Czas niepokoju

Okładka książki Czas niepokoju Else Berit Kristiansen
Okładka książki Czas niepokoju
Else Berit Kristiansen Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Wojna i miłość (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Wojna i miłość (tom 1)
I krig og kjærlighet …
Edipresse
2019-07-11
2019-07-11
Zuzanna Byczek
II wojna światowa miłość romans saga Skandynawia

Początek sagi „Wojna i Miłość”. Jak dla mnie pierwsza część bardzo ciekawa. Muszę przyznać, że „zaprzyjaźniłam” się z Kristin – główną bohaterką. Podobały mi się, także opisy przyrody. Zwłaszcza nadchodzącej norweskiej jesieni. Już nie mogę się doczekać kiedy sięgnę po dalsze części tej sagi. Zwłaszcza, że jestem wielką miłośniczką tego typu literatury ;-)

Książkę czyta się bardzo szybko. Napisana prostym, przystępnym językiem. Zawiera ciekawe opisy codziennych czynności mieszkańców, ciężkiej pracy. Z pewnością sięgne po kolejne tomy.

Else Berit Kristiansen "Czas niepokoju" I Tom z serii "Wojna i miłość"

Książkę czyta się bardzo szybko, ponieważ ciągle jest przeplatana jakaś akcja,głębsza historia.
Opisuje życie na wsi, które jest bardzo ciężkie dla bohaterów.
Wciągająca oraz trzymająca w napięciu.

Else Berit Kristiansen "Czas niepokoju" I Tom z serii "Wojna i miłość"

Opisuje życie na wsi, które jest bardzo ciężkie dla bohaterów.
Wciągająca oraz trzymająca w napięciu.

1970

Jak to zwykle z takimi sagami bywa: rozciągnięta do bólu. Ale da się czytać, historia jest dość wciągająca. Niepotrzebny tylko ten spoiler na okładce, omawiający całą zawartość tomu...

Obyczajowe czytadełko, nic ponad to. Ale da się czytać choćby przez klimat, związany z surowymi realiami życia na norweskiej wsi.

,,Czas niepokoju” to pierwsza część nowej sagi skandynawskiej ,,Wojna i miłość”.

Spokojne życie osiemnastoletniej Kristin burzy wiadomość o chorobie matki. Kobieta zostaje odseparowana od rodziny, Kristin musi zająć się ojcem i młodszym rodzeństwem, a jej ukochany Jan odsuwa się od niej. Jedynym, który ją wspiera jest parobek jej ojca, Ivar. Jednocześnie w Europie coraz głośniej mówi się o podbojach Adolfa Hitlera i zbliżającej się wojnie.

,,Czas niepokoju” jest taką standardową historią o dziewczynie, która nagle musi odnaleźć się w trudnej sytuacji i wykazać siłą charakteru. Sama historia nie wyróżnia się niczym szczególnym, ani postaciami, ani opisami emocji, ani tłem historycznym, ani zwrotami akcji. Na plus jednak zdecydowanie jest to, że Kristin jest w miarę normalną dziewczynę, która nie jest w niczym perfekcyjna, nie jest obiektem westchnień wszystkich i bywa naiwna(co akurat może irytować). Cechuje ją przede wszystkim ogromna miłość i troska o młodsze rodzeństwo. Powieść nie zachwyca może stylem, ale czyta się ją lekko i przyjemnie, a sceny traumy bohaterki są naprawdę wstrząsające.

Chociaż opis wydawcy zapowiada historię trójkąta miłosnego, samego romansu jest tu mało. Tak naprawdę nie możemy do końca dobrze poznać adoratorów Kristin, chociaż moją większą sympatię i tak zdobył Ivar, który od początku bardzo troszczył się o dziewczynę. Co do intencji Jana nie jestm do końca przekonana, mam wrażenie, że on albo tak naprawdę jej nie kocha, albo jest kompletną mameją.

,,Czas niepokoju” nie jest niczym wybitnym, ambitnym, ani nie ma takiej magii jaką znalazłam w Sadze o Ludziach Lodu. To po prostu lekka, miła lektura na jedno popołudnie.

,, Dobre rzeczy są znacznie większe niż te złe. Jedne pozytywne zdarzenie przeważa nad setką bolesnych.”

• II wojna
  • II wojna światowa