A sparrow in Terezin

Okładka książki A sparrow in Terezin Kristy Cambron
Okładka książki A sparrow in Terezin
Kristy Cambron Wydawnictwo: Thomas Nelson Publishers Cykl: Ukryte arcydzieło (tom 2) literatura piękna
Ukryte arcydzieło (tom 2)
A sparrow in Terezin
Thomas Nelson Publishers
2015-04-07
2015-04-07

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Książka dla totalnego laika. Niewiele ma wspólnego z prawdziwa historia holocsustu. Tematyka w tej serii książek jest potraktowana bardzo wybiórczo i ogólnie. Motyw oddania Bogu i wierze przez wszystkich bohaterów książki (tak jest również w Motylu i skrzypcach) jest nierealny i aż drażni. Najbardziej erotycznymi momentami są delikatne pocałunki bohaterów, aż dziw, że rodzi im się dziecko.

Super książka przeczytałam ją jako pierwsza tej autorki i zakochałam się w jej stylu pisania wciąga od samego początku gorąco polecam

Historia przedstawiona w powieści toczy się dwutorowo. Przenosimy się do roku 1942, czasów II wojny światowej, by znów powrócić do czasów współczesnych. Książka zaczyna się ślubem Sery i Willego. Jednak ślub zostaje przerwany ponieważ świeżo poślubiony mężczyzna zostaje aresztowany i oskarżony o przestępstwo. Okazuje się, że postawione mu zarzuty są bezpodstawne a Sera musi zrobić wszystko aby udowodnić niewinność męża.

W czasie II wojny światowej Kaja Makovsky ucieka z bombardowanego przez niemieckie samoloty Londynu. Postanawia udać się do swoich żydowskich rodziców, którzy mieszkają w Pradze. Plan wywiezienia rodziców nie powiódł się i cała trójka trafia do obozu w Terezinie. Kaja niesie pomoc najmłodszym dzieciom. Które mieszkają w getcie. W obozie poznaje dziewczynkę, która odmienia jej życie.

Obie historie kobiet połączy dziewczynka, która ocalała z Holokaustu.

Każda książka z wojną w tle wzbudza wiele emocji. Tym razem było podobnie. Jest to poruszająca historia o miłości, stracie, bólu, zaufaniu i sile rodziny. Ale przede wszystkim o nadziei, która nigdy nie umiera.

Na początek otrzymujemy bonus-same pochlebne opinie książki ,,Motyl i skrzypce''. Ja też znam to dzieło, ale mam inne zdanie na jej temat. We ,,Wróblu w getcie'' tragedii ale nie ma, ale nie jest to literatura wysokich lotów.To że autorka otrzymała nagrodę od stowarzyszenia pisarzy romansów doskonale do niej pasuje.Romanse tak, książki historyczne już niekoniecznie.

Kolejna książka autorki ,ktora wzrusza i wyciska łzy.

Kolejna książka autorki ,ktora wzrusza i wyciska łzy.

Wróbel w getcie” to przede wszystkim romans, którego akcja, częściowo, rozgrywa się na tle tragicznych wydarzeń i w miejscach, które do dziś są przesiąknięte łzami i krwią ofiar. Opowieść o miłości i nadziei, której nigdy nie może zabraknąć. Nawet w największym mroku.

Te książki są wbrew pozorom naprawdę smutne o wzruszające, ale wnoszą w fabułę kawał historii - często okrutnej, ale opisanej w jakiś lżejszy sposób.

Tak bardzo moją uwagę przykuł tytuł i okładka, że nie zwróciłam uwagi na to, że Wróbel w getcie, to druga cześć Motyla i skrzypiec, której oczywiście nie czytałam.
Na szczęście z łatwością połapałam się o co chodzi bez sięgania po pierwszą część.
Książka zaczyna się sielankowym obrazkiem zaślubin głównych bohaterów - Sery i Willego (czasy współczesne),kiedy nagle zostają rozdzieleni, bo właśnie w tym momencie świeżo poślubiony mąż zostaje aresztowany za rzekomy szwindel. Są młodzi, piękni, bogaci i nieszczęśliwi. Ta część powieści jest dość miałka, banalna i nudnawa. Ale w międzyczasie podczas, kiedy Sera chce dojść do prawdy i pomóc oczyścić z zarzutów Willego, poznajemy historię jego krewnej i kolejną główną bohaterkę - Kaję, ale z czasów okupowanej Pragi. To ona uratowała życie krewnej Willego, która była wtedy małą dziewczynką. I ta część powieści dużo bardziej mi się podobała. Kaja zmierzy się z próbą ocalenia własnej rodziny, a później małej dziewczynki, którą przyjdzie jej się opiekować w Terezinskim getcie.
Tam Kaja snuła opowieść o wróbelkach fruwających wokół wieży praskiego zegara astronomicznego, które symbolizowały upragnioną wolność. Czy Kaja jej także doczekała? Przeczytajcie sami.

Poruszająca opowieść o wojnie, rodzinie i dziewczynce znajdującej się w sercu piekła. Wróbel w getcie to hołd złożony dzieciom, małym wróbelkom z Terezina.

Sera i William, stają na ślubnym kobiercu. Niespodziewanie jednak ceremonia zostaje przerwana. Kobieta będzie musiała zmierzyć się z rodowymi tajemnicami męża oraz uwierzyć w jego niewinność.

Maj 1939 roku. Kaja Makovsky na skutek prześladowania Żydów przez okupacyjne władze Rzeszy Niemieckiej, zmuszona jest opuścić rodzinny dom i Pragę. Kiedy dociera do Londynu, wojenna zawierucha postawi ją przed jednymi z najtrudniejszych wyzwań.

W 1941 roku na terenie Terezina w Czechach założono obóz przejściowy, getto w którym osadzeni byli zmuszani do katorżniczej pracy na rzecz III Rzeszy, a chorzy i mało przydatni wysyłani do obozów śmierci, m.in. do Auschwitz. Wśród więźniów wiele było dzieci. Większe wraz z dorosłymi wysłane do robót, młodsze malowały obrazki - będące obecnie wstrząsającym dowodem ich losów. Kristy Cambron z niezwykłą pieczołowitością oddaje ludzki strach, bezradność i misję, jaką część osób podjęła w nieludzkim miejscu. Było to ocalić jak największą liczbę dzieci, tyle ile tylko się uda. Autorka oddaje atmosferę terroru, głodu, utraty rozumu i desperacji, by tylko nieść pomoc rodzinie i potrzebującym. Ci, którzy obawiają się okrucieństwa, mogą spokojnie sięgnąć po powieść, gdyż wyzuta jest z drastycznych scen. Cambron ma w zamiarze wzruszać, wstrząsać czytelnikiem. Jednocześnie przełamuje nastrój wojennej grozy, historią współczesnych kolekcjonerów dzieł sztuki, która w pewnym momencie powiąże się z dziewczynką z Terezina. Paradoksalnie przez większą część Wróbla w getcie wątek współczesny wydawał się nawet ciekawszy od losów Kaji.

Sam styl i język jest lekki, co sprawia, że czyta się łatwo i szybko. Chociaż spotykamy tu bohaterów z pierwszego tomu serii Motyla i skrzypce, to obie opowieści stanowią zamkniętą całość i można je czytać niezależnie od siebie. Mocnym atutem są niejednoznaczne postacie, które potrafią nie jeden raz zaskoczyć czytelnika. Dobro występuje we współ ze złem. Okrucieństwo z miłosierdziem. Mimo swej tematyki jest światełko nadziei, w które nie wolno z wątpić.

Maj 1939 roku. Kaja...

„ Prawdziwa przyjaźń pokona wszelkie przeszkody, nawet odległość.” (str.16)

Jest to druga część „ Motyla i skrzypiec” o wiele słabsza od pierwszej. Autorka poruszyła ważne wątki, jednak nie zrobiła tego na tyle dobrze, by przykuć całkowicie uwagę czytelnika.

Nowym wątkiem jest kochająca się rodzina żydowska mieszkająca w Pradze. W roku 1939 Niemcy zajmują miasto, zmuszając wielu Żydów do opuszczenia go. Młodsze pokolenie Kaja z siostrą i jej mężem uciekają do Palestyny, zostawiając swoich rodziców. Rozstanie było bardzo bolesne, lecz nie było innego wyjścia. Kaja postanawia udać się do Anglii by skończyć studia na anglistyce, starając się w międzyczasie o posadę w popularnym wydawnictwie. Otrzymuje pracę sekretarki, z której stara się dobrze wywiązywać.

Wojna i tu ją dopadła i raniła, zrzucając bombę na schron w którym się schroniła. Niewiele brakowało by pożegnałaby się z tym światem. Kiedy dowiedziała się o eksterminacji Żydów na szeroką skalę postanowiła wrócić do Pragi i ratować rodziców.

Jej podróż zakończyła się w obozie w Terezinie. Nie była przygotowana na to co tam zastała i zobaczyła. Musiała schować swoją dumę i butę i robić wszystko by przeżyć. Przy życiu trzymały ją wspomnienia i dzieci, którymi się opiekowała i uczyła. Patrzyła na śmierć bliskich i dzieci, a ona zbierała tutaj bogate żniwo.

„ Tu śmierć codziennie wisiała im nad głowami i na oślep wybierała ofiary, wiecznie żądna świeżej krwi.” (str. 262)

Przeżycia z obozu odcisnęły na niej trwałe piętno. Do obozu trafia też mała Sophie bohaterka „ Motyla i skrzypiec” i Kaja zostaje jej opiekunką. Nie wszyscy esesmani byli złymi ludźmi. Tutaj Kaja spotyka ludzkiego Niemca, który okazał jej sumienie i pomoc. To od niego dowiaduje się o wywózce do Auschwitz.

Drugim wątkiem są dalsze losy bohaterów „ Motyla i skrzypiec” dziejące się współcześnie. Jest on trochę naciągany i zbyt cukierkowy. Sera i William pobierają się i planują ułożyć sobie dalsze życie w Kalifornii. Ich szczęście nie trwało długo, gdyż pan młody zaraz po ślubnej ceremonii został aresztowany. Zarzucono mu oszustwo, malwersację i kradzież. Groźba wieloletniego więzienia zmusza ich do podjęcia właściwych kroków.

Jak zawsze Sera może liczyć na swoją przyjaciółkę, która zawsze jej pomagała i wspierała. Usiłowała też przedstawić i innym świetle rzeczy, których nie dostrzegała. Razem odkrywają rodzinne tajemnice. Najbardziej zabolała ją prawda o mężu. To co usłyszała wstrząsnęło nią. Do tej pory wierzyła mu bezgranicznie. Teraz zwątpiła w jego niewinność.

Miłość potrafi pokonać wszystkie przeszkody. Wspólne działanie, wsparcie, decyzje pomagają w życiu. Ważna jest świadomość, że można liczyć na kogoś, kogo się kocha, mimo popełnionych błędów w przeszłości.

„ Prawdziwa przyjaźń pokona wszelkie przeszkody, nawet odległość.” (str.16)

• Egzemplarz recenzencki
  • Powieść historyczna