Zimowy sen

Okładka książki Zimowy sen Joanna Jax
Okładka książki Zimowy sen
Joanna Jax Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. Cykl: Duchy minionych lat (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Duchy minionych lat (tom 4)
Zimowy sen
Wydawnictwa Videograf S.A.
2022-01-18
2022-01-18
historia stan wojenny polityka władza strach

Jak już skończę tę serię...co ja będę czytać... 😯 oj tęskno mi będzie do bohaterów Joanny Jax 😍

Jak ja lubie takie ksiażki świetna

Jak ja lubie takie ksiażki świetna

To już ostatnia pora roku :) ta cześć jest pełna emocji i zwrotów akcji. Myślę, że ciekawie domyka całą 4, aczkolwiek nie wiem czy zdecyduję się na Exodus. Nie czytałam poprzednich części i czasami nie rozumiałam powiązań bohaterów ze sobą (kto kogo zabił i z kim miał dzieci lub czyje dzieci przysposobił). 😀 może kiedyś uda mi się przeczytać całość od początku 😀

„Zimowy sen” z cyklu „Duchy minionych lat” przenosi nas do epoki Gierka i początku lat osiemdziesiątych. Nawiązuje do wydarzeń takich jak powstanie NSZZ” Solidarność, 5 września 1981 r. i wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.
Obok wielkiej polityki toczy się zwykłe życie obywateli, którzy chcą czy nie starają się dostosować do nowych realiów życia. Borykają się z niedostatkami towarów i ich reglamentacją, kolejkami w sklepach i brakiem dostaw prądu. Rośnie niezadowolenie społeczne, nasilają się strajki robotników.
Ponownie spotykamy się z bohaterami Wielkiej Sagi, towarzyszymy im w codziennym życiu i ich zmaganiach w rozwiązywaniu problemów osobistych. Jedni chcą uciekać z kraju czując ciągłe zagrożenie inni, niesieni patriotyzmem lub powiązaniami zawodowymi i rodzinnymi pozostają.

Solidarność, stan wojenny. Losy bohaterów na tle tych wydarzeń. świetnie napisana powieść. Polecam.

,, Zimowy sen '' zamyka czwarty cykl tzw. ,, Wielkiej Sagi" Joanny Jax, także pozostała mi tylko część finałowa pod tytułem,, Epilog''.
Bohaterowie w tej części szukają spełnienia i spokoju w czasie który jest bardzo niepewny, hm stan wojenny, początek burzliwych lat 80-tych....
Joanna Jax pisząc tą sagę niewątpliwie zmusza do refleksji nad upływającym czasem i wieloma zmianami w życiu przeciętnego człowieka. W sumie rozterki najnormalniejsza w świecie osoba ma na codzień i to nas czyni ludźmi, problemy z jakimi się zmagamy i to jak sobie z nimi radzimy to zwykła codzienność i tu częściej się przegrywa niż na odwrót.
Pięknie pisze p. Joanna i cieszę się że mogłem zapoznać się z częścią jej twórczości.
Polecam ♥️👏♥️👏

Bohaterowie fenomenalnych sag Zemsta i przebaczenie, Zanim nadejdzie jutro oraz Prawdy zapisanej w popiołach powracają w Duchach minionych lat Joanny Jax. Serię tę tworzą Wiosenne przebudzenie, Letnie przesilenie, Jesienne pożegnanie i Zimowy sen.

Epoka Gierka i nowe pokolenie wkraczające w dorosłość. Teraz to między innymi syn Szymona Wielkopolskiego, Krzysztof przeżyje swoją pierwszą miłość. Córka Nadii, Majka wchodzi w okres buntu, a relacje Grzegorza Łyszkina i Karola Lewina nadal są bardzo napięte i mimo upływu wielu lat. Nadal między nimi panuje napięta atmosfera. Zarówno dla młodego pokolenia, jak i starszego poza problemami osobistymi, na ich życie nadal duży wpływ ma sytuacja w kraju, który wkracza w nową epokę.

Joanna Jax, niekwestionowana królowa powieści historycznej po raz kolejny zabiera czytelnika w przeszłość. Wraz z bohaterami przyglądamy się czasom odwilży po rządach Gomułki. Nowi włodarze stawiają na rozrost, na inwestycje i zaciąganie kredytów. Jednak dla obywateli niewiele się zmieniło. Nadal są kolejki, nadal szynkę - jak rzucili do sklepu, kupuje się na kilogram, a nie jak na Zachodzie w plasterkach. Postępująca podwyżka cen, nieustanne przerwy w dostawach prądu i przede wszystkim nowe strajki. Przyglądamy się rodzącej się opozycji. Narodzinom Komitetu Obrony Robotników, genezie Solidarności czy przełomowym wydarzeniom jak wybór Polaka, Karola Wojtyłę na papieża, ale również trudnej kwestii wprowadzenia stanu wojennego i licznych wówczas aresztowań. Wielopolscy, Piotrowscy, Łyszkin i Lewin angażują się w kwestie polityczne, ale sama polityka również upomina się o nich i ponownie zmusza do dokonywania moralnych wyborów. Ponadto również ich życie osobiste nie wolne jest od burz. Pojawiają się nowi przyjaciele i wrogowie, na własnej skórze przekonują się, jak Partia nadal wywiera wpływ na życie Polaków. Stoją nieraz po różnych stronach barykady, różnią się przekonaniami ale wszyscy próbują usilnie odnaleźć własne szczęście. W chorej rzeczywistości budują własny system wartości, błądzą i upadają, borykają się z wyrzutami sumienia i dokonują trudnych życiowych wyborów. Los natomiast nie szczędzi im trudów. Oczywiście autorka ponownie wykracza poza granice PRL-u. Barwnie obrazuje i porównuje codzienność Polski Ludowej z tą panującą po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Znów dotyka okrucieństwa wojny na przykładzie interwencji radzieckiej w Afganistanie, gdzie znów podłość i człowieczeństwo ustawiają się w szranki.

Duchy minionych lat są bezpośrednią kontynuacją poprzednich sag i nie ukrywam, że chociaż cykl ten stanowi odrębną całość, to dobrze znać jego poprzedników. Zwłaszcza, że nawiązań do nich jest sporo. Zemsta, przebaczenie, miłość i nienawiść odgrywają znaczące rolę i wywierają nieustanny wpływ na to kim są i kim stają się bohaterowie. Przeszłość rodziców wywiera wpływ na postawy dzieci. To przeszłość w dużej mierze determinuje obecną tożsamość, a już rodzi się nowe pokolenie pozwalające lepiej zrozumieć wybory rodziców. W każdym razie Joanna Jax nie oszczędza zarówno bohaterów, jak i czytelnika. Gra na emocjach jednych, jak i drugich. A my czy tego chcemy, czy nie głowimy się, co byśmy zrobili na miejscu powieściowych postaci. To pełna wzruszeń, rozterek piękna podróż w przeszłość, a poza mile spędzonym czasem, dostajemy solidną lekcję historii obfitującą w ciekawostki. Dla jednych będzie to okazja do wspomnień tamtej szarej rzeczywistości, dla innych natomiast okazja do nadrobienia zaległości w wiedzy historycznej.

Powstanie Solidarności = ostatnie tchnienie komuny.
Myślałem, że to już koniec. Ale p. Joanna postanowiła dopisać "Epilog"

Powstanie Solidarności = ostatnie tchnienie komuny.
Myślałem, że to już koniec. Ale p. Joanna postanowiła dopisać "Epilog"

Pani Joanno wielkie brawa za tak cudowną Sagę ♥️♥️♥️

Pani Joanno wielkie brawa za tak cudowną Sagę ♥️♥️♥️

Nie da się zostawić na potem, wspaniała lektura na letnie wieczory......

Nie da się zostawić na potem, wspaniała lektura na letnie wieczory......

• Przeczytane 2022
  • Historyczne