Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa

- Kategoria:
- reportaż
- Tytuł oryginału:
- Brotopia. Breaking up the boys` club of Silicon Valley
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Jackfruit
- Data wydania:
- 2019-05-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-05-20
- Liczba stron:
- 296
- Czas czytania
- 4 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788395410635
- Tagi:
- brotopia metoo feminizm Dolina Krzemowa IT kobiety w IT Google Facebook Twitter Slack
Za sukcesem Google’a i Facebooka stoi trzech błyskotliwych mężczyzn i…
trzy wybitne kobiety. Lecz ich historie opowiada się rzadko. Emily Chang, reporterka, która codziennie wprost z Doliny Krzemowej nadaje wywiady z gigantami branży technologicznej, przeprowadziła gruntowne reporterskie śledztwo wiedziona pytaniem: jak to możliwe, że w krainie, w której granice stanowi wyobraźnia, wielu ludzi nie jest zdolnych zrzucić seksistowskich klapek z oczu. Z rzetelnością godną historyka cofnęła się do epoki powstawania pierwszych firm komputerowych, by poprzez erę boomu lat 90. doprowadzić opowieść do roku 2018, czasu triumfu takich start-upów jak Slack czy Uber. Przybliżyła codzienność gorączkowej pracy i upojnej zabawy twórców firm, które przeszły do legendy. Opisała kulisy rekrutacji pracowników i przyklepywania wielomilionowych transakcji. Zajrzała do nocnych klubów i za szczelnie zasłonięte kotary rezydencji, w których organizowane są sekretne seksparty bogaczy. Przebiła się przez sterty statystyk i badań. Przeprowadziła mnóstwo rozmów. Udowadniając, że słaba reprezentacja kobiet w branży IT to nie przypadek, a przy okazji dowodząc, że zatrudnianie kobiet daje się wycenić w konkretnych finansowych zyskach.
Brotopia uchwyciła, majaczące dotąd w kącie oka, drugie, zdumiewające oblicze Doliny Krzemowej.
"Istnieje ryzyko, że „Brotopia” zostanie zaszufladkowana jako „książka o sex imprezach w Dolinie Krzemowej”. (…) Ale „Brotopia” wykracza daleko poza sprośność i mówi o tym, jak przemysł technologiczny jest zdominowany przez mężczyzn i jak kobiety stawiają temu opór."
-- Financial Times --
"To nie jest typowa opowieść o nerdach z Doliny Krzemowej – to horror kobiet, które zdecydowały się tam pracować. Technologia w XXI wieku ma nadal twarz faceta i trudno uwierzyć, że proces emancypacji nadal postępuje. Seksizm zdaje się przezroczysty, „bo przecież nikt się nad tym nie zastanawiał”. Nie trzeba uważać się za feministkę, aby poczuć różnice w zarobkach i podejściu do pracy kobiet. Mimo to Sheryl Sandberg (Facebook),Susan Wojcicki (YouTube),Marissa Mayer (Yahoo!) czy Susan Fowler (Uber) osiągnęły ogromny sukces w swoich branżach. Nas interesuje zwykle to, jak to zrobiły. Musiały być zdesperowane czy bezczelne? Może grać nie fair, rozgrywać „po męsku”? Ale książka Emily Chang „Brotopia” idzie w swoich opowieściach jeszcze dalej i pokazuje, czym ryzykowały, aby utrzymać się wśród geeków z IT oraz macho z VC. Oby branża zmieniła się jak najszybciej, by zamiast tracić nerwy i energię na niepotrzebne przepychanki i procesy, kobiety mogły skupić się na spokojnej pracy. Wreszcie."
-- Sylwia Chutnik --
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 146
- 31
- 10
- 4
- 2
- 2
- 2
- 2
- 2
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Publikacja, rozkładająca na czynniki pierwsze sytuację kobiet w branży IT - kobiet, których praca była marginalizowana, osiągnięcia przywłaszczane, rola w wielu kluczowych i przełomowych startupach (Facebook, Linkedin, Google, Uber...) bezpardonowo umniejszana.
Zaś najbardziej szokującymi znajduję tu odsłonienie kulis i omówienie wydarzeń, związanych z molestowaniem, aktami bezczelnego, wstrząsającego wręcz seksizmu oraz perwersyjnych "rytuałów", zwyczajów i rozrywek, jakimi raczą się panowie w tytułowej "Brotopii"...
Głos to silny, dosadny - dla niektórych może okazać się zbyt jednostronnie feministyczny - ale ważny i poparty serią analiz i wywiadów. Książka, która jak żadna otwiera oczy na to, co działo się i dzieje w branży od strony, której nie znacie. A powinniście poznać. Polecam!
Publikacja, rozkładająca na czynniki pierwsze sytuację kobiet w branży IT - kobiet, których praca była marginalizowana, osiągnięcia przywłaszczane, rola w wielu kluczowych i przełomowych startupach (Facebook, Linkedin, Google, Uber...) bezpardonowo umniejszana.
więcej Pokaż mimo toZaś najbardziej szokującymi znajduję tu odsłonienie kulis i omówienie wydarzeń, związanych z molestowaniem,...
Uważam, że książka nie jest obiektywna. Przez cały czas, podczas czytania, towarzyszyło mi uczucie nacisku mocno feministycznego wywodu. Autorka porusza temat dyskryminacji kobiet w branży IT, aczkolwiek skupiając się tylko na molochach z Doliny Krzemowej – choć nie jestem pewna, czy nazwałabym to dyskryminacją.
Na pewno należałoby się przyjrzeć molestowaniu, ale takie zdarzenia niestety mają miejsce bez względu na branżę, w której się pracuje. To nie jest problem Doliny Krzemowej, to jest problem współczesnego świata i temat na osobną książkę.
Wydaje mi się, że nie jest też zaskakujący fakt, że tam, gdzie zarabia się miliony, a nawet miliardy człowiek robi to, na co ma ochotę, nie ograniczając się w swoich fantazjach i nie oglądając się na innych.
Czytając „Brotopię” mogłabym również stwierdzić, że forma wypowiedzi mocno napiętnuje białych, heteroseksualnych mężczyzn (określenie to jest nader często przytaczane). A prześciganie się na zróżnicowanie pracowników w firmie, aby pokazać, że stereotyp został złamany, wydaje się trochę nieetyczne i także może budzić negatywne emocje u osób, których dotyczy.
„Brotopia” na pewno porusza ważną tematykę, której warto się bliżej przyjrzeć, ale forma przekazu nie przypadła mi do gustu, ze względu na powyższe.
Ponadto miałam nadzieję poczytać o kobietach sukcesu w branży IT i ich ścieżkach kariery, ale nie o tym jest ta książka.
Uważam, że książka nie jest obiektywna. Przez cały czas, podczas czytania, towarzyszyło mi uczucie nacisku mocno feministycznego wywodu. Autorka porusza temat dyskryminacji kobiet w branży IT, aczkolwiek skupiając się tylko na molochach z Doliny Krzemowej – choć nie jestem pewna, czy nazwałabym to dyskryminacją.
więcej Pokaż mimo toNa pewno należałoby się przyjrzeć molestowaniu, ale takie...
BARDZO interesująca pozycja, stąd duże litery.
Nie spotkałam się z pozycją na rynku, która w oparciu o tak wiele danych i statystyk, a przede wszystkim, prawdziwych historii, pisałaby o problemie nie równości kobiet, osób LGBT+, mniejszości rasowych, a mężczyzn w Dolinie Krzemowej.
Dodam, że tytułowy Bro - pochodzi od popularnego w amerykańskich serialach zwrotu "Hey, Bro!" ...
BARDZO interesująca pozycja, stąd duże litery.
więcej Pokaż mimo toNie spotkałam się z pozycją na rynku, która w oparciu o tak wiele danych i statystyk, a przede wszystkim, prawdziwych historii, pisałaby o problemie nie równości kobiet, osób LGBT+, mniejszości rasowych, a mężczyzn w Dolinie Krzemowej.
Dodam, że tytułowy Bro - pochodzi od popularnego w amerykańskich serialach zwrotu "Hey,...
Książka jest bardzo rzetelna i porusza wiele problemów z jakimi musiały / wciąż muszą mierzyć się kobiety z branży IT w Dolinie Krzemowej. Autorka stworzyła „Brotopię” na podstawie imponującej liczby wywiadów i rysuje w niej sylwetki wielu wpływowych kobiet i mężczyzn. Wyjaśnia jakie mogły być przyczyny tego, że świat technologii stał się przede wszystkim światem mężczyzn, jak to wpływa na firmy i pracowników obu płci oraz jak to zmienić i dlaczego warto. Emily Chang nie ogranicza się tutaj do programistów, pisze też o managerach, dyrektorach, przedsiębiorcach i inwestorach, co pozwala poznać szerokie spektrum zachowań wobec kobiet i ich doświadczeń.
Jako programistka młodego pokolenia uważam książkę za bardzo cenną - dowiedziałam się z niej jakie wysiłki musiały podejmować kobiety, żeby dzisiejsza postać branży technologicznej stała się trochę bardziej inkluzywna. Przez jakie okropności musiały przechodzić i z jakimi przeszkodami niestety wciąż walczą.
Obraz firm IT przedstawiony w reportażu nie jest zachęcający, ale nie całe środowisko jest toksyczne. Chang podaje przykład Slacka z Doliny Krzemowej. Zaskakujące, że nie pada słowo na temat Microsoftu (być może dlatego, że jego główna siedziba znajduje się w stanie Waszyngton, a nie w Kalifornii) – a jest to firma obecnie bardzo zorientowana na Diversity&Inclusion i przyjazna dla kobiet oraz mniejszości.
Ponieważ głównym celem Autorki było dokładne przedstawienie pewnych mechanizmów i zjawisk oraz zarysowanie wycinków biografii różnych osób i analiza ich decyzji, pozycja może się wydawać dość techniczna, specjalistyczna albo sucha. Rzeczywiście, niektóre fragmenty zyskałyby na dokładniejszym wyjaśnieniu pewnych pojęć, ale mimo wszystko uważam książkę za ciekawą i dobrze przemyślaną.
Zapraszam na mój blog: https://melodiaslow.blogspot.com
Książka jest bardzo rzetelna i porusza wiele problemów z jakimi musiały / wciąż muszą mierzyć się kobiety z branży IT w Dolinie Krzemowej. Autorka stworzyła „Brotopię” na podstawie imponującej liczby wywiadów i rysuje w niej sylwetki wielu wpływowych kobiet i mężczyzn. Wyjaśnia jakie mogły być przyczyny tego, że świat technologii stał się przede wszystkim światem mężczyzn,...
więcej Pokaż mimo toZastanawiałam się czy 4 czy 5 gwiazdek, ale dałam jednak 5. Książka po prostu nudnie napisana. Chyba że kogoś naprawdę bardzo, bardzo fascynuje historia powstawania firm internetowych z Doliny Krzemowej i jest fanem tego tematu. Generalnie trudno odmówić autorce dużej ilości pracy spędzonej na gromadzeniu materiałów (świadczą o tym 30-stronnicowe przypisy),aczkolwiek sama książka jest pisana w stylu "jedna pani drugiej pani powiedziała" - bez konkretnych powiązań z datami, jakimiś relacjami ze zdarzeniami, kolejnością spójną dla całego wywodu. No i przede wszystkim skupienie się na amerykańskich firmach, bez odniesienia co w tym samym czasie działo się na świecie czy w Europie. Oczywiście tym kobietom było trudniej, bo nie miały właśnie europejskiego zaplecza ochrony pracownika, nawet często nie było działów kadrowych w tych firmach, więc w obronie przed nieprawidłowym zachowaniami były często same, bez wsparcia instytucjonalnego i prawnego. Tym niemniej - rzadko nie kończę książek, ale tutaj porzuciłam po siedemdziesiątej którejś stronie, bo zmęczyło mnie czytanie co "jedna pani drugiej pani powiedziała".
Zastanawiałam się czy 4 czy 5 gwiazdek, ale dałam jednak 5. Książka po prostu nudnie napisana. Chyba że kogoś naprawdę bardzo, bardzo fascynuje historia powstawania firm internetowych z Doliny Krzemowej i jest fanem tego tematu. Generalnie trudno odmówić autorce dużej ilości pracy spędzonej na gromadzeniu materiałów (świadczą o tym 30-stronnicowe przypisy),aczkolwiek sama...
więcej Pokaż mimo toBrotopia odsłania dotąd nieznany i zdumiewający obraz Doliny Krzemowej. Książka prześwietla problem dyskryminacji kobiet w branży technologicznej. Zarówno tej świadomej, jak i tej będącej efektem przypadku. Autorka nie boi się zadawać trudnych pytań najbardziej wpływowym ludziom wszechpotężnej Doliny Krzemowej. Opisuje co się dzieje za zamkniętymi drzwiami największych firm i najgłośniejszych start-upów. Nie cofa się przed podjęciem problemu cyber nienawiści, molestowania czy przypadków gwałtu w miejscu pracy. Pokazuje jak w Dolinie Krzemowej załatwia się interesy na… seks imprezach. Książka jest efektem setek rozmów i opisuje zagadnienie nie tylko od strony społecznej ale i biznesowej. Przedstawia problem z wielu stron i punktów widzenia. Opisując źródła problemu cofa się do początków ery komputerów. Dokumentuje warunki edukacji i pracy, które skutkują zniechęcaniem kobiet do angażowania się w dziedzinę IT.
Brotopia odsłania dotąd nieznany i zdumiewający obraz Doliny Krzemowej. Książka prześwietla problem dyskryminacji kobiet w branży technologicznej. Zarówno tej świadomej, jak i tej będącej efektem przypadku. Autorka nie boi się zadawać trudnych pytań najbardziej wpływowym ludziom wszechpotężnej Doliny Krzemowej. Opisuje co się dzieje za zamkniętymi drzwiami największych firm...
więcej Pokaż mimo to