Drapieżnik. Prawdziwa historia najbardziej nieuchwytnego mordercy XXI wieku

Okładka książki Drapieżnik. Prawdziwa historia najbardziej nieuchwytnego mordercy XXI wieku Maureen Callahan
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Maureen Callahan Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
American Predator: The Hunt for the Most Meticulous Serial Killer of the 21st Century
Znak
2020-05-25
2020-05-25
2019-07-02
Marcin Sieduszewski

Wyróżniona opinia i

Drapieżnik. Prawdziwa historia najbardziej nieuchwytnego mordercy XXI wieku

przeczytanych książek 1221 napisanych opinii 1168

Książka opisująca wydaje się bardzo inteligentnego mordercę, który przez wiele lat był nieuchwytny.
Dobrze napisana. Polecam.

Dobrze napisana. Polecam.

No co ja poradzę, że uwielbiam czytać o psycholach??? to też kiepskie , ze potrafię wymienić słynnych morderców, a ani jednego agenta/policjanta, który ich łapał... ewidentnie zło fascynuje ludzi.. nic tak nie budzi telewizji/gazet jak trup... mega dziwne jest, ze przez tyle czasu człowiek sobie latał i jeździł po stanach, mordował, porywał, groził i nikt nic nie wiedział, nie śledził go.. druga sprawa mnie nurtująca to skąd on miał pieniądze na te swoje wojaże i eskapady.. sprzęt? broń? benzynę? bilety??? podejrzewam, że zabił dużo więcej osób niż tylko tych, do których się przyznał... strasznie smutna historia. ciekawe, czy gdyby maglowali go zręczniejsi agenci , wyznał by więcej... no nigdy się tego nie dowiemy. Książka świetnie napisana. Kupa świetnej roboty - brawa dla autorki - well done keep going!

Pomijając to, że okładka w oryginalne wygląda tak jakby książka była o Maureen Callahan, to czytało mi się ją naprawdę dobrze. Autorka dzieli historię na 4 części, w każdej z nich zmienia się co nie co tempo, w związku z postępującym śledztwem. Nie znałam tej historii wcześniej, ale wydaje mi, że nawet osoby, które coś wcześniej o tym słyszały, dalej dowiedzą się czegoś nowego.

Zastanawiałam się na ile ta książka może być podkoloryzowana przez autorkę i sprawdziłam, że faktycznie pod niektórymi wiadomościami na temat Samanthy widnieją komentarze od użytkownika o nazwie Israel. Nie oznacza, to że wszystkie informacje są prawdziwie, ale wydaje mi się, że autorce zależało na przedstawieniu sprawy w miarę rzetelnie.

Keyes ewidentnie był jednym z bardziej interesujących seryjnych morderców, a dogłębne przegrzebywanie internetów kończy się raczej czytaniem luźnych domysłów, interpretacji i mnogością dyskusji pomiędzy 'podekscytowanymi' i 'wątpiącymi'. Tutaj sporo info, można więc wybaczyć, jeśli nawet autorkę nieco czasem ponosi.
Podsumowując: jako dodatkowe doczytanie o sprawie mocno in plus.

Podsumowując: jako dodatkowe doczytanie o sprawie mocno in...

Podobała mi się. Całkiem przyjemnie i dość szybko się czyta. Tylko moim zdaniem krótka. Za krótka. Może też dlatego, że dużo tajemnic Keyes wziął ze sobą do grobu, a tez podejrzewam, że nie wszystko zostało ujawnione, o czym autorka książki pisze. Jakoś tak ucięta ta historia.

Czy człowiek może urodzić się drapieżnikiem i łowcą, zabijającym dla spełnienia swoich chorych fantazji? Czy można prowadzić dwa życia, oszukiwać swoich bliskich i nawet przy tym się nie zdradzić?
Israel Keyes to dwie osoby żyjące w jednym ciele, jedna z najgorszych bestii na świecie. Nie mająca litości i skrupułów, pozbawiająca życia ludzi tylko dla zaspokojenia własnych chorych żądzy. Był najbardziej nieuchwytnym mordercą w Stanach Zjednoczonych. Nikt nie był w stanie trafić na jego ślad, bo był on zawsze idealnie przygotowany do każdej zbrodni. Doskonały manipulant, który wodził za nos służby i rozdawał im karty. Był w stanie kontrolować sytuację do samego końca, aby ostatnie zdanie należało i tak tylko do niego. Bestia uzależniona od mordowania i znęcania się nad ofiarami, czuł się bezkarny przez ponad 10 lat.
Historią Isreala zainspirowała się dziennikarka Maureen Callahan i postanowiła ona dogłębniej zbadać motywy i sposób działania sprawcy. Przeprowadziła wiele rozmów z przedstawicielami organów ścigania, z detektywami, którzy prowadzili śledztwo i przesłuchiwali Keyesa. To wszystko opisała w książce, ale również pokazała jak nieudolna była praca FBI i policji.
Uwielbiam czytać true crime, jest to kawał fascynującej lektury najczęściej o życiu i popełnianych zbrodniach psychopatycznych i seryjnych morderców. Ta książka to nie jest kolejny zlepek suchych faktów o człowieku, który dokonał makabrycznych zabójstw, natomiast jest to obraz przedstawiający przebieg śledztwa, jaki miał miejsce. Rozmowy z policjantami i przesłuchiwanie Keyesa, to wszystko zostało tutaj opisane, nic nie zostało pominięte. Nie przypomina mi to reportażu, a bardziej formą bliżej tej książce do thrillera, który nie raz pobudzi Waszą wyobraźnię i przyprawi o niedowierzanie, lęk i gęsią skórkę.

Literatura faktu, szczególnie true crime, to gatunek, po który sięgam najchętniej. „Drapieżnik” to książka, która od dawna czekała na półce, ale wciąż brakowało mi czasu, by po nią sięgnąć. Z początkiem tego roku powiedziałam sobie, że systematycznie będę sięgała po książki z własnej biblioteczki i tak właśnie przyszła kolej na historię Israela Keyes'a.

Israel Keyes przez dziesięć lat przemierzał terytorium Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu ofiar. Polował zarówno na kobiety, jak i mężczyzn, osoby młode i starsze. Nie bał się zaatakować w ciągu dnia, miał ściśle określony schemat, zabija szybko i sprawnie. Izrael Keyes — był oddanym ojcem i dobrym pracownikiem, ale był również mordercą i gwałcicielem. Od zawsze czuł, że żyją w nim dwie osoby. Nigdy nie zostawił po sobie śladu. Śledczy byli przekonani, że usuwał włosy na ciele i blokował gruczoły potowe, więc trudno byłoby trafić jego DNA. Bezwzględny morderca idealnie zacierający swoje ślady w końcu wpadł. Jak do tego doszło? Gdzie popełnił błąd?

Maureen Callahan, dziennikarka śledcza, spędziła wiele lat, badając motywy, które kierowały Keyes'em do popełniana przerażających zbrodni. Przeprowadziła setki rozmów z przedstawicielami organów ścigania, przejrzała tysiące dokumentów dotyczących śledztwa, a także dotarła do tajnych akt FBI, po to, by wejść w umysł mordercy. Historia jednego z najbardziej nieuchwytnych morderców w historii Stanów Zjednoczonych XXI wieku — szokuje. Israel Keyes — inteligentny, wyrachowany i przebiegły, uzależniony od mordowania psychopata i manipulator, który do końca swoich dni kontrolował sytuację i zadbał o to, by ostatnie słowo należało do niego. Maureen napisała bardzo dobry i rzetelny reportaż, który przeraża i przyprawia o dreszcze, ale mimo to czyta się go z ogromnym zaciekawieniem. Mało tego, powiedziałabym, że portret psychologiczny Keyes'a i to, czego dokonał, wręcz fascynuje czytelnika – potrafił zaatakować swoje ofiary w dzień, przed centrum handlowym, nie pozostawiając po sobie najmniejszego śladu, dla organów ścigania był nieuchwytny. „Drapieżnik” to nie tylko czysta relacja dotycząca zbrodni, jakich dopuścił się Keyes, śledzimy również jego dzieciństwo, dorastanie, pobyt w wojsku i relacje z kobietami, tym samym możemy poznać motywy, jakie kierowały,, nim do popełnienia przerażających zbrodni. Maureen Callahan udostępnia nam kolejne etapy żmudnego śledztwa i bezradności organów śledczych, uczestniczymy w przesłuchaniach, a także odkrywamy kolejne przerażające zbrodnie, które Keyes opisywał dosyć szczegółowo.

Autorka poświęciła mnóstwo czasu na powstanie tego reportażu i widać ogrom włożonej w to pracy. Książka napisana jest przystępnym językiem, czyta się bardzo dobrze, opisane wydarzenia szokują, ale również intrygują do tego stopnia, że nawet nie zauważamy, kiedy przewracamy ostatnią stronę. „Drapieżnik” to pozycja obowiązkowa dla fanów true crime. Polecam!

Israel Keyes przez...

Reportaż, a może literatura faktu? Jak dla mnie obydwa terminy są właściwe do kategoryzacji tej pozycji.

Trudno wypowiadać się na temat książki, która bardzo dobrze przedstawia rzeczywistą historię. Trudno także się czyta o tragicznych czynach i zachowaniu człowieka, który stwarzał pozory normalnego mężczyzny.

Po przeczytaniu tej lektury zainteresowałam się tematem opisywanego w niej "drapieżnika". Jak się okazało wywiady, zdarzenia, morderstwa miały odzwierciedlenie w rzeczywistości (według różnych źródeł internetowych oraz nagrań z wywiadów udostępnionych w serwisie youtube.pl).
Tak naprawdę można się tylko domyślać, czy faktem jest także cały przebieg śledztwa, rozmowy funkcjonariuszy, ich sposób działania, komunikacji itp.. Analizując jednak wszystkie informacje, do których udało mi się dotrzeć śmiem twierdzić, że historia ta jest odzwierciedlona w bardzo dużym stopniu z rzeczywistością.

Przerażające są fakty, to oczywiste, w końcu mowa jest tu o "drapieżcy", który dokonał mordów. Jednakże książkę czyta się dobrze, płynnie. Po każdym rozdziale chciałam poznać dalszą część historii.

Oczywiście nie może być jednak idealnie. Jakie minusy dostrzegam w tej pozycji?
Według mnie są pewne niedopowiedziane sprawy i sytuacje, które w trakcie śledztwa zostały ominięte albo ominięto je w książce, być może twierdząc że są zbędne.
Ponadto niektóre dialogi są oderwane od wszelkiej logiki i tu się zastanawiam czy tak po prostu było czy może jednak podkręcono w ten sposób niedołężność tamtejszego wymiaru sprawiedliwości.

Co do samego sposobu przeprowadzania śledztwa - chyba wszędzie znajdzie się ktoś na wysokim stanowisku bez większych kwalifikacji, powodując komplikacje w działaniach, w szczególności w tak ważnych sprawach jak ta. Dopuszczenie do takiego finału jakie miało miejsce powinno skutkować niezwłocznym wydaleniem większości ludzi na wysokich stanowiskach. Tak jak w Polsce tak i na świecie - wszędzie rządzi pieniądz i sztuczna władza.

Niestety ta sytuacja utwierdziła mnie, że na świecie jest znikoma ilość ludzi dążących do prawdy, gotowa na poświęcenia i wykonująca swój zawód (szczególnie tak ważne jak w sektorach państwowych) z powołania.

Po przeczytaniu tej lektury zainteresowałam się tematem...

Co do książki to naprawdę aż strach pomyśleć, że taki ktoś chodził po ulicach Ameryki😱 książka jest reportażem są w niej opisane zeznania Israela, które przyprawiają o gęsią skórkę. Książka najbardziej skupia się na porwaniu młodej dziewczyny Samanty i tym co się z nią stało i jak to się stało, że Israel został złapany. Co do samego śledztwa to zostawia ono wiele do życzenia a to przecież FBI go prowadziło. A sam podejrzany wodził agentów za nos jak mu się podobało i do samego końca to on miał nad nimi przewagę. Książkę polecam

Dobrze stopniowane napięcie. Momentami miałam ciarki

Dobrze stopniowane napięcie. Momentami miałam ciarki