Opowiem ci o zbrodni

Okładka książki Opowiem ci o zbrodni t.2 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Michał Fajbusiewicz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Marta Guzowska, Michał Kuźmiński, Joanna Opiat-Bojarska, Katarzyna Puzyńska
Ocena 7,1
Opowiem ci o z... Igor Brejdygant, Wo...
Okładka książki Zabójczy pocisk. Polska krew Krzysztof Bochus, Max Czornyj, Marta Guzowska, Grzegorz Kalinowski, Tomasz Konatkowski, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Marta Matyszczak, Katarzyna Berenika Miszczuk, Jacek Ostrowski, Alek Rogoziński, Maciej Siembieda, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,4
Zabójczy pocis... Krzysztof Bochus, M...

Książkę czyta się szybko i bardzo dobrze. Ciekawy pomysł by znani autorzy przedstawili w formie opowiadań sprawy true crime, którymi "żyła" kiedyś "cała" Polska. Tego typu forma bardzo przypadła mi do gustu.

Fabularyzowane historie prawdziwych zbrodni opisane przez najbardziej poczytnych polskich autorów - to był strzał w dziesiątkę. Każdy autor dostał do wyboru akta spraw do opisania, każdy z nich sam zdecydował, która z tych spraw zaintrygowała go i zainspirowała na tyle żeby napisać na tej podstawie opowiadanie, każdy z nich ujawnił w swojej historii swój światopogląd i ocenę zachowania realnych sprawców. Ten zbiór opowiadań zawiera ciekawe sprawy kryminalne (zarówno te starsze jak i nowsze) jak i przegląd stylów polskich autorów kryminalnych. Żałuję, że nie widziałam ani jednego docinka programu, bo po przeczytaniu tej książki z przyjemnością zapoznałabym się z perspektywą autorów jeszcze naocznie. Do tego wszystkiego wstęp znanego z programu 997 Michała Fajbusiewicza. Ta książka to na prawdę warty uwagi kawałek lektury, dla fanów kryminałów ale też faktycznych historii kryminalnych z Polski.

Książkę dodałam na półkę, ponieważ była polecana na grupach true crime i w podcastach, a sięgnęłam po nią, ponieważ miałam ochotę przeczytać jakieś krótkie opowiadania. Pozycja ta jest bardzo słaba, mam wrażenie że pisana na siłę, jakby autorzy sami za bardzo nie wiedzieli czego się od nich oczekuje. Po kolejne tomy z tej serii na pewno nie sięgnę.

Świetne opowiadania, każde napisane w stylu właściwym Autorom, bardzo dobrze się czyta!

Sześć opowiadań o sprawach kryminalnych które poruszały opinię publiczną. Autorzy próbują przetworzyć tony papierowych akt na nakreślenie sylwetek sprawców i ofiar i ich relacji i próbować odpowiedzieć na pytanie dlaczego, lub co poszło nie tak.

"Opowiem ci o zbrodni" to marka, pod szyldem której powstaje program telewizyjny, podcasty i zbiory opowiadań. Podoba mi zamysł twórców, bo różnorodne formaty pozwalają dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Widziałam kiedyś urywek w telewizji, podcasty oczywiście przesłuchałam wszystkie, a teraz sięgnęłam w końcu po mój ulubiony format.

Autorzy zaproszeni do tego projektu różnie podeszli do tematu. Niektórzy stworzyli klasyczne opowiadania, inni przedstawili proces opracowywania sprawy. Ogólnie nie jest to ani klasyczny true crime, ani czysta fikcja literacka, więc trudno ten twór do czegoś porównać.

Wstęp do tego i kolejnych tomów napisał Michał Fajbusiewicz, znany z kultowego magazynu kryminalnego 997. Przedstawia on krótko autorów oraz sprawy, nad którymi się pochylili.

"Łaska" Katarzyny Bondy to fabularna opowieść o zabójstwie Tomka Jaworskiego z Warszawy. Autorka po raz kolejny udowodniła, że jest po prostu stworzona do pisania historii opartych na faktach.

"Sasquatch" Igora Brejdyganta dotyczy zabójstwa jeszcze młodszego chłopaka z Zębu. Opowiadanie jest trochę przydługie i nie spodobał mi się sposób przedstawienia tych wydarzeń z perspektywy mordercy.

"Portret kobiety nad brzegiem morza" Wojciecha Chmielarza to bez wątpienia najlepsze opowiadanie. Autor nie próbował na siłę wcielić się w postacie dramatu, opisał własne odczucia z nim związane. Wybrał też znacznie mniej znaną sprawę, niezwykle tajemniczą i mimo wszystko niejasną. Chmielarz podzielił się z czytelnikami swoimi wątpliwościami, a także wkładem żony w ostateczny kształt historii.

Marta Guzowska w "Dwóch kasztanach w kieszeni" opisała zbrodnię, o której wcześniej nigdy nie słyszałam. Jednak sposób, w jaki to zrobiła... cóż, zupełnie do mnie nie trafił, był wręcz infantylny.

"Ludzie w autobusie" Małgorzaty i Michała Kuźmińskich to próba odtworzenia zbrodni połanieckiej. To typowe streszczenie całej sprawy, trudno więc poddać je ocenie, mogę jedynie powiedzieć, że to bardzo solidne opracowanie.

Ostatnia historia to zarazem moje pierwsze spotkanie z piórem Katarzyny Puzyńskiej. "Morderstwo na dziesiątym piętrze" to również suchy opis dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się w Bydgoszczy.

"Opowiem ci o zbrodni" to zbiór opowiadań o sześciu prawdziwych historiach, głównie były to bardzo głośne i do dziś często omawiane sprawy. Na uwagę zasługuje to stworzone przez Wojciecha Chmielarza, pozostałe nic nie wnoszą.

Moje 5/10.

Autorzy zaproszeni do tego...

Ciekawa koncepcja książki. Opowiadania charakteryzują się różnym stylem, raz lepszym raz gorszym, nie mniej, proszę wybaczyć eufemizm czyta się milo.

Ukochana moja 😘

Ukochana moja 😘

Polecam. Każdy autor do swojego Opowiadania włożył swój charakter . Historie, które opisane są w książce nie są łatwe , nie które mam nadal w pamięci .

Prawdziwe zbrodnie, przedstawione jako opowiadania przez polskich autorów. Bardzo szybko się czytało.Napisane każde w inny sposób. Polecam

Katarzyna Bonda Opowiem ci o zbrodni Zobacz więcej
Katarzyna Bonda Opowiem ci o zbrodni Zobacz więcej