Sezon drugi

2021-01-27
2021-01-27
9788381953849
literatura polska #tajemnica

Nie wierzyłam, że któraś z książek Maxa Czornyja tak mi się spodoba, że dam jej 10-tkę! Ale tak właśnie było z tym tytułem. Ciekawa, szybko się czyta, napięcie wzrasta z każdą kolejną stroną, no i nie miałam najmniejszego pomysłu jak to się skończy. Super wymyślone, super napisane. Mam nadzieję, że inne tytuły też mnie zachwycą, bo kupiłam wszystkie widząc średnią ocen, a jakoś dotychczas nie podobały mi się :)

To kolejny tytuł pana Czornyja po którym sięgnęłam. Muszę przyznać, że jest mniej brutalny i krwawy, w porównaniu z poprzednimi książkami. Tutaj autor skupił się raczej na aspekcie psychicznym bohaterów, a nie na fizycznym cierpieniu. Czyta się jak zawsze szybko. Książka została ładnie wydana, czcionka nie męczy wzroku. Pomysł na fabułę ciekawy. Jednak zakończenie jest trochę rozczarowujące. Podsumowując, polecam przeczytać. Ale jeżeli ktoś liczy na brutalność jak w innych pozycjach tego autora to tego tutaj nie znajdzie.

Jak prawdziwe może być reality show? Co są w stanie zrobić ludzie dla dużych pieniędzy? Między prawdą, a kłamstwem jest cienka granica.
Pierwszy sezon reality show zakończył się tragedią, ale postanowiono stworzyć sezon drugi. Ewa i Michał, obcy sobie ludzie podobnie jak poprzedni uczestnicy mają zachowywać się jak małżeństwo i do tego celu są ustalone zasady. Odcięci od świata zewnętrznego zamieszkują w drewnianej chacie pośrodku lasu. Jeśli spędzą tam rok wygrają milion euro. Brzmi kusząco? Zapewne. Ale nigdy nie jest tak pięknie jak wygląda. Wkrótce sami się o tym przekonają. A w powietrzu wciąż unosi się pytanie, co stało się w pierwszym sezonie?

To moje pierwsze spotkanie z autorem. Jakoś nie jest mi po drodze z polskimi pisarzami, ale Czornyj mi podszedł, pisze nieco inaczej, więc na pewno sięgnę jeszcze po jego pozycje. A jeśli chodzi o samą książkę, to czytało się dobrze, rosnące napięcie, tajemnice, zagadka i strach. Co jest prawdą, a co kłamstwem? Sara i Adam, para z pierwszego sezonu podobała mi się bardziej niż druga. Polubiłam ich i w moim odczuciu byli też bardziej szczerzy. Ewa i Michał nieco irytowali, a szczególnie Ewa. Te jej ciągłe myśli wokół rosnącej popularności i wygranej, ale wszystko ma swój sens. Końcówka dobra, ale nie zaskakująca.
Ogólnie książka ciekawa i warta przeczytania.

Z twórczością Maxa Czornyja mam styczność od dwóch lat lub roku. Uwielbiam każdą jego pozycję, dlatego z tytułem "Sezon Drugi" nie mogło być inaczej.
Przykuł mnie opis książki i wiedziałam, że to będzie rewelacyjna opowieść! Nie pomyliłam się, już od pierwszej strony, pierwszego rozdziału.. pochnęła mnie dobitnie. Czytałam w dzień, w nocy nie chcąc aby się skończyła.

Ta książka była mocna, zakończenie naprawdę zaskakujące, do samego końca nie spodziewałam się jak się skończy. Wstrząsająca, pełna zwrotów akcji, jestem pod wrażeniem jak ta książka mnie wciągnęła, nie pamiętam już kiedy dana książka była tak wciągająca.
Dużo trzymania w napięciu czytelnika, moim zdaniem jak najbardziej na plus!

Dużo trzymania w napięciu czytelnika, moim zdaniem jak najbardziej na plus!

Pierwsza przygoda z twórczością Czornyja i cóż za pozytywne zaskoczenie!

Fabuła książki opiera się na popularnych w obecnym czasie reality show, w którym obserwujemy życie uczestników 24 godziny na dobę.

Ewa i Michał zgłaszają się do wzięcia udziału w drugim sezonie programu, nie mając tak na prawdę nic do stracenia. Oboje są po przejściach, a udział w show ma stanowić dla nich swoistą odskocznie od ciężkiej rzeczywistości i jednocześnie łatwy sposób na dobry zarobek. Mają spędzić miesiące w zamknięciu jako małżeństwo. W pełnym tego słowa znaczeniu. Jednak nie wszystko jest takie kolorowe jak mogłoby się wydawać... Michał bowiem wie, co zdarzyło się podczas pierwszego sezonu i ma zupełnie inne pobudki do udziału w reality show niż zarobienie 1 miliona euro...

Kim jest Kamila, a może Sara? Kim jest Adam? Co wydarzyło się podczas pierwszego sezonu oraz co dzieje się podczas drugiego? Czy Mistrz Gry pomaga, a może przeszkadza uczestnikom w przetrwaniu? Jakie sekrety skrywają przed sobą Ewa i Michał?

Max Czornyj w "Sezonie drugim" pokazuje, że nie można uciec przed przeszłością, nawet jeśli bardzo się o to staramy. Przeszłość jest bowiem nieodłącznym elementem nas samych - tworzy naszą historię, bez której nie bylibyśmy teraz w tym miejscu, w którym jesteśmy. Czy, gdyby przeszłość Ewy i Michała była inna, zdecydowaliby się na zgłoszenie do reality show? Zapewne nie. Przeszłość determinuje przyszłość i pod pozorem ratunku i zmiany może prowadzić zupełnie gdzie indziej...

Pierwsza przygoda z twórczością Czornyja i cóż za pozytywne zaskoczenie!

Kolejna książka tego autora i kolejne trafienie. Lekkie pioro, wartka akcja i szybko się czyta. Świetne.

To pierwsza przeczytana w pełni książka autora. Pierwszej, którą był "Rzeźnik" nie pokonałam niestety, ona pokonała mnie. Zarżnęła mnie nuda i suche fakty.

Czy w tym przypadku było lepiej? Chyba było, skoro dobrnęłam do końca. Nie jest to chyba jednak autor dla mnie, choć ta książka daje do myślenia. Pozostawia nas z wieloma pytaniami o to, kim naprawdę jesteśmy i co widzą inni, i jak nas postrzegają. Czy żyjemy tu i teraz czy w zupełnie innej rzeczywistości, oderwanej od tego, co znamy?

Książka traktuje o udziale w reality show i pokazuje, jakie są tego konsekwencje.
Para nieznajomych, Ewa i Michał, dostają się do drugiego sezonu popularnego programu, w którym będąc w zamknięciu, mają przez rok udawać małżeństwo, ze wszystkimi jego aspektami i obwarunkowaniami. Nagrodą główną są ogromne pieniądze, jednak aby je wygrać trzeba stosować się ściśle do narzuconego przez produkcję, regulaminu. Nie jest to łatwe, gdyż zawiera on niuanse i mnóstwo kruczków prawnych.

Akcja powieści toczy się dwutorowo. Jednocześnie poznajemy Sarę i Adama, którzy również wzięli udział w tym doświadczeniu. Co z tego wyniknie dla całej czwórki i jakie będą tego następstwa? Czy da się pozostać sobą do końca czy dla popularności można zatracić siebie i poczucie własnej wartości?

Każdy ma prawo do własnej oceny i własnego rachunku sumienia. Zastanówmy się na ile wyceniamy swoje życie i godność osobistą i ile jesteśmy w stanie poświęcić dla finansowego zabezpieczenia przyszłości? Czy w porównaniu z żądzą pieniądza, nasza moralność przeważy salę, czy też raczej duch mamony omota naszą duszę?

Książkę czyta się szybko i z ciekawością, jednak jest w niej coś niemożliwie wręcz nużącego. Opisy, które w wyobraźni miały przenieść nas w świat bohaterów i pozwolić odczytać ich emocje, spowodowały, że odebrałam je całkowicie na przekór.

Zakończenie zaskakuje, wprawiając nas jednak w konsternację, że to już, że nic więcej się nie wydarzy i reszty należy się domyślać.

Nie skreślam jednak tej książki, oceniając ją na 7 (punkt dodatkowy jest za pomysł na fabułę oraz świetną okładkę). Może kiedyś jeszcze dam szansę autorowi, bo jak to mówi stare porzekadło, do trzech razy sztuka.

Moje trzecie spotkanie z autorem. Po grzechu i córce nazisty jest to według mnie jego najlepsza książka, ale czy jest dobra?

Zacznijmy od fabuły - historia w sezonie drugim opowiada o reality show, w którym przez kilka miesięcy wybrane wcześniej pary muszą zdobywać przychylność publiczności. Na każdym kroku są obserwowani przez kamery i oceniany jest ich najmniejszy ruch. Jeżeli ich popularność spadnie poniżej 40 % odpadną i stracą szanse na ogromną nagrodę finansową. Do czego będą zdolni się posunąć? I co łączy sezon drugi z pierwszym?

Ogólnie zachwytów nad twórczością autora nie ma. Nie wprowadza on niczego odkrywczego. Ciężko tak naprawdę jednoznacznie określić jaki to miał być gatunek. Jedna niby zbrodnia to za mało na thriller a pełno wynaturzeń osobistych tworzą z tego coś na kształt obyczajówki. Jedyne co mi się podobało to motyw reality show. Na początku bardzo się wciągnęłam, przypomniałam sobie czasy kiedy królował Big Brother i Frytka w wannie. Niestety z każdą kolejną stroną zapał opadał. Ten typ książki nie jest ani straszny jako thriller, ani chwytające za serce jako obyczajówka. Ogólnie bardzo średnie to było, ale polecam przekonać się na własnej skórze.

Witam was w ten pochmurny jesienny dzień

Po mojej 11 tomowej przygodzie z Komisarzem Deryło(tak wiem wyszła kolejna książka w między czasie, na pewno to nadrobię) nadeszła pora na coś innego autora Maxa Czornyja. Mam już kilka nowych książek jego autorstwa, lecz tym razem będzie to Sezon Drugi. Książka ta przedstawia występ dwójki ludzi w reality show, którzy zostali wybrani do programu, aby przez rok uczestniczyć w nim jako małżeństwo. Dwoje obcych sobie ludzi od teraz musi tworzyć tak poważny związek. Oczywiście wszystko to ma być zgodne z regulaminem programu. Nagrodą jest duża suma pieniędzy. Każda para, jak ta z sezonu drugiego tak również z sezonu pierwszego, zastanawia się czy taka suma pieniędzy jest warta takiego poświęcenia, jakiego oczekuje od nich regulamin. Ale żebyście wy drodzy czytelnicy mogli się tego dowiedzieć i przekonać jak potoczą się losy uczestników, to zostawię was z tymi ciekawostkami o książce.
Jeśli chodzi o moją recenzje tej książki, czyli co ja o niej myślę po przeczytaniu. To dla odmiany dam wam rade, gdyż sama popełniłam mały błąd zaczynając czytać. Ponieważ tak jak wspomniałam, jestem po 11 tomowej historii Deryły, mój mózg nie przestawił się na inny tryb. Tą książkę potraktowałam jako kontynuację jego przygód, mimo ze wiedziałam ze ona go nie dotyczy. Przez co zabrakło mi pewnego elementu w tej książce na który bardzo czekałam. Ale książka jest naprawdę bardzo fajna i miło się czyta, to tylko ja źle do tego podeszłam. Zdarza się przecież i tak.
Zachęcam do czytania książek Maxa Czornyj, bo jest to świetny autor z genialnymi pomysłami na książki. Nie wiem jak on to robi, i zawsze zaskakuje mnie jego posłowie. Często opisuje tam jak powstaje dana książka, i dla mnie jest to cos niewyobrażalnego, że autora może aż tak wczuć się w pisanie historii.

Witam was w ten pochmurny jesienny dzień

• Przeczytane 2021