rozwiń zwiń

Wrzask

2084 ocen

Kolejny polski autor kryminałów, którego odkryłam w niedawnym czasie i kolejny dobry wybór.
Aż chciałoby się zaśpiewać:
"A gdy się zejdą, raz i drugi..
Kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach.."
Reporterka Larysa Luboń wpada na trop sadystycznego sponsora, mężczyzny płacącego studentkom za brutalny seks.
Tymczasem ekscentryczny policjant Bruno Wilczyński usiłuje rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci młodej dziewczyny, która niepokojąco przypomina mu pewną sprawę sprzed lat.
Ja zawsze połączy ich osoba tego trzeciego - mężczyzny pozbawionego sumienia, więźnia własnych obsesji.
Tylko jak mogą odnaleźć człowieka, który od lat oficjalnie nie istnieje?
Historia jest napisana w taki sposób, że czyta się ją szybko i lekko.

Aż chciałoby się zaśpiewać:
"A gdy się zejdą, raz i drugi..
Kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach.."
Tymczasem ekscentryczny policjant Bruno Wilczyński usiłuje...

Larysa Luboń to niezależna, bezkompromisowa dziennikarka poczytnego magazynu, próbująca zdemaskować osoby odpowiedzialne za sponsoring, wykorzystujące młode dziewczęta do brutalnego seksu.

Bruno Wilczyński jest szorstkim, butnym policjantem, znanym ze swojej nieustępliwości. Poznajemy go w momencie, gdy rozpoczyna śledztwo w sprawie śmierci młodej kobiety - i na przekór zwierzchnikom kontynuuje je na własną rękę, mimo że brak śladów obecności osób trzecich na miejscu zgonu sugeruje samobójstwo.

Losy dwóch głównych postaci oczywiście splatają się ze sobą, a bohaterowie zaczynają współpracować, by razem rozwiązać obie zagadki - być może również połączone ze sobą w jakiś sposób?

W tle rozgrywa się pozornie niezwiązana z kryminalnymi tajemnicami historia rodzinna, a troskliwa matka i żona zaczyna obawiać się o życie swoich dzieci, przekonana o tym, że odnalazły ją skrywane latami błędy przeszłości.

Z jednej strony czytało mi się ten thriller całkiem szybko, a lekturę ubarwiała mnogość wątków, ale z drugiej - trudno mi było przełknąć fakt, jak bardzo stereotypowo zostały nakreślone profile psychologiczne Lary i Bruna. Nieprzystępni, szorstcy, z pogmatwaną przeszłością i własnymi demonami, ukrywający niespotykaną wrażliwość za maską arogancji... To wszystko już było - i to nie raz. Rzecz jasna są też zabójczo inteligentni i uwielbiają obrzucać się obelgami, rzadko śpią, lubią szybką jazdę, nie potrafią stworzyć dłuższej relacji, nie ufają nikomu przez dawne traumy i na swój sposób dążą do autodestrukcji. Pisząc te słowa, mam ochotę przewracać oczami.

W trakcie lektury natkniemy się na sporo błędów logicznych i naciągnięć fabularnych, które mają jako tako doprowadzić do zaskakującego (lub nie) zakończenia. Końcówka na szczęście nie była aż tak banalna i prezentowała nieco wyższy poziom niż środek.

Zabrakło mi świeżości, czegoś odkrywczego, innego niż w przeciętnym kryminale. Niestety, poprzeczka wisi wyżej, jeśli czytało się ich już dziesiątki. Na dłuższy, nudny wieczór w sam raz, ale chyba nawet wtedy polecałabym bardziej inną pozycję.
"Wrzask" otwiera serię - być może w kolejnych tomach coś się poprawia, ale nie wiem jeszcze, czy będę miała ochotę to sprawdzić.

Moje pierwsze spotkanie z autorką i NAPEWNO nie ostatnie. Książka super lekka . Szybko się czyta.Warto po nią sięgnąć.

Znalezłem w tej książce tyle niedorzeczności, że czytanie przestało być przyjemne. Uważam, że autorka powinna dużo bardziej przykładać się do pracy.

6,5
Ta książka ma całe mnóstwo takich typowych dla kryminałów wad (wymienię niżej), ale nawet nie najgorzej się ją czytało, choć trochę mnie irytowała.

Nie lubię tego typu otwartych zakończeń w kryminałach, ale może to jest jakaś metoda, bo gdyby historia była całkiem zamknięta to raczej bym nie sięgnęła po następny tom a tak, jeszcze nie wiem, ale być może dam mu szansę, żeby zobaczyć jak się to ostatecznie skończy.

Co było takie typowo słabe moim zdaniem?:
- typowi, stereotypowi główni bohaterowie z jakąś traumą/tajemnicą z przeszłości, która wpływa na ich sposób bycia - że za zasłoną chamstwa czy szorstkości skrywają kruche wnętrze. Ale tu było to przesadzone, bo postaci było dwoje. Były one przerysowane, co było odczuwalne w dialogach (szczególnie Bruno) i zachowaniu (szczególnie Larysa). Od jakiegoś czasu jest taka tendencja do kreowania niedających się lubić głównych bohaterów (coś jak Dawid Wolski Chmielarza), za czym ja osobiście nie przepadam. Rzuca się w oczy namacalne podobieństwo Larysy do bohaterki serii "Millenium" a Bruno chyba miał być złośliwy w stylu doktora Hausa ale coś tu nie zagrało.
- zawężony świat, w którym wszyscy z wszystkimi się znają lub są jakoś powiązani, co jest częste w tego typu książkach - ja akurat na to przymykam oko.
- widać też literacką fikcję jeżeli chodzi o zakres pracy policji itp, choć na to też się już uodporniłam.

Po prostu typowo, czy raczej typowe grzechy autorów kryminału, ale jezeli nie jesteście na to wyczuleni można przeczytać, bo jakiś potencjał jest w tej historii.

Najciekawiej chyba wyszła postać Emilii - matki, która odkrywa na zdjęciu z urodzin tajemniczego mężczyznę, bo tu obserwujemy jak ona się zmienia i całe to ich życie rodzinne...

6,5

"Wrzask" utkwił mi w pamięci, jako jedna z najgorszych książek, jakie w życiu czytałam. Prawie na każdej stronie są jakieś usterki merytoryczne (autorka nie odróżnia na przykład gardła od krtani, nie wie czym są, a czym nie są, linie papilarne, całkowicie myli procedury związane z wykształceniem, awansem zawodowym i obowiązkami prokuratora... ). Jest ich tak dużo, że zakrawa to na jakąś wynaturzoną groteskę, albo kpinę z czytelników.
Niestety, język też nie jest dobry. Nie jestem wyczulona na błędy składniowe (przyznaję się, sama je popełniam), ale jeśli pojawia ich się tak wiele, jak w tej książce, wywołuje to we mnie niesmak. Ktoś, kto publikuje książkę powinien chyba umieć pisać lepiej niż ja, zwykła czytelniczka.
Nie podobało mi się też wszechobecne, eksponowane chamstwo bohaterów. Pozytywne postacie zostały tu zepchnięte daleko na margines, a beznadziejnie bezczelne przedstawione jako dobre. Ciekawa jestem, z czego to wynikało...
Psychologiczne nieprawdopodobieństwo przedstawionych postaci i wydarzeń dopełniło tej katastrofy. Ludzie nie zachowują się tak, jak zostało to tutaj przedstawione. Na przykład, czy kobieta, która we wczesnej młodości została skrzywdzona przez mężczyzn, będzie mogła ot tak udać się z nieznajomym do jego domu? I to bez żadnych podstaw, żeby to zrobić? Albo czy policjant, który nie zna swoich obowiązków i jeszcze na dodatek co chwila drwi sobie z szefa będzie "tym najlepszym" w swoim miejscu pracy?
Na domiar złego, główna bohaterka do kopia postaci ze słynnej i popularnej trylogii kryminalnej, a główny bohater to też kopia, chociaż nie postaci z książki, ale z popularnego serialu telewizyjnego. A ja nie lubię książek, których autorów nie stać nawet na szczyptę nowatorstwa.

Na półkach: , , , ,

" Wrzask " Izabeli Janiszewskiej to pierwszy tom z cyklu, który już dawno miał swoją premierę, ale wielu czytelników wciąż chętnie po niego sięga. Zachęcona ich opiniami, postanowiłam sama sprawdzić, czy i ja będę miała podobne zdanie.

W książce już od pierwszych stron wiele się dzieje. Śledztwa, morderstwa, samobójstwa i strach.

Larysa Luboń pracuje w poczytnym " Magazynie ". Tym razem postanowiła zająć się sprawą sponsoringu za brutalny seks. W tym samym czasie Bruno Wilczyński, policjant znany z tego, że nigdy się nie poddaje, prowadzi śledztwo w sprawie zagadkowej śmierci młodej kobiety. Obydwoje dążą do poznania prawdy, każdy z nich z osobna i jeszcze nie wiedzą, że w chwili kiedy połączą siły ich znajomość stanie się śmiertelną pułapką i to za sprawą osoby, która oficjalnie nie istnieje.

Obydwie postaci głównych bohaterów są bardzo wyraziste i łączy ich wiele. Oprócz zaciętości w dążeniu do celu są niezwykle przebiegli i inteligentni. Mają cięty język, a ich riposty i dziwny humor wprowadzają nutkę rozluźnienia w tym mrocznym thrillerze. Obydwoje są doświadczeni przez życie i prywatnie mają jakieś mroczne sekrety, które przełożyły się na ich obecny los.

Fabuła jest mocno rozbudowana, gdyż oprócz głównego wątku dochodzą inne. Dość długo wydaje się, że nie mają żadnego związku z prowadzonym śledztwem i stanowią tylko ciekawy " zapychacz ". Nic bardziej mylnego. Autorka ma akcję pod kontrolą i wszystkie wątki są dobrze przemyślane. Zakończenie książki nie przynosi oczekiwanej satysfakcji, gdyż gdy dochodzi do rozwiązania i zamknięcia toczących się spraw nagle pojawia się interesujący element, który z pewnością spędzi sen z oczu Bruna, ale aby dowiedzieć się więcej muszę sięgnąć po kolejny tom. Mam nadzieję, że " Histeria " przyniesie rozwiązanie zagadki. Co łączy Jacka, męża zmarłej kobiety, z Brunem? Widzę, że Pani Izabela ma dar przekonywania i potrafi zachęcić do swojej lektury.

" Wrzask " to może nie rewelacyjny kryminał, ale na pewno taki, przy którym nie sposób się nudzić. Polecam.

Larysa Luboń pracuje w poczytnym "...

Książkę czytało się bardzo przyjemnie. Widać, że jest to pierwsza książka autorki a zakończenie mnie może jakoś specjalnie nie zaskoczyło, ale całość jest naprawdę godna polecenia.

Zawrotne tempo akcji. Indywidualna osobowość bohaterów. Zagadka z przed lat i zaskakujące rozwiązanie.

Ciężka dla mnie. Nie podobały mi się dialogi bohaterów. Problemy feministyczne teraz modne, ale ja mam ich dość. Trudno. Nie będę kontynuował.

Video

Video