Otwórz oczy

Altenberg
2019-11-21
2019-11-21
rozmowy polska środowisko socjologia

Okładka książki Rozum i Godność Człowieka Krzysztof Gonciarz, Bartek Przybyszewski
Ocena 6,6
Rozum i Godnoś... Krzysztof Gonciarz,...
Okładka książki To (nie) koniec świata Marek Hucz, Jan Jurkowski
Ocena 7,7
To (nie) konie... Marek Hucz, Jan Jur...

Dobra, szczera. Opowieści dosadne, niektóre mocne, dają do myślenia.
I ładnie wydana 👍

Dobra, szczera. Opowieści dosadne, niektóre mocne, dają do myślenia.
I ładnie wydana 👍

Zbiór 20 wywiadów napisany jest bardzo lekko, choć tematyka nie jest łatwa. Ciężko było przełknąć (to nie jest dobre słowo) pierwszy rozdział, na szczęście reszta poszła już z górki. Mamy tu rozmowy m.in. z byłym policjantem, z sugarbaby, z matką dziecka autystycznego. Autor pokazuje swoich rozmówców od środka, jak wygląda ich codzienność, wywiady są szczere a pytania niezwykle celne. Podczas czytania człowiek sam zadaje sobie pytanie: a jak ja bym się zachował? co bym zrobił na jej/jego miejscu? jak daleko sięga moja tolerancja? Rafał Gębura otwiera drzwi do tematów trudnych i często kontrowersyjnych, o których rozmawia się rzadko lub wcale. Ale trudne nie znaczy nieważne albo że nie istnieje. Trudne to społeczne i warte zrozumienia.
Książka jest świetna. Warto z pewnością przeczytać, bo sięga się po sprawy, które nigdy w życiu nie przyszły do głowy. Dodatkowo jest pięknie wydana a każdy rozdział został opatrzony notką autorską.

W książce Gębury znajdziemy 20 prawdziwych historii. Każda historia jest inna, są takie, przy których mamy gęsią skórkę, przy których zastanowimy się czy chcemy spożywać produkty mięsne. W końcu są też takie z których możemy wyciągnąć garść ciekawych informacji - działanie numeru alarmowego 112 albo nawet dowiedzieć się o bezpieczeństwie w sieci.

Osobiście dla mnie to książka przede wszystkim o tolerancji. Jestem osobą tolerancyjną więc ciężko zrozumieć mi zarzuty w niektórych rozdziałach, bo to przerażajace, że niektórzy ludzie są tak zacietrzewieni. Nie potrafię się pogodzić z brakiem akceptacji ze względu na kolor skóry, wyznanie czy orientacje. Na to nie ma mojej zgody. Niewyobrażalny dla mnie jest fakt, że ktoś może zniżyć się do takiego poziomu nawet ze względu na imię, które nosi dana osoba. Możemy poznać również neonazistkę i jej poglądy.

Poznajemy w niej problemy ludzi. Walkę z depresją, co do niej doprowadziło, jak ważne jest wsparcie bliskich. Dowiemy się co nieco o procesie adopcji. Jest poruszony również temat, który niedawno mnie zaciekawił przez serię Remigiusza Mroza o Gerardzie Edlingu czyli o behawioryzymie. Nawet o wykrywaczu kłamstw!

Ogólnie mamy garstkę informacji w każdym z 20 różnych tematów. Żaden nie jest przesadnie rozwinięty, więc jeśli któryś Was zainteresuje to warto zagłębić temat.

Czy ta książka zmieni moje życie? Pewnie nie, bo interesuję się zagadnieniami z wielu różnych dziedzin i praktycznie wszystkie były mi znane. Nie mniej jest to rozwijające i fajnie przeczytać relacje osób, które w tym siedzą. Natomiast książka faktycznie otwiera oczy na ludzkie problemy i dylematy.

Osobiście dla mnie to...

Książka to zbiór wywiadów, zresztą w podobnym stylu jak wywiady na youtubie - ciekawe tematy, konkretne pytania, przedstawienie różnych światów w jak najbardziej obiektywny sposób. Autor nie boi się zadawać pytań, które wszystkich nas nurtują. Historie są tak grube, że ciężko się oderwać od książki. Każda historia jest krótka, ale niesamowicie konkretna.

Jedyny minus to dla mnie forma książki - nie jestem fanką takich krótkich, kilkustronicowych historii. Wolałabym się wgłębiać w temat bardziej. Ale jeżeli ktoś lubi taką formę, to nie widzę innych minusów.

Jedyny minus to...

Jestem na tak.
Nie mogę powiedzieć bym dotychczas była wierną fanką kanału na YT , jednak przyznaję widziałam kilka wywiadów i to głównie dlatego sięgnęłam po tą pozycję. Być może dla fanów kanału ta książka nic nowego nie wniesie, ja oceniam ją jako laik, i cóż mogę tu napisać... po prostu polecam . Najlepsze i najprawdziwsze, rozdziały/scenariusze dostarcza nam życie. To, że na co dzień czegoś nie widzimy nie znaczy, że tego nie ma i na odwrót. To że bierzemy w czymś udział i to ukrywamy nie znaczy że pozostaje niezauważone.

Jestem na tak.

Sięgnęłam po książkę zafascynowana oglądanymi wywiadami przeprowadzanymi przez Rafała Gęburę. I zdecydowanie nie zawiodłam się. Rozmowy są różnorodne, dotykają wielu płaszczyzn życia, a wiele z nich porusza, zastanawia, nie daje spokoju.

Długo zwlekałam z zakończeniem, nawet z powrotem to kontynuacji czytania. Warto było poczekać i zastanowić się a nawet przyspieszyć.
To zbiór wywiadów o różnicach poglądach różnorodności inności i jedności, tak jedności bo aby zrozumieć drugiego człowieka trzeba OTWORZYĆ OCZY I USZY.

Szczerze mówiąc, spodziewałam się czegoś innego w tej książce. Być może troszeczkę ślepo uwierzyłam słowa autora, że będą to najbardziej dramatyczne i tajemjicze historie. Niestety, niektóre z wywiadów, które znajdziemy na kanale, znajdują się również w książce, występują właściwie jedynie z większą ilością szczegółowych informacji, nawet zacytowane słowa są niemalże identyczne, jak na kanale. Plusem jest pięknie zaprojektowane wnętrze książki i jej ogólna estetyka. Mimo wszystko czuję się dosyć zawiedzona tym tytułem

Świetna książka to taka, która aż "sama" się czyta. "Otwórz Oczy" właśnie taką książką jest. Polecam!

Autor doskonale wie jak zaintrygować, wzbudzić ciekawość i całkiem nieźle wie również jak tą ciekawość zaspokoić. Pozycja ogromnie wzbogacająca, zwyczajnie otwierająca oczy.

Dodaj cytat z książki Otwórz oczy