1984

angielski
dystopia totalitaryzm nowomowa
Inne

Na półkach: , , , , , , ,

Wszelkie recenzja są tu zbędne, ponieważ o książce tej każdy słyszał, każdy wie, że to absolutna klasyka, najwybitniejsza antyutopia w dziejach i czarna wizja totalitarnego społeczeństwa przyszłości.

Myślę, że "Rok 1984" każdy powinien przeczytać i to nawet nie dlatego, że cały czas zachowuje aktualność i wiele jej fragmentów można wprost odnieść do współczesności, ale dlatego, że choć to wizja antyutopii, zawierająca wykreowany świat przedstawiony, to niepokojące jest to, że tak czarny, mroczny i bezlitosny "koniec historii" nie tak trudno sobie wyobrazić. Scenariusz który doprowadza współczesne społeczeństwa do Angsocu jest możliwy. Dlatego powieść ta porusza do głębi i nie pozostawia człowieka obojętnym.

Znacznie lepsza niż Folwark, dojrzalsza i bardziej ponura. Jednak swoją popularność zawdzięcza głównie słusznej krytyce totalitaryzmu, bo nadal czuć swądek zawiedzionego rewolucjonisty. Akcja ślimaczy się i pozbawiona jest "momentów". Warto podkreślić, że głównym wątkiem jest płytki związek z rozwiązłą kobietą, czysto popędowy, groteskowo wznoszony do rangi "miłości".

Obowiązkowa pozycja z uwagi na popularność, ale nie wyobrażajcie sobie nie wiadomo czego.

Fantastyczne przemyślenia. Niesamowita konstrukcja świata i opisy tamtejszych realiów. Ponadto na bardzo duży plus dialogi oraz sam język.

książka zatrważająco wręcz przekładająca się na rzeczywistość, ukazująca sposób na uzyskanie idealnego ogłupionego społeczeństwa niezachwianie posłusznego władzy. nie bez powodów jest klasykiem, długo po jej przeczytaniu wraca się myślami do tez postawionych przez autora. nie jest to książka na jeden wieczór, mimo że objętościowo mogłaby za taką uchodzić. od ostatnich rozdziałów trudno się oderwać, więc warto przebrnąć przez nużący początek i dać się przenieść w tę alternatywną rzeczywistość.

Wspaniała książka (pomimo, że czytana jako lektura)

Wspaniała książka (pomimo, że czytana jako lektura)

Niełatwo się czyta, ale książka bardzo mądra. Dla mnie dyszka.

Niełatwo się czyta, ale książka bardzo mądra. Dla mnie dyszka.

Przerażająco realny . Mysle, ze wiele opisów niestety pokrywa się z teraźniejszością. Ogłupiałe społeczeństwo i łatwość rządzenia nim.

Przerażający przykład tego do czego prowadzą rządy skrajnej lewicy. Autor w przystępny sposób przekazał bezsens życia w tak totalitarnym społeczeństwie.

Orwell pokazał tutaj jak będzie wyglądać komunizm w Anglii, na co można powiedzieć zanosiło się po wojnie. Partia Pracy miała dobre kontakty z ZSRR. Być może książka uchroniła Anglię przed tą drogą.
Historia jest bardzo pesymistyczna, bo opisuje świat, w którym władza potrafi złamać wolę jednostki. Dzisiaj często używa się pojęć z książki takich jak "nowomowa" czy "wielki brat".

Warto

Warto