Po Bajkale

Świat Książki
2015-04-08
2015-04-08
Rosja Bajkał Syberia podróż

Sama przygoda i pasja podróżowania to dopiero początek, tak naprawdę najbardziej liczy się dar opowiadania o tym wszystkim, którym Autor mógłby obdzielić spokojnie kilka osób! Nie ma popadania w patos, ani wywyższania swoich osiągnięć, nie ma koloryzowania, ani dramatyzowania. Dodatkowo wileki plus za umiejętność słuchania swych rozmówców i za niepostrzeżone wciąganie Czytelników w wir swoich przygód. Podczas czytania nieźle zmarzłem, a chwilami zaczynało mi doskwierać kolano! Smak tej wspaniałej książki popsuły mi niestety wydarzenia w świecie rzeczywistem. Kiedy moja (nasza) podróż rowerem przez Bajkał dobiegała końca, Rosja napadła i rozpoczęła wojnę na Ukrainie. Irkuck, Bajkał, Syberia stały się nie tylko odległymi nazwami geograficznymi na mapie, a i jakoś nagle mniej pociągającymi w obliczu tragicznych wydarzeń pod Kijowem, w Donbasie, Mariupolu.

„Po Bajkale. Rowerem przez Syberię” to reportarz napisany przez Jakuba Rybickiego. Autor umie pisać by zaciekawić kogoś, kogo taka wyprawa może nie do końca interesować. Podoba mi się też jego otwarty umysł - nikogo nie szufladkuje. Książka opisuje dwie jego wycieczki rowerowe: w 2008 roku w stronę Mongolii i 2013 roku gdy objechał cały Bajkał. W tej historii pojawia się natura, często dzika i nie do końca okiełznana przez człowieka. Są też ludzie. Życzliwi i gościnni. Niby z innej części świata ale tak naprawdę tacy sami jak my. Lektura lekka i w sam raz na urlop.

W moich oczach, zwlaszcza po lekturach Hugo-Badera, Syberia jawiła się jako kraina smutna i niebezpieczna. Dzieki książce Jakuba i jego podcastach, zaczynam przygladać sie temu kierunkowi z zaciekawieniem.
Swietna lektura, pełna młodzienczej brawury. Polecam!

Swietna lektura, pełna młodzienczej brawury. Polecam!

Lekka, przyjemna i bardzo ciekawie opisująca syberyjską rzeczywistość, tak aspekty społeczne jak i przyrodnicze.

Jakub i Wicher to równi mużykowie są!

Jakub i Wicher to równi mużykowie są!

Bardzo przyjemna relacja z podróży. Można się trochę pośmiać, dużo się można nauczyć i poczuć tę wyprawę na własnej skórze.

Czego by Jakub nie pokazywał, albo o czym nie opowiadał, to zawsze podziwiam z rozwartą gębą. No ma wspaniały dar opowiadania! I te pomysły na wyprawy...!

Bardzo fajnie się czyta. Polecam każdemu!. Dzięki ciekawemu podejściu autora do życia i ludzi, możemy poczuć klimat syberyjski, poznać bliżej kulturę Rosjan, którzy odbiegają od tych stereotypowych jakich my myślimy, że znamy.
Dla mnie była to fajna przeprawa :)

Dla mnie była to fajna przeprawa :)

"Lodowa epopeja". Taki tytuł miał artykuł w Travellerze, w którym pierwszy raz przeczytałam o Kubie Rybickim - gościu, co przejechał Bajkał zimą na rowerze.
Co lepsze fragmenty czytałam na głos, średnio co drugie słowo wplatając: "wooow", "cooo?" i "no bez jaj...." Jego książkę, upstrzoną opisami spotkanych osób, przeżytych przygód i odwiedzonych miejsc, czyta się jak przewodnik po najlżejszej wyprawie świata. Do tego stopnia, że w pewnym momencie czytelnik czuje, że też by tak chciał, a co śmieszniejsze - że też tak może ;) Jak on to zrobił? Nie mam pojęcia. Zarówno jeśli chodzi o samą wyprawę, jak i napisanie tak dobrze czytającej się książki.

Na półkach: , , , ,

Ciekawa opowieść i obserwacje na temat regionu z dwóch lat: 2008 i 2013. Jakub był studentem w Irkucku i postanowił przejechać z kumplem Bajkał zimą, bo czemu nie? Minus 30, 40 stopni, te klimaty. Autor jest totalnym świrem, byłam na jego prezentacji podróżniczej o Kaukazie podczas World Travel Show w Nadarzynie i jest on tak uroczo specyficzny, a jednocześnie ma gigantyczą wiedzę, więc polecam jeśli będziecie kiedyś mieli okazję go posłuchać :D Największy atut książki to ZDJĘCIA, są tak niesamowite i wyglądają po prostu kosmicznie i nieprawdopodobnie. Polecam! Momentami książka się troszkę tylko dłuży, ale to tylko drobnymi momentami. Dużo humoru i życia codziennego mieszkańców tego surowego regionu świata.