dzięki temu poznajemy klimaty społeczne z ówczesnych czasów, u zarania dziejów państwa polskiego.
Powieść "Bolko" jest doskonałym uzupełnieniem, bądź też kontynuacją, powieści "Piast". Jeśli komuś Piast przypadł do gustu, to na pewno nie będzie zawiedziony Bolkiem i na odwrót.
Polecam wszystkim miłośnikom powieści historycznych.

Ależ miła odmiana :) lekka, przyjemna, ciekawa, odświeżająca.
Serdecznie polecam

Ależ miła odmiana :) lekka, przyjemna, ciekawa, odświeżająca.
Serdecznie polecam

Dobra historia o dobrych ludziach. Szkoda, że tak mało jest powiści o początkach naszego Państwa.

Ogłuszający grzmot wstrząsa moim ciałem, ciemne chmury z przerażającą prędkością zasłaniają promienie słońca, tak bardzo podnoszące na duchu. Czuję jak ostatnia nadzieja wręcz wymyka mi się przez palce niczym krople wody. Nadchodzący mrok jest silny jak nigdy dotąd. To furia, moce tak silne, tak pierwotne, które miażdżą swoich przeciwników pod stopami. Kolejny grzmot, a może ryk paraliżuje moje ciało, chce zagrać na moich nerwach, ogłuszyć, zniewolić moje zmysły. Podmuch wiatru tak silny niczym bestia powala moje ciało. Klęczę na ziemi, zapach palonej trawy wdziera się do mich nozdrzy, bicia mojego serca wręcz przewierca się do mojego mózgu. Z trudem podnoszę głowę i rzucam wyzwanie bogu. Jam jest Bolko Mieszkowic, kniaź, wojownik, nie lękam się i zabiję boga.

"Bolko" - Grzegorz Gajek wydawnictwo SQN

Jeżeli szukamy interesującej powieści o życiu Bolesława Chrobrego, z dobrze rozwiniętymi wątkami historycznymi, ustroju politycznego czy początku chrześcijaństwa na ziemiach Polskich to śmiało możemy sięgnąć po książkę "Bolko". Czytając ją jednak miejmy na uwadze, że jest to dzieło literackie tylko oparte na źródłach o wczesnym średniowieczu, o czym na samym początku przestrzega nas autor. Niemniej bardzo doceniam sobie znajomość tematu przez pisarza. Książka dotyczy okresu życia Bolka, naszego głównego bohatera, gdzie jest jeszcze dzieckiem i dopiero wkracza w dojrzałość oraz wszystkie obowiązki związane z funkcją polityczną jaką ma objąć. Mamy możliwość przeżywania razem z nim pierwszej miłości, poznania smaku wojny, strachu, niepewności, intryg politycznych, walk religijnych oraz matactw rodowych. Ci którzy czytali już książkę "Piast" nie będą zawiedzeni.

Autor bardzo umiejętnie prowadzi nas przez tekst, wątki są barwne, język rzeczywisty dla danej epoki, postaci dobrze wykreowane, a opisy przyrody nie są przydługie lecz zręcznie opisane, nadające utworowi dobrego smaku i rzeczywistości. Możemy wczuć się w historię, emocjonalnie do niej podejść, wcielić się w bohaterów, poczuć smak zwycięstwa, radości czy bólu oraz krwi jaką niejednokrotnie sami czuli. Pod względem treści nie mam nic do zarzucenia, to czego mi zabrakło w książce o tematyce wczesnego średniowiecza to wątki demonologiczne. Owszem, mamy tu wprawnie przedstawiony obraz nawracania na wiarę, czy kwestie wierzeń Słowian, lecz ja lubię gdy po tekście częściej przebiegają mi strzygi czy wąpierze. Pomimo to książkę czyta się z dużym zainteresowaniem, całość jest wciągająca, trzymająca w napięciu a nawet czasami żartobliwa. Zwróćmy uwagę na wydanie tej książki. Twarda oprawa z doskonałą grafiką, szyte strony, tekst wyraźny, odpowiedniej wielkości, znakomity dobór koloru oraz struktury papieru.

Osobiście mam pierwszy raz do czynienia z twórczością autora i z wielką przyjemnością sięgnę po inne jego dzieła.

(współpraca barterowa)

Cudownie się czyta!

Cudownie się czyta!

Prawie 600 stron (598) historii o tym jak Bolesław Chrobry dochodził do władzy. Robi wrażenie, prawda? Miałam spore obawy, co do tej książki, ponieważ było to pierwsze spotkanie z tym autorem. Bałam się, że w takim opasłym tomie znajdzie się więcej patetycznych opisów bitew, czy samego króla, niż fajnej akcji i dobrze wykreowanych bohaterów. Myliłam się...W tak grubej książce o tematyce historycznej da się umieścić fajną fabułę, wyrazistych bohaterów i dobrze opracowane tło historyczne.

Autor bardzo płynnie przeprowadza nas przez meandry ówczesnego świata. Intrygi polityczne, aranżowane małżeństwa, innowierstwo, czy dorastanie do roli króla. Musze przyznać, że szczerze liczyłam na... nudniejszą historię. A ta na szczęście okazała się lepsza niż przewidywałam :-)

• Historyczne