Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa

Brotopia. Breaking up the boys` club of Silicon Valley
Wydawnictwo Jackfruit
2019-05-20
2019-05-20
brotopia metoo feminizm Dolina Krzemowa IT kobiety w IT Google Facebook Twitter Slack

Uważam, że książka nie jest obiektywna. Przez cały czas, podczas czytania, towarzyszyło mi uczucie nacisku mocno feministycznego wywodu. Autorka porusza temat dyskryminacji kobiet w branży IT, aczkolwiek skupiając się tylko na molochach z Doliny Krzemowej – choć nie jestem pewna, czy nazwałabym to dyskryminacją.
Na pewno należałoby się przyjrzeć molestowaniu, ale takie zdarzenia niestety mają miejsce bez względu na branżę, w której się pracuje. To nie jest problem Doliny Krzemowej, to jest problem współczesnego świata i temat na osobną książkę.
Wydaje mi się, że nie jest też zaskakujący fakt, że tam, gdzie zarabia się miliony, a nawet miliardy człowiek robi to, na co ma ochotę, nie ograniczając się w swoich fantazjach i nie oglądając się na innych.
Czytając „Brotopię” mogłabym również stwierdzić, że forma wypowiedzi mocno napiętnuje białych, heteroseksualnych mężczyzn (określenie to jest nader często przytaczane). A prześciganie się na zróżnicowanie pracowników w firmie, aby pokazać, że stereotyp został złamany, wydaje się trochę nieetyczne i także może budzić negatywne emocje u osób, których dotyczy.

„Brotopia” na pewno porusza ważną tematykę, której warto się bliżej przyjrzeć, ale forma przekazu nie przypadła mi do gustu, ze względu na powyższe.
Ponadto miałam nadzieję poczytać o kobietach sukcesu w branży IT i ich ścieżkach kariery, ale nie o tym jest ta książka.

Na pewno należałoby się przyjrzeć molestowaniu, ale takie...

BARDZO interesująca pozycja, stąd duże litery.

Nie spotkałam się z pozycją na rynku, która w oparciu o tak wiele danych i statystyk, a przede wszystkim, prawdziwych historii, pisałaby o problemie nie równości kobiet, osób LGBT+, mniejszości rasowych, a mężczyzn w Dolinie Krzemowej.

Dodam, że tytułowy Bro - pochodzi od popularnego w amerykańskich serialach zwrotu "Hey, Bro!" ...

BARDZO interesująca pozycja, stąd duże litery.

Książka jest bardzo rzetelna i porusza wiele problemów z jakimi musiały / wciąż muszą mierzyć się kobiety z branży IT w Dolinie Krzemowej. Autorka stworzyła „Brotopię” na podstawie imponującej liczby wywiadów i rysuje w niej sylwetki wielu wpływowych kobiet i mężczyzn. Wyjaśnia jakie mogły być przyczyny tego, że świat technologii stał się przede wszystkim światem mężczyzn, jak to wpływa na firmy i pracowników obu płci oraz jak to zmienić i dlaczego warto. Emily Chang nie ogranicza się tutaj do programistów, pisze też o managerach, dyrektorach, przedsiębiorcach i inwestorach, co pozwala poznać szerokie spektrum zachowań wobec kobiet i ich doświadczeń.

Jako programistka młodego pokolenia uważam książkę za bardzo cenną - dowiedziałam się z niej jakie wysiłki musiały podejmować kobiety, żeby dzisiejsza postać branży technologicznej stała się trochę bardziej inkluzywna. Przez jakie okropności musiały przechodzić i z jakimi przeszkodami niestety wciąż walczą.

Obraz firm IT przedstawiony w reportażu nie jest zachęcający, ale nie całe środowisko jest toksyczne. Chang podaje przykład Slacka z Doliny Krzemowej. Zaskakujące, że nie pada słowo na temat Microsoftu (być może dlatego, że jego główna siedziba znajduje się w stanie Waszyngton, a nie w Kalifornii) – a jest to firma obecnie bardzo zorientowana na Diversity&Inclusion i przyjazna dla kobiet oraz mniejszości.

Ponieważ głównym celem Autorki było dokładne przedstawienie pewnych mechanizmów i zjawisk oraz zarysowanie wycinków biografii różnych osób i analiza ich decyzji, pozycja może się wydawać dość techniczna, specjalistyczna albo sucha. Rzeczywiście, niektóre fragmenty zyskałyby na dokładniejszym wyjaśnieniu pewnych pojęć, ale mimo wszystko uważam książkę za ciekawą i dobrze przemyślaną.

Zapraszam na mój blog: https://melodiaslow.blogspot.com

Zastanawiałam się czy 4 czy 5 gwiazdek, ale dałam jednak 5. Książka po prostu nudnie napisana. Chyba że kogoś naprawdę bardzo, bardzo fascynuje historia powstawania firm internetowych z Doliny Krzemowej i jest fanem tego tematu. Generalnie trudno odmówić autorce dużej ilości pracy spędzonej na gromadzeniu materiałów (świadczą o tym 30-stronnicowe przypisy), aczkolwiek sama książka jest pisana w stylu "jedna pani drugiej pani powiedziała" - bez konkretnych powiązań z datami, jakimiś relacjami ze zdarzeniami, kolejnością spójną dla całego wywodu. No i przede wszystkim skupienie się na amerykańskich firmach, bez odniesienia co w tym samym czasie działo się na świecie czy w Europie. Oczywiście tym kobietom było trudniej, bo nie miały właśnie europejskiego zaplecza ochrony pracownika, nawet często nie było działów kadrowych w tych firmach, więc w obronie przed nieprawidłowym zachowaniami były często same, bez wsparcia instytucjonalnego i prawnego. Tym niemniej - rzadko nie kończę książek, ale tutaj porzuciłam po siedemdziesiątej którejś stronie, bo zmęczyło mnie czytanie co "jedna pani drugiej pani powiedziała".

Brotopia odsłania dotąd nieznany i zdumiewający obraz Doliny Krzemowej. Książka prześwietla problem dyskryminacji kobiet w branży technologicznej. Zarówno tej świadomej, jak i tej będącej efektem przypadku. Autorka nie boi się zadawać trudnych pytań najbardziej wpływowym ludziom wszechpotężnej Doliny Krzemowej. Opisuje co się dzieje za zamkniętymi drzwiami największych firm i najgłośniejszych start-upów. Nie cofa się przed podjęciem problemu cyber nienawiści, molestowania czy przypadków gwałtu w miejscu pracy. Pokazuje jak w Dolinie Krzemowej załatwia się interesy na… seks imprezach. Książka jest efektem setek rozmów i opisuje zagadnienie nie tylko od strony społecznej ale i biznesowej. Przedstawia problem z wielu stron i punktów widzenia. Opisując źródła problemu cofa się do początków ery komputerów. Dokumentuje warunki edukacji i pracy, które skutkują zniechęcaniem kobiet do angażowania się w dziedzinę IT.

Dodaj cytat z książki Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa