Po Bajkale

Świat Książki
2015-04-08
2015-04-08
Rosja Bajkał Syberia podróż

Cudownie przeżywać wędrówkę po lodzie,śniegu w wielkim mrozie będąc w ciepłym pokoju powoli czytając książkę i delektując się unikatowymi zdjęciami.Fascynująca jest Syberia.Dla zainteresowanych polecam zapiski młodego człowieka,w których jest mnogo historycznych dygresji.

Odświeżające. Po wielu książkach o Rosji, w których główny temat to polityka, potrzebowałam czegoś innego. Ta opowieść jest pełna Rosjan, kultury i ciekawostek. Nie ma za to polityki.

Bardzo dobra książka o Bajkale. Zawsze byłam zafascynowana tym rejonem, a po przeczytaniu tego reportażu ......,, mam nadzieję, że kiedyś tam pojadę.

No po prostu wciągnęła mnie :) Jest humor, nie ma zadęcia, jest spora doza wiarygodności wynikająca z tego, że autor studiował w Rosji a w okolicy Bajkału bywał już wcześniej.

Piękna opowieść pełna konkretnej treści, bez zbędnego nadęcia. Dodatkowa gwiazdka za zdjęcia.

To jest to czego szukam w książkach podróżniczych. Po pierwsze mega pomysł na podróż. Po drugie super kompan i po trzecie mega przygody. Tak naprawdę samograj do opsiania tylko :)

Polecam wszstkim

Polecam wszstkim

Rewelacyjna. Dużo faktów i ciekawostek, a nie tylko relacja z wyprawy.

Rewelacyjna. Dużo faktów i ciekawostek, a nie tylko relacja z wyprawy.

Sama przygoda i pasja podróżowania to dopiero początek, tak naprawdę najbardziej liczy się dar opowiadania o tym wszystkim, którym Autor mógłby obdzielić spokojnie kilka osób! Nie ma popadania w patos, ani wywyższania swoich osiągnięć, nie ma koloryzowania, ani dramatyzowania. Dodatkowo wileki plus za umiejętność słuchania swych rozmówców i za niepostrzeżone wciąganie Czytelników w wir swoich przygód. Podczas czytania nieźle zmarzłem, a chwilami zaczynało mi doskwierać kolano! Smak tej wspaniałej książki popsuły mi niestety wydarzenia w świecie rzeczywistem. Kiedy moja (nasza) podróż rowerem przez Bajkał dobiegała końca, Rosja napadła i rozpoczęła wojnę na Ukrainie. Irkuck, Bajkał, Syberia stały się nie tylko odległymi nazwami geograficznymi na mapie, a i jakoś nagle mniej pociągającymi w obliczu tragicznych wydarzeń pod Kijowem, w Donbasie, Mariupolu.

„Po Bajkale. Rowerem przez Syberię” to reportarz napisany przez Jakuba Rybickiego. Autor umie pisać by zaciekawić kogoś, kogo taka wyprawa może nie do końca interesować. Podoba mi się też jego otwarty umysł - nikogo nie szufladkuje. Książka opisuje dwie jego wycieczki rowerowe: w 2008 roku w stronę Mongolii i 2013 roku gdy objechał cały Bajkał. W tej historii pojawia się natura, często dzika i nie do końca okiełznana przez człowieka. Są też ludzie. Życzliwi i gościnni. Niby z innej części świata ale tak naprawdę tacy sami jak my. Lektura lekka i w sam raz na urlop.

W moich oczach, zwlaszcza po lekturach Hugo-Badera, Syberia jawiła się jako kraina smutna i niebezpieczna. Dzieki książce Jakuba i jego podcastach, zaczynam przygladać sie temu kierunkowi z zaciekawieniem.
Swietna lektura, pełna młodzienczej brawury. Polecam!

Swietna lektura, pełna młodzienczej brawury. Polecam!

• Podróże
  • Podróżnicze