Koronawirus: gdzie znajdziesz kulturę w sieci?

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.05.2020

Można już usiąść przy restauracyjnym stoliku, odwiedzić ulubioną bibliotekę, galerię sztuki i muzeum. Wszystko to przy wzmożonym reżimie sanitarnym, nazywanym, trochę przerażająco, „nową normalnością”. Lecz w tej nowej normalności niestety nie mieści się kategoria… wydarzeń. Nie możemy się spotkać na wernisażu, posłuchać koncertu, a nawet pójść razem do kina czy teatru. A zatem, jak co tydzień, zastanawiamy się: na jakie strony internetowe warto zajrzeć? Tym razem mamy dla was 13 nowych propozycji kulturalnych.

Koronawirus: gdzie znajdziesz kulturę w sieci?

Literatura. Wirtualne Targi Książki BookTarg

Spotkania autorskie, panele dyskusyjne z pisarzami, premiery nowych książek i mnóstwo, mnóstwo promocji na wirtualnych stoiskach wydawców. Zapraszamy na BookTarg, święto wszystkich kochających literaturę.

Pełen harmonogram Wirtualnych Targów Książki BookTarg dostęny jest na oficjalnej stronie internetowej. Tam można również odnaleźć zapisy spotkań, które już miały miejsce.

Muzeum. Wirtualne zwiedzanie, ciekawe panele dyskusyjne

  • Od Buhary do Istambułu – podróż przez cztery miasta Bliskiego Wschodu.
    W tej, z konieczności, bardzo krótkiej podróży snuta będzie opowieść o czterech miastach związanych z wielkimi kulturami Bliskiego Wschodu. Każde z tych miast miało niezwykłą historię, oraz równie niezwykłą architekturę i sztukę. Podróż rozpoczniemy od Buchary i Samarkandy – dwóch niemalże bajkowych centrów kulturalnych Transoxanii związanych z nazwiskiem Tamerlana. Opowiemy o Isfahanie – stolicy Imperium Perskiego. Ostatnim przystankiem będzie Istambuł – stolica Imperium Otomańskiego. Celem tej podróży będzie pokazanie nie tylko głównych zabytków, ale również krótkie omówienie ornamentyki z tych miejsc. Transmisja online zacznie się w czwartek 21.05 o godz. 17:00, na profilu facebookowym Centrum Literatury CSW.
  • Mit Bauhausu 100 lat później – dyskusja online w ramach cyklu „Cały świat to Bauhaus?” W panelu wezmą udział Anna Cymer, historyczka architektury, dziennikarka, absolwentka historii sztuki na UW; dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny, adiunkt w Katedrze Teorii Projektowania i Historii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach; dr Agata Szydłowska, historyczka dizajnu, kuratorka, autorka, wykładowczyni. Transmisja za pośrednictwem kanału na portalu Facebook Goethe Institut. 
  • W ekstremalnym przybliżeniu widać więcej. Każde pociągnięcie pędzla, najmniejsze namalowane detale i sposób wypracowania świateł i półcieni. Rijksmuseum udostępniło gigantyną fotografię obrazu „Straż nocna” Rembrandta. Możemy przybliżać kadr, oddalać i podziwiać go z tak bliska, jak nawet na żywo nie bylibyśmy w stanie.
  • Poznańska Galeria Arsenał zaprasza na wirtualne zwiedzanie wystawy Borisa Bućana „Plakaty”. Możemy nie tylko przejrzeć prace chorwackiego grafika, ale również przeczytać tekst kuratorski autorstwa Kristiny Bonjeković‑Stojković.

Film. Kino w sieci

  • Białostockie kino Forum zaprasza na pokaz on-line oscarowego filmu „Parasite”. Co ciekawe, będzie to wersja czarno-biała. Bilety dostęne na stronach Białostockiego Ośrodka Kultury.
  • Ruszyła platforma mojeekino.pl. Nową rzeczywistość w wirtualnej sieci postanowili kreować dystrybutorzy znani z promowania kina ambitnego: Aurora Films, Against Gravity, Hagi, Galapagos, Spectator, Next Film, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Pełen repertuar oraz bilety dostępne są na stronie kina.
  • Kino Muranów i Jacek Rokosz zapraszają na spotkanie z... najgorszymi filmami świata. Swoje „Top 10” reżyser i filmoznawca prezentuje na profilu facebookowym warszawskiego kina.

Teatr. Przedstawienia online

  • Poznański Teatr Nowy wraca do grania. W piątek o g. 20 zaprezentuje streaming spektaklu „Beniowski. Ballada bez bohatera.” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. Transmisja, za darmo, na kanale YouTube Teatru.
  • Z okazji Dnia Teatru Publicznego Balet Cracovia Danza zaprasza na internetową premierę wyprodukowanego specjalnie na tę okoliczność filmu „Maska w balecie dworskim”. W filmie będzie można zobaczyć, jak maska przekształca ciało tancerza, stwarzając inną postać lub jej pozory.

Fotografia otwierająca: Taryn Elliott / Pexels

[aj]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 21.05.2020 16:27
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post